Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nie dla zwierzęcej ochronki na Osowie

Data publikacji: 12 lutego 2016 r. 22:43
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:43
Nie dla zwierzęcej ochronki na Osowie
 

ZMASOWANY głos protestu ze szczecińskiego Osowa. Mieszkańcy, działkowicze, właściciele domów i osiedlowcy ślą pismo za pismem do prezydenta Piotra Krzystka i jego zastępcy Piotra Mynca, sprzeciwiając się pomysłom lokalizacji na terenie ich osiedla nowej ochronki dla bezpańskich zwierząt.

Nie chcą u siebie zwierzęcego schroniska. To jedno z rozważanych miejsc pod jego budowę, o jakim stało się głośno po styczniowych obradach komisji ds. inicjatyw społecznych rady miasta.

Do prezydenta Krzystka pismo skierował zarząd ROD Skarbówka. Działkowicze podnoszą, że to jeden z największych w Polsce ogród o powierzchni 64 ha z liczbą ponad 1100 działek, istniejący od początku ubiegłego stulecia, który daje dziś wypoczynek i rekreację wraz z rodzinami nie mniej jak czterem tysiącom mieszkańców. Oczekują, że Krzystek - tu cytat – „swoim autorytetem" sprawi, że samorząd lokalny i urzędnicy odstąpią od planowanej ewentualnej lokalizacji budowy nowego schroniska naprzeciwko ROD Skarbówka przy ul. Chopina.

Do Piotra Mynca pismo przesłali z kolei członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Osowa. Niezrozumiały dla nich też jest zamiar przenosin go w bezpośrednie sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej i rodzinnych ogrodów działkowych na osiedlu otoczonym z trzech stron lasami, w spokojne i przyjazne miejsce do mieszkania, odpoczynku i rekreacji. Brak konsultacji planów lokalizacji schroniska z mieszkańcami odbierają jako przejaw lekceważenia ponad 2 tysięcy ludzi mieszkających w strefie oddziaływania takiej inwestycji. Ponadto osobne pismo w tej sprawie napisali właściciele ponad stu domów osiedla Skarbówek skupieni w Stowarzyszeniu Mieszkańców Osiedla Skarbówek w Szczecinie.

Stanowczy sprzeciw wyraziła również RO Osów w związku z faktem, że wskazana została jak jedna z wielu propozycja urządzenia schroniska na polanie z istniejącym na niej teraz wygrodzonym wybiegiem dla psów przy ul. Chopina. Irena Świątkowska, przewodnicząca samorządowej Rady Osiedla Osów, podkreśla, że już w zeszłym roku rada podjęła uchwałę w sprawie negatywnego zaopiniowania możliwości lokalizacji schroniska na Osowie. I dodaje, że przy tego typu uciążliwych obiektach powinny być brane pod uwagę tereny na obrzeżach Szczecina, z uwzględnieniem prawobrzeża. Podobnie jak zlokalizowane są schroniska w dużych miastach Polski takich, jak Gdańsk, Olsztyn czy Wrocław.

Są już zapowiedzi nasilenia form protestu jeśli miasto nie porzuci pomysłu. Mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, wykorzystując wszelkie dostępne im środki, aby zablokować planowaną inwestycję w tej lokalizacji. ©℗

Cały artykuł w Magazynie „Kuriera Szczecińskiego” (12.02.) i w e-wydaniu

Mirosław WINCONEK


Fot.: Mirosław WINCONEK

Ta polana z tym wybiegiem dla psów, który został urządzony przy ul. Chopina, to lokalizacja nie do przyjęcia pod budowę uciążliwego schroniska dla bezpańskich zwierząt – jednym zgodnym głosem protestu mówią przedstawiciele organizacji mieszkańców i radni osiedlowi z Osowa.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do 2016-02-15 11:03:44
2016-02-15 19:00:57
w koncu jakis glos rozsadku, bo widzisz tendencje jakie panuja i myslisz o zwierzakach, a nie jak ten trol z dolu ktory uwaza sie za alfe i omege wsrod stworzen, urągajac zwierzakom jako nizszemu gatunkowi (pokazal wyzszosc, pyche?).trzeba miec serce i Ty je widac masz
Poza miastem
2016-02-15 11:03:44
Skąd tyle nienawiści w komentujących i skąd tyle braku wiedzy u osób proponujących lokalizację przy Chopina. Jeśli ktoś naprawdę, od serca, interesuje się tematem bezdomnych zwierząt, to doskonale wie, jakie są trendy w lokalizacjach nowych schronisk w Polsce i Europie i jakie powinny być warunki, aby zapewnić psiakom spokój i ciszę. Internet powie wszystko, ale trzeba chcieć i rozumieć problemy zwierząt.
SUZUKI
2016-02-14 13:11:03
do 10:07, nie ma za co , zauwazylismy twoj deficyt,zarowno emocjonalny, empatyczny, spoleczny i intelektualny,wiec nie przepraszaj, bo jako osoba ograniczona nie wiesz co to znaczy. popros mame niech cie poduczy albo wroc do gimnazjum
2016-02-13 22:48:44
2016-02-14 10:07:02
czytelnik i mieszkaniec - przepraszam wszystkich, których obraziłem, ale idiotą się urodziłem i nic na to nie poradzę.
Marian
2016-02-14 05:47:39
Moze niech komisja zajmie sie dzialkowicami i ta sterta smieci za dzialkami widocznej tylko ze spaceru lesna droga!!!!!! Zapraszm reporterow i innych ciekawych funkcjonowania tych dzialek calorocznych gdzie prawo w polsce zabrania mieszkania na dzialce rekreacyjnej!!! Czemu tym sie nikt nie zajmie?? Ja jestem za pomoca zwierzaka i m i nie bedzie przeszkadzac schronisko o ile bedzie takie jak w Dobrej Szczecinskiej!!! Wole schronisko niz nastepny market lub szeregowiec!!!! Ale jak zawsze kasa gora i kilka jednostek ktore moga miec w tym interes buntuje reszte lokalnej spolecznosci!
LECTER
2016-02-13 22:50:32
CZY WAM OSZOLOMY COS PASUJE? MOZE WAM BLIZEJ W ZYCIU JUZ DO HOSPICJUM ALBO SPALARNI? TEZ NIE PASI? A MOZE ZAKLAD POGRZEBOWY, ZAWSZE BEDZIECIE MIELI BLIZEJ, JAK WIDAC PO UMYSLACH WIELE NIE ZOSTALO TYM STARYM WAPNIAKOM NA OSOWIE
czytelnik i mieszkaniec
2016-02-13 22:48:44
do debiila mądrali z 21 04. Nnoooo na pewno jestes ponad normami schamienia. W ogole co to za idiotyczny komentarz? przeczytaj i sprobuj sie zrozumiec czlowieku z korporacji i wyscigu szczurow, w ktorym istniejesz i nie umiesz byc soba.Ci co kochaja zwierzeta sa wlasnie poza takimi debilami jak ty, ktorzy umieja tylko szefom doopsko lizac.Zycze ze jak bedziesz szedl z dzieciorem po ulicy i spotkasz biedne zwierze, przejdziesz obojetnie, to to samo kiedys bachor zrobi z toba. Zgodnie z wychowaniem rodzinnym, schamieniem jak widac( a te madrosci to naszej klasy zaslyszane?-dobry zart, uczony od 7 bolesci)
LUXTORPEDA
2016-02-13 22:29:34
## do "Smutne"z godz.21:01:23-masz calkowita racje,jestes widze normalnym czlowiekiem , ktory nie widzi czubka swego nosa jka np.trol-kapitalista z 21:04. ## i do trola z godz.21:04:07-"parafrazujac?", najpierw naucz sie czytac inteligĘcie godziny,kto o ktorej pisze,bo jak widac masz z tym problem, gimbusie jeden.ferie sie koncza czas do szkoly.Zatem parafrazujac, do szkoly tępaku-kapitalisto, wyzyskiwaczu ludzi o kamiennym sercu.myslisz ze wszyscy sa bez empatii jak ty? pewnie takich ludzi wykorzystujesz na codzien, ktorzy jeszcze chca cos robic dla innych. Pokazales swoj denny , prostacki wyczytany komentarz, zaszalales i obnazyles kim jestes, dno i metr mułu...
@wera 2016-02-13 02:45:28
2016-02-13 21:04:07
Jak widać, już tylko po samym nicku " @wera ", kapitalizm faktycznie jest trudnym środowiskiem dla niektórych jednostek. Niemożność zaistnienia czymś ponad normami, dla pojedynczej jednostki (osoby), sprawia, że znane motto "uczyń pracą to, co lubisz, a będziesz szczęśliwy", staje się parafrazą dla "obnażę swoją głupotę i będę popularny".
Smutne
2016-02-13 21:01:23
Przecież Schronisko to nie tylko zwierzęta. To także miejsca pracy, szeroko rozwinięty wolontariat, mnóstwo mieszkańców Szczecina (i nie tylko) odwiedzających zwierzęta i wspierających działania grupy Animals. Młodzież zamiast pić piwo pod knajpą, przychodzi pracować dla zwierząt, pielęgnować je, wyprowadzać na spacery , uwrażliwia się i staje się lepsza, godniejsza, mądrzejsza, mająca jakiś szczytny cel. Dlaczego to nigdy nie jest doceniane? Tutaj nie chodzi tylko o same psy. To jest coś więcej, to dążenie do lepszego świata. Gdyby wybudowano tam nowe , ładne i funkcjonalne, niewielkie Schronisko, to przecież mogłoby być wizytówką a nie wstydem dla Miasta. Tak wiele osób kocha zwierzęta, więc jak tego mogą nie dostrzegać władze naszego miasta? Chyba żaden zwierzolub nie zagłosuje na obecną WŁADZĘ skoro w ten sposób podchodzi do tego tematu.Sceptykom , którym los zwierząt jest zupełnie obojętny, można rzec tylko tyle, że dzięki Schronisku i osób tam pracujących, mieszkańcy są bezpieczniejsi, psy są zabierane niemal natychmiast - nie tak jak jest to w przypadku innych gmin, gdzie po psa przyjeżdżają po 4-5 godzinach i to jeszcze musi być złapany, bo służby gminne nie będą biegać za zwierzakiem. Schronisko rozwiązuje problemy wielu mieszkańców, osoby tam pracujące, czy działające w wolontariacie, pomagają biednym ludziom w ich problemach ze zwierzakami, pomagają też odnaleźć zaginione zwierzęta, pomagają dzikim zwierzętom choć nikt im za to nie płaci! Starostwo dało pieniądze, które idą do Leśnego Pogotowia, ale ktoś musi te zwierzaki zabrać, przewieźć, czy to dzień, czy noc. Animalsi robią to z potrzeby serca, nie dla kasy, nie dla głosów wyborczych, robią to dla zwierząt ale też dla ludzi. Dobrze, że choć w Starostwie jest im ktoś przychylny. Właściwie to nie wiem czy warto cokolwiek pisać. Smutne i tyle. No ale cóż, niech , bo wszak...jest potrzebny.
Zdegustowana
2016-02-13 20:27:00
Dzialkowicze zawsze są przeciw wszystkiemu.Ale ze mieszkają na działkach,szczają do beczki z dziura,a potem jedzą swoje zdrowe warzywka to dobrze.Ze śmieci wywalaja w krzaki to tez dobrze. Ze mieszkańcy z psami, gòwien swoich pupili nie sprzataja,to tez jest dobre dzialanie. Konkluzja? Jesteście gorsi niż psy. Nie znieslibyscie konkurencji na Lwowie.
animals
2016-02-13 19:51:03
Osowo ogrodzić i przerobić na osiedle zamknięte. Wpuszczać za przepustką - tylko ludzi a plebs von!
osowianka
2016-02-13 17:15:41
Jestem za schroniskiem.Ludziom z Osowa chodzi tylko o swoja wygode.Nie dla schroniska ,nie dla domu dla dzieci ale dla Netto to tak i tylko w lokalizacji Moreny bo to ludzie gorszej kategorii.O urzędnikach planistach nie ma co pisać bo to ludzie myslacy innymi kategoriami.Szkoda slow dla tego wszystkiego.
Maja
2016-02-13 15:50:37
Czy nie rozumiecie tego że wciskanie schroniska na Chopina to działanie przeciw mieszkańcom?W wielu miastach schroniska są na obszarach oddalonych od ruchu ulicznego i chętni zawsze dojeżdżają aby adoptować lub odwiedzić zwierzęta.Jesli chcemy budować schronisko to mamy tereny uzbrojone i skomunikowane tak jak okolice Szosy Polskiej czy Gdańskiej poza terenami portowym.Skupienie się na dwóch lokalizacjach to ułatwienie dla urzędników.Za to im płacimy aby znaleźli lepsze miejsca bez konfliktu z mieszkańcami i bez dodatkowych kosztów,jakie powoduje przeniesienie popularnego wybiegu dla psów i budowa nowego.Spytajcie tych którzy w weekendy przyjeżdżają na wybieg z psami.Wszyscy są oburzeni planamimiasta!
do goscia z 2:45;28,
2016-02-13 13:38:58
Trolu, jak cie czytam,to mysle jaki wielki blad popelnila twoja stara rodzac takie scierwisko. Widac po komentarzu jaki z ciebie wlasnie oszolom, dlatego jak mowi powiedzenie George`a Bernarda Shawa-Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.oto dpowiedz na twoje puste gadanie trolu. wlacz info jak ppostepuja ludzie ze zwierzetami, odcinaja lapy siekiera, maltretuja b przeszkadza, zabijaja bestialsko.to ma byc ten twoj wazniejszy clowiek? chyba bog cie opuscil jak cie stwarzal, bo w niczym nie przypominasz idealu boskiego, bezmozgowcu
kierowca
2016-02-13 09:38:42
Często jestem zmuszony do przejazdu ul.Chopina w kierunku Osowa ,na wysokości ogrodów Skarbówka przebijam się przez chmurę żrącego dymu ...mam nadzieję ,że po wybudowaniu schroniska ktoś zwróci uwagę na to czym tam się pali żeby zwierząt nie truć .
mico
2016-02-13 08:39:55
Warto wspomnieć że ROD Skarbówek obliguje regulamin PZD gdzie wyraznie jest napisane o braku możliwości przebywania 365dni w roku. Może więc miasto zajmie się przywróceniem ROD skarbówek do porządku prawnego i likwidacje willi.
Pytanko
2016-02-13 08:17:13
Ale jak działkowcy palą ogniska i zadymiają cały Szczecin to jest ok? To jes cisza, spokój, zdrowie i rekreacja? Banda znieczulonych hipokrytów.
@wera
2016-02-13 02:45:28
Zwierzęta ważniejsze od ludzi?! To jest dopiero znieczulica. A raczej oszołomstwo.
ewa
2016-02-13 01:00:23
schronisko przy Wojska Polskiego kilkadziesiąt lat funkcjonowało na przeciw ogrodów działkowych ,ludzie tam wypoczywali i nikomu na myśl nie przyszło żeby protestować przeciwko bezdomnym psom ...ale to byli ludzie nie MIESZKAŃCY z Osowa !Kilka lat temu protestowali przeciwko lokalizacji Tęczowego domku... Nie rozumiem w jaki sposób schronisko przy Chopina może zakłócić spokój mieszkańcom np.ul.Miodowej ? ci na osiedlu Moreny też nie będą słyszeli schroniska ,zagłuszy je hałas samochodów dostawczych do Netto
wera
2016-02-12 23:21:31
co za znieczulica spoleczna, zero serca, wspolczucia, wlasnie dzieki taki ludziom zwierzaki sa bezdomne, jak bedzie budowa domu starcow dla wapniakow tez bede przeciw, oby was pogielo nieczule dranie , niedlugo zycie wam sie skonczy i co po was zostanie? nic, zero empatii , i nikt ie bedzie o was pamietal, zimne dranie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA