wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nextbike wyjaśnia dlaczego wysłał smsy

Nextbike wyjaśnia dlaczego wysłał smsy

Nextbike wyjaśnia dlaczego wysłał smsy
Data publikacji: 2017-01-19 14:40
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:15
Wywietleń: 1774 204421

Jest oficjalne oświadczenie firmy Nextbike, po tym jak na kilkadziesiąt godzin przed zakończeniem głosowania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego użytkownicy rowerów miejskich dostali sms-y od, które namawiały do głosowania na nowe stacje Bike_S. To nie spodobało się zarówno użytkownikom wypożyczalni rowerów, jak i wnioskodawcom SBO. 

W treści sms-a wysłanego przez Nextbike do 29 906 użytkowników był link do listy zadań biorących udział w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski 2017. Wiadomość co prawda nie wskazywała konkretnego projektu. Propozycji budowy nowych stacji roweru w SBO 2017 było kilka (pojawiały się i w zadaniach ogólnomiejskich i dzielnicowych), ale wybranie jakiejkolwiek z nich byłoby z korzyścią dla firmy Nextbike. W sieci zawrzało, na Facebooku od razu pojawiły się komentarze krytykujące tę praktykę, oskarżające firmę m.in. o postępowanie wbrew idei SBO.

Do sprawy odniosła się spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, operator Bike_S: „Informujemy, że smsy te zostały rozesłane bez wiedzy operatora systemu Bike_S spółki NiOL.


Spółka NiOL podziela opinię grupy wnioskodawców projektów do SBO 2017, że tego typu działania stoją w sprzeczności z ideą szczecińskiego budżetu obywatelskiego. Administratorem bazy danych użytkowników Bike_S jest NiOL. Spółka Nextbike Polska na mocy umowy z NiOL otrzymała prawo do przetwarzania danych klientów Bike_S (w tym numerów telefonów, które po rozbudowie systemu służą jako login) tylko do celów związanych z rozbudową i eksploatacją systemu Bike_S. Spółka NiOL wystąpiła do firmy Nextbike Polska o pilne wyjaśnienie sprawy i odpowiedź na pytanie, czy, a jeśli tak, na jakiej podstawie, do wysłania smsów została użyta baza danych użytkowników Bike_S. Ponadto spółka NiOL wezwała Nextbike Polska do powstrzymania się od podobnych działań. Jeszcze raz podkreślamy, że rozesłanie smsów pod szyldem Nextbike odbyło się bez wiedzy i udziału spółki NiOL" - pisze Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.

W czwartek oficjalne oświadczenie do mediów wysłała firma Nextbike, która podkreśla, że wszystko „odbyło się bez złamania przepisów o ochronie danych osobowych, a było jedynie odpowiedzią na liczne zainteresowanie użytkowników Bike_S dot. możliwości rozbudowy systemu o kolejne stacje". W piśmie czytamy też, że firma, której powierzona zostanie ewentualna rozbudowa, musi być wyłoniona po przeprowadzeniu przetargu, więc Nextbike nie ma gwarancji, że w razie dalszego rozwoju Bike_S, to właśnie oni się tym zajmą. Fima podkreśla, że „wysłaąc komunikat nie naruszyła przepisów SBO. Uregulowania nie zabraniają promowania wniosków, co zresztą ma często miejsce w mediach społecznościowych". Obecnie trwa przerwa zimowa w działalności szczecińskiego roweru miejskiego. Pojazdy wrócą na ulice z początkiem marca. ©℗

(szymw)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Wkurzony.
To jest przestępstwo i powinien sie tym zająć prokurator. Żadne pokrętne wypowiedzi rzecznika Jachima nie mają tutaj racji bytu. Komunikat powinien być jednoznaczny - Sprawę przekazaliśmy do prokuratury. Prezydent miasta, który odpowiada za wszystkie miejskie spółki powinien zawiesić szefa NIOL. On zawarł umowę na udostepnianie danych klentów. Umowa z Nextbike powinna być rozwiązana. W czasach internetowych kantów prezydent Szczecina pownien mieć ya ya i pokazać jakie wartości Szczecinem rządzą. Niestety Tak nie będzie. Wskaże któregoś z wice i rozmydlą problem. Ale już niedługo wybory, a fecebook trzyma sie mocno.
2017-01-20 10:40:55
KITY w Sczecinie
Ja też chętnie udostępnię swoją kartę kredytową wszystkim...mam taki kaprys i nikt tego nie zabroni!!! Wystarczy jedna osoba, która nie życzyła sobie wykorzystania bezprawnie jej danych osobowych. Piękną reklama te wyjaśnienia i ściema , że mają Was w sercu a mają ... teraz papugi kombinują jak oczyścić sytuację i wmawiają Wam, że ptaszka zaznaczyliście...absurd. To czemu NiOL się odcina?! Pali im się "cztery litery" bo wiedzą, że za sprawą tylko jednego pozwu grozi nawet pozbawienie wolności do lat 2
2017-01-20 09:46:44
JK
A może by tak NiOL zawiadomił Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych?
2017-01-20 09:31:54
Fb ad. Ja
Jak ktoś ma fb to niech się nie dziwi że dostaje tam reklamy, wirusy i inne oszukańcze wpisy. Na to się zgadza w regulaminie i sam udostępnia swoje dane dla tych dla których chce bo tego chce. I nie można tego porównywać z wykorzystaniem bazy telefonów dostępnej dla jednej strony - bez zgody - bazy potrzebnej tylko do celów logowania. Takie trudne do zrozumienia ?
2017-01-19 20:14:28
Ad. Ja
Tak trudno to zrozumieć ? Ta firma nie miała do tego prawa i jest to konflikt interesów - bo liczą na ewentualny kontrakt, nie ma dużo firm o takim profilu i jeszcze z kompatybilnym systemem. Porównywanie do Fb jest bez sensu.
2017-01-19 19:57:40
ja
A co w tym złego? Na rowerze miejskim jeżdżę i nie poczułem się poszkodowany w żaden sposób. Jak na FB dziennie dostawałem kilkanaście albo i kilkadziesiąt apeli o poparcie projektów, które mnie nie interesują, to jest OK? Ich autorzy też wykorzystywali dane osobowe...
2017-01-19 15:23:52
ola
Rower miejski sam w sobie jest bardzo przydatny, jednak tysiące osób łamiących nagminnie przepisy ruchu drogowego w czasie jazdy tymi rowerami jest bardzo niebezpieczne
2017-01-19 15:17:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy