poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Naświetlacze przejść w Szczecinie. Drugie podejście do przetargu

Data publikacji: 2021-01-13 06:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-13 06:52
Naświetlacze przejść w Szczecinie. Drugie podejście do przetargu
 

Od kilku miesięcy szczeciński ZDiTM szuka firmy do montażu tzw. naświetlaczy przejść dla pieszych na dwóch osiedlach prawobrzeża: Słonecznym i Majowym. To już drugi przetarg. W ostatnich dniach minionego roku na wykonawcę zadania zgłosiła się jedna firma, a zaproponowana przez nią kwota nieznacznie przekracza sumę przewidzianą na ten cel.

Chodzi o urządzenia, które miałyby przyczynić się w rejonie kilkunastu z nich do zwiększenia bezpieczeństwa. Tak, by przechodnie byli na nich lepiej widoczni dla kierowców zwłaszcza w porze jesienno-zimowej po zmroku. Projekt jest inicjatywą lokalną z tego obszaru, która wybrana została do realizacji w ramach puli pieniędzy rozdysponowanej w ubiegłorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły

Pomysł pn. Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły – oświetlone przejścia dla pieszych zyskał wśród mieszkańców największe poparcie spośród zgłoszonych. W pierwotnym kształcie zakładał on montaż lamp doświetlających przy 15 przejściach oraz przystosowanie ich dla osób niepełnosprawnych poprzez obniżenie krawężników z wbudowaniem płyt ostrzegawczych z wypustkami dla osób z wadami wzroku. Chodziło o przejścia na ulicach Jasnej, Rydla, Kostki-Napierskiego, Łubinowej, Iwaszkiewicza, Kosynierów i Botanicznej. Jak uzasadniali autorzy, od kilku lat, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym w wielu z tych miejsc – przy braku takich urządzeń – szczególnie narażeni na potrącenia byli uczniowie chodzący do SP 37 przy ul. Rydla 6 i przy ul. Nałkowskiej 33, Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla 49, a także rodzice z dziećmi, które uczęszczają do pobliskich przedszkoli. Koszt realizacji założony został na poziomie 360 tysięcy złotych.

Naświetlacze w 11 miejscach

Jak wynika z ostatecznie przygotowanego programu funkcjonalno-użytkowego, będącego załącznikiem do specyfikacji istotnych warunków zamówienia, prace mają być wykonane w 11 lokalizacjach: czterech wzdłuż ul. Rydla, trzech przy ul. Iwaszkiewicza, dwóch na ul. Jasnej oraz po jednej przy ul. Kostki-Napierskiego i u zbiegu ulic Kosynierów z ulicą Maciejowicką. Przetarg dotyczy zlecenia w formule „zaprojektuj i wybuduj” z terminami na wykonanie dokumentacji w czasie nie dłuższym niż do 10 miesięcy i na same prace montażowe do dwóch miesięcy.©℗

(MIR)

Komentarze

spp
2021-01-13 10:27:38
Może by najpierw wszystkie naprawić, wymalować, obniżyć krawężniki ,a nie 3D, ledy w pasach i inne wynalazki, za które trzeba płacić horrendalne ceny znajomym królika
nxx
2021-01-13 10:20:38
albowiem jedyne co potrafi zditm to likwidowanie miejsc parkingowych
Ptzejscie
2021-01-13 10:18:29
Jedynie rozwiązanie z bexpiecxnym przejściem dla piesxych to jest wykonanie na pasach sygnalizacji świetlnej na żądanie lub wykonanie bezkolizyjnych przejść np windy nad przejsciami tak jak jest to stosowane prxy przejściach nad torami pkp
Ch/Eng
2021-01-13 10:05:51
Dwa przejścia na ul. Piotra Skargi /Jasne Błonia/ przechodnie wyłaniają się z ciemności. Szczególnie to bliżej ul. Ogińskiego. Jak to mówi najciemniej pod latarnią. Przykładem dobrze oświetlonego jest na Łukasińskiego przy Baltic Baracks, ale tam wiadomo tzreba pokazać że jesteśmy w Europie.
Szczecin
2021-01-13 07:27:35
Wszystkie przejścia dla pieszych, w Szczecinie, powinny być doświetlone z krawężnikami dostosowanymi dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu, i co?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ