Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

NFZ przypomni SMS-em o wizycie u lekarza

Data publikacji: 04 marca 2019 r. 10:12
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
NFZ przypomni SMS-em o wizycie u lekarza
 

W minionym roku na pierwszą, umówioną wizytę do trzech zachodniopomorskich poradni: endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej, nie przyszło prawie 13 tys. pacjentów! Oddział NFZ w Szczecinie od poniedziałku (4 marca) z tygodniowym wyprzedzeniem będzie przypominał osobom, które podczas rejestracji podały swój numer telefonu, SMS-ami o terminie wizyty.   

Jak podaje Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2018 r. nie odbyła się co czwarta umówiona wizyta. O rezygnacji poinformowało ok. 20% zapisanych pacjentów. Aby przypominać pozostałym o umówionym terminie, NFZ będzie wysyłać do pacjentów SMS-y.

- Na początek do tych, którzy czekają na pierwszą wizytę do poradni endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy ZO NFZ w Szczecinie. - Akcja nie dotyczy pacjentów już objętych opieką, którym termin kolejnej wizyty wyznaczył lekarz. 

Pierwsze SMS-y pojawią się w telefonach komórkowych pacjentów w poniedziałek (4 marca) i przypomną o wizycie z tygodniowym wyprzedzeniem. SMS będzie o treści: "NFZ przypomina o wizycie u endokrynologa dnia …. (data). Telefoniczna rezygnacja z wizyty (numer telefonu do poradni specjalistycznej)". Otrzymają go pacjenci, którzy podczas rejestrowania się do lekarza zostawili numery swoich telefonów komórkowych.

Wybór poradni endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej do akcji wysyłania SMS-ów nie jest przypadkowy. Rejestracja do nich odbywa się bowiem na bieżąco w systemie informatycznym dostępnym we wszystkich placówkach.

- System on line oznacza, że pacjent nie może się zarejestrować do dwóch czy więcej poradni tej samej specjalności - przypomina rzeczniczka.

W Zachodniopomorskiem z pierwszej wizyty w poradni ortopedycznej skorzystało w 2018 roku 34,5 tys. pacjentów, w kardiologicznej prawie 21 tys., a w endokrynologicznej - ponad 4 300.

- Obecnie na pierwszą wizytę do ortopedy czeka 7,5 tysiąca pacjentów, do kardiologa 7 300, do endokrynologa - 3 800 pacjentów - wylicza Małgorzata Koszur. - Termin wizyty zależy od możliwości organizacyjnych i zasobów kadrowych placówek. NFZ płaci za wszystkie pierwsze wizyty, we wszystkich poradniach specjalistycznych. Dzięki temu świadczeniodawcy, o ile pozwalają im na to zasoby kadrowe, mogą wydłużyć czas pracy poradni.

Wpisane przez pracownika medycznego do systemu dane pacjenta mogą być przetwarzane na potrzeby wysyłki SMS- ów do tych osób, które udostępniły swój numer telefonu komórkowego. Wiadomości będą wysyłane przez NFZ w każdy dzień powszedni, w godz. 9-15, z ok. tygodniowym wyprzedzeniem. Autorem aplikacji do systemu wysyłkowego jest pracownik Wydziału Informatyki ZO Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

***

W 2018 roku w województwie zachodniopomorskim na umówioną wizytę do poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu nie przyszło ponad 8 tys. osób; o rezygnacji powiadomiło 21 procent.

* 3400 osób nie przyszło do kardiologa; o rezygnacji powiadomiło 22%.

* W poradni endokrynologii nie odbyło się 1350 umówionych wizyt; o rezygnacji powiadomiło tylko 15% pacjentów.

(g) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I made it
2019-03-05 10:29:42
Z chęcią wysłucham komentarzy.
dla czego tyle ludzi nie przychodzi:
2019-03-04 15:16:58
bo wcześniej zmarli niż doczekali swojej wizyty.
Kolejki...
2019-03-04 12:53:22
Niestety, na wizytę u specjalisty czeka się tak długo, że niektórzy po prostu nie dożyli do wyznaczonego terminu. Jak się nie żyje, powiadomić jest trudniej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA