sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Na straży choinek

Na straży choinek

Na straży choinek
Data publikacji: 2017-12-14 10:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:40
Wywietleń: 1169 305003

Aby w przedświątecznym okresie zapobiec  przypadkom kradzieży drzewek iglastych w miejskich parkach oraz lasach komunalnych - Inspektorat Akademicki Straży Ochrony Przyrody prowadzi akcję „Choinka”. Od najbliższego piątku (15 bm.) społecznicy wraz wraz z policjantami i funkcjonariuszami straży miejskiej będą bronić terenów zielonych przed dewastacją.

Od lat przed świętami inspektorzy akademiccy SOP tropią osoby, które niszczą prawem chronioną zieleń. Pod ich szczególną opieką znajdują się w tym czasie choinki. W tym roku akcja potrwa aż do końca grudnia.

- Każdego roku w okresie przedświątecznym zdarzają się wypadki kradzieży drzewek gatunków iglastych w parkach miejskich i szczecińskich lasach, nawet w rezerwatach i cmentarzach, m.in. świerków, sosen, daglezji, cisów - mówi audytor środowiska Aleksander Nieczajew, organizator akcji „Choinka". - Najczęściej kradzione są pojedyncze drzewka z nowych nasadzeń miejskich, z terenów przyulicznej zieleni. Sprzedawane są pokątnie, a natrętni handlarze oferują je chodząc po domach czy zaczepiając przechodniów. Kuszą atrakcyjną ceną, gdy środowisko naturalne ponosi niepowetowaną szkodę.

Inspektorzy SOP w towarzystwie przedstawicieli służb porządkowych dotrą wszędzie tam, gdzie ma być prowadzony handel choinkami oraz świątecznymi stroikami: na miejskie targowiska oraz centralne place miasta. Osoby przyłapane na nielegalnym handlu zielonymi gałązkami oraz choinkami będą karane mandatami. Mogą również stanąć przed sądem i zapłacić grzywnę w wysokości do 5 tysięcy zł, gdy znaczna będzie wartość zabezpieczonych przy nich drzewek wyciętych wbrew prawu.

- Będą kontrolowane również osoby sprzedające choinki i świąteczne stroiki - mówi organizator akcji „Choinka". - Zamierzamy sprawdzać ich pozwolenia na handel oraz tak zwane asygnaty, czyli dokumenty wystawione przez właściwe nadleśnictwa, z których powinno wynikać skąd pochodzi dany iglak i że ścięto go zgodnie z prawem.

W trakcie akcji „Choinka” inspektorzy akademiccy SOP będą współpracować z policją, strażą miejską i leśną. Ich patrole będą docierały nie tylko do punktów handlowych, a także do szczególnie narażonych na wandalizm terenów wokół Szczecina, należących do sąsiednich nadleśnictw, a także lasów miejskich, parków i terenów zalesionych np. rejon Głębokiego, Parku Leśnego Arkońskiego, do Kniei Bukowej. Wszystko po to, aby uchronić zieleń przed dewastacją. ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: świąteczne drzewka i zielone stroisze trzeba kupować tylko u licencjonowanych sprzedawców. Na zdjęciu: „Leśny Zakątek" miejskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na pl. Lotników w Szczecinie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy