niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Naczepa użyta w zamachu w Berlinie może być zwrócona

Naczepa użyta w zamachu w Berlinie może być zwrócona

Naczepa użyta w zamachu w Berlinie może być zwrócona
Data publikacji: 2017-04-30 17:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:19
Wywietleń: 2502 248767

Biegli sądowi zabezpieczyli ślady na naczepie użytej w zamachu w Berlinie i zostanie ona wydana właścicielowi – poinformowała szczecińska Prokuratura Krajowa. Śledczy nie podjęli jeszcze decyzji w sprawie zwrotu ciągnika.

– Prokurator prowadzący śledztwo przeprowadził już oględziny ciągnika oraz naczepy – powiedziała Aldona Lema ze szczecińskiej Prokuratury Krajowej. Jak dodała, prokurator podjął decyzję, że naczepa może być już zwrócona właścicielowi – Arielowi Żurawskiemu, lecz decyzja o zwrocie ciągnika jeszcze nie zapadła.

– W trakcie zabezpieczania śladów ujawniły się pewne okoliczności, które dla biegłych mogą stwarzać problemy z udzieleniem odpowiedzi na pytania postawione przez organ procesowy. Czekamy w tej chwili na stanowisko biegłych, które umożliwi nam rozstrzygnięcie czy ciągnik również powinien zostać zwrócony jako zbędny dla postępowania – powiedziała. Jak dodała, jeżeli uda się biegłym pokonać przeszkodę, to w ciągu miesiąca powinna być znana decyzja ws. zwrotu.

Śledczy spodziewają się, że badania ciągnika dostarczą informacje, jak poruszał się pojazd przed zamachem. Chodzi o jego lokalizację i funkcjonowanie konkretnych systemów w pojeździe. Jak dodała Lema, do końca maja do szczecińskiej prokuratury krajowej ma także wpłynąć tłumaczenie materiałów przekazanych przez włoskich śledczych.

* * *

Ciągnik i naczepa użyte w zamachu zostały przetransportowane z Niemiec do Szczecina w połowie kwietnia. Prokuratura poinformowała wtedy, że niemieccy śledczy wydali polskim prokuratorom wszystkie rzeczy osobiste polskiego kierowcy. Z informacji prokuratury wynika także, że wszystkie dokumenty dostarczone przez stronę niemiecką zostały już przetłumaczone.

Kierowca z Polski Łukasz Urban był pierwszą ofiarą zamachu, którego 19 grudnia dokonał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta porwał ciężarówkę, zabił polskiego kierowcę, a następnie wjechał 40-tonowym pojazdem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina. W wyniku zamachu 12 osób zostało zabitych, a ponad 50 rannych, wiele bardzo ciężko. Amri został zastrzelony kilka dni później w okolicach Mediolanu.

(pap)

Na zdjęciu: Ariel Żurawski – właściciel samochodu  

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Nauczka na przyszlosc,
A innym kierowcom niech Facio zapowie, by na przyszlosc Niiikogo pod zadnym pretekstem... nie wpuszczali do Kabin TIR-a !!
2017-05-01 01:49:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy