Niedziela, 24 września 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Narkogrupa rozbita

Data publikacji: 28 czerwca 2016 r. 12:41
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Narkogrupa rozbita
 

Funkcjonariusze z KWP w Szczecinie zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą liczącą kilkadziesiąt osób, której członkowie zajmowali się handlem narkotykami. Sprawcy działali na terenie kilku powiatów województwa, między innymi na terenie Myśliborza, Choszczna, Pyrzyc i Gryfina. Grupa podejrzanych liczy 26 osób, z których 17 zostało tymczasowo aresztowanych. 

Policjanci od ponad roku prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie. Zanim postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Zajmują się tym  funkcjonariusze z sekcji d do walki z handlem ludźmi i przestępczością narkotykową Wydziału Kryminalnego KWP.

- Na początkowym etapie, postępowanie dotyczące osób zatrzymanych, przy których ujawniono środki odurzające lub substancje psychotropowe były prowadzone oddzielnie przez właściwe jednostki prokuratur rejonowych. Następnie, po uzyskaniu dowodów, że czyny poszczególnych osób pozostają ze sobą w związku i zostały popełnione w ramach działalności w zorganizowanej grupy przestępczej, postępowania te zostały połączone do wspólnego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie - informuje podkom. Mirosława Rudzińska z zespołu prasowego KWP. 

Pierwszej z osób, której następnie przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, miało miejsce w marcu 2015 zeszłego roku.  W momencie zatrzymania podejrzanego, w jednym z użytkowanych przez niego mieszkań funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie blisko cztery kilogramy marihuany i amfetaminy. Podczas dochodzenia dokonali w sumie przeszukań kilkudzięsięciu mieszkań, pomieszczeń gospodarczych oraz pojazdów, w wyniku czego zabezpieczyli narkotyki oraz inne przedmioty mogące mieć związek z prowadzonym postępowaniem. W sprawie zatrzymano kilkadziesiąt osób. 

- Do chwili obecnej zarzuty kierowania grupą przestępczą od początku września 2014 r. do końca kwietnia 2015 r. przedstawiono czterem osobom. Grupa zajmowała się popełnianiem przestępstw związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i uczestniczeniem w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających w postaci marihuany, amfetaminy oraz tabletek extasy, jak również odpłatnym i nieodpłatnym udzielaniem środków odurzających i substancji psychotropowych indywidualnym osobom. Rola osób kierujących grupa polegała między innymi na koordynowaniu i nadzorowaniu działań poszczególnych członków grupy, podejmowaniu decyzji o czasie, miejscu i ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych przekazywanych pozostałym członkom grupy oraz innym osobom, jak również finansowym rozliczaniu członków grupy - wyjaśnia podkom. Mirosława Rudzińska. 

Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwa w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Dochodzenie trwa i policjanci nadal zbierają materiał dowodowy. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

Za popełnienie tych przestępstw podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności od 2 – 12 lat. 

(sz)

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA