Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Natura (nie) pod linijkę: Rusałka i drzewa

Data publikacji: 03 lutego 2016 r. 21:36
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Natura (nie) pod linijkę: Rusałka i drzewa
 

Przeciwko porządkowaniu natury na siłę opowiadają się miłośnicy szczecińskiej zieleni, wspierani przez autorytety: przyrodników, dendrologów i ornitologów. Przemawiające za tym argumenty właśnie przedstawili w przesłanym do magistratu piśmie. Przyczynkiem ich wystąpienia stała się pilna potrzeba ochrony siedliska przyrodniczego Ptasiej Wyspy na Jeziorze Rusałka, w Parku Kasprowicza.

Apel o nie usuwanie drzew przewróconych na taflę wody - tego jeszcze w Szczecinie nie było.

- Te pnie, jak też drzewa i zarośla w pasie brzegowym Jeziora Rusałka to jedyne enklawy, w których ptaki mogą zakładać gniazda. To o ochronę ich miejsc gniazdowania oraz tworzących się przy nich zakątków ukrycia innych zwierząt przede wszystkim chodzi - mówi prof. dr hab. Dariusz Wysocki, kierownik Katedry Zoologii Kręgowców i Antropologii Uniwersytetu Szczecińskiego. - Poza tym dużo ładniej i ciekawiej wygląda centrum miasta z odrobiną dzikiej natury. Tym bardziej w miejscu takim, jak park Kasprowicza: zabytkowym terenie zieleni, będącym Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym. Natomiast uporządkowana, pod linijkę, wersja parku nie ma nic wspólnego z naturą jaką chciałbym oglądać. Mam wrażenie, że teraz opieka nad zielenią Szczecina właśnie tak wygląda: malowanie trawy na zielono. Żeby tylko z wierzchu wyglądało porządnie, a że śmieci są schowane w krzakach, to już nikogo nie obchodzi. Nie zwraca się uwagi na to, co powinno.

Wiatrołomy na brzegach Rusałki: przy Ptasiej Wyspie, w rejonie fontanny i od strony ul. Słowackiego.©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gryf
2020-04-14 17:57:50
Przewrócone drzewa to doskonałe siedlisko dla jaszczurek
"jan" - elegant po dziadku co za stodołę z wiechciem słomy chadzał.
2016-02-04 18:27:18
.
Plakat
2016-02-04 12:59:15
Trochę o przyszłości, może lepiej od razu zainwestować w beton na alejkach, śliczne gipsowe bociany, plastikowe rechoczące o zachodzie słońca żabki, WiFi na wszystkich alejkach, a na ławkach wtyczki do ładowania telefonów, wskazane byłoby nagłośnienie na alejkach, ale tylko z muzyką trendy, jeśli są jakieś jeszcze pomysły polecam pisać do UM. Ciekawe swoją drogą jak do uporządkowanej zieleni zaprosić kaczki na gniazdowanie, nie wiem czy byłoby to celowe, przecież one strasznie brudzą. Ptaszka dziecku można pokazać na obrazku - powodzenia.
taki tam
2016-02-04 12:00:26
No i odezwały się mądre głowy. Tylko komuś pomyliły się funkcje jakie ma spełniać zieleń w mieście. W przypadku Parku Kasprowicza funkcje te są wyraźnie podzielone jeszcze przez założycieli parku i warto im poświęcić uwagę zamiast wypisywać hasła i apele. Park Kasprowicza jest podzielony na dwie funkcje: rejon uporządkowanej zieleni - do ul. Zalewskiego oraz tzw rejon angielski od zalewskiego do ul. Spacerowej. Jezioro Rusałka jest w tej pierwszej części. Wszelkie wiatrołomy są w tym przypadku szkodliwe tak dla czystości wody jak i dla samego otoczenia o estetyce miejsca nie wspominając. Wody Rusałki zasilane sa przez Osówkę. Potok niezbyt czysty kolokwialnie to ujmując. Ważnym jest więc przepływ wody dla jej choćby minimalnego natlenienia i spływu osadów dennych.Czym innym sa miejsca wzdłuż ul. Słowackiego. Tam pozostawione kępy krzewów rzeczywiście mogą służyć i służą jako miejsca gniazdowania ptactwa tyle tylko że to nie znaczy iż mają pozostać nieuporządkowane. Trzeba to tylko zrobić z głową.
kaes
2016-02-04 10:56:21
Park to chyba nie jest jakiś ścisły rezerwat. Usunięcie złamanego drzewa to nie "natura pod linijkę"
Wrrr
2016-02-04 10:32:20
Tak uporządkowano zieleń na stawie obok pętli Głębokie. Na wyspie zostały tylko kikuty drzew. "Pięknie" to wygląda.
jan
2016-02-04 10:01:28
A ja nie chcę smrodu zgnilizny i szlamu w środku miasta, nieprzebytych chaszczy, metrowych chwastów, roju komarów, ptasiego guano i rozmokłej gliny na alejkach. To nie jest rezerwat przyrody tylko park miejski dla ludzi.
Plakat
2016-02-04 07:55:35
"Do serca przytul psa" śpiewał pan Jan Kaczmarek z kabaretu Elita, i tego się trzymajmy : ))
Tak !!! Wreszcie przebijają się mądre głosy mądrych ludzi !!!
2016-02-03 22:34:01
Właśnie to jest PRZYRODA, właśnie taka jest. Nie pod sznurek i asfalt !!! Zostawcie ptakom ich miejsca odpoczynku, suszenia się.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA