Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie codziennie może wykonać nawet 40 badań bezpłatnych badań mammograficznych. Jednak zdarzają się dni, kiedy zgłaszają się zaledwie 2-3 pacjentki.
Pracownia Mammografii szpitala na szczecińskich Pomorzanach dysponuje nowoczesnym sprzętem diagnostycznym oraz wykwalifikowaną kadrą techników. Zaprasza więc do siebie panie w wieku 45-74 lat do skorzystania z badań profilaktycznych.
– Badanie jest całkowicie bezbolesne i przebiega w miłej atmosferze, a na jego opis czeka się maksymalnie 3 dni – zaznacza Mateusz Iżakowski, rzecznik szpitala. – Pracownia wyposażona jest w mammograf najnowszej generacji, który gwarantuje wysoką jakość diagnostyki. Umożliwia on także wykonywanie specjalistycznych badań, takich jak tomosynteza (warstwowe obrazowanie piersi) oraz mammografia spektralna z użyciem środka kontrastowego, co pozwala na pogłębioną diagnostykę w wybranych przypadkach.
W ramach programu badań przesiewowych finansowanego przez NFZ, od 1 listopada 2023 r., badania są dostępne dla kobiet w wieku 45-74 lata. Badanie można wykonywać raz na 24 miesiące, jeśli nie występują inne wskazania. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 91 466 11 79 w godz. 7:30-16:45
Rak piersi co roku w Polsce dotyka około 20 tysięcy pacjentek. Regularne badania, takie jak mammografia, pozwalają na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, co znacząco zwiększa skuteczność leczenia.
(k)