piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Na ratunek świerkom

Na ratunek świerkom

Na ratunek świerkom
Data publikacji: 2017-07-04 16:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:19
Wywietleń: 555 272688

Szczecińskiej zieleni zagrażają nie tylko piły i tzw. lex Szyszko, ale przede wszystkim szkodniki oraz patogeny. Służby odpowiedzialne za stan miejskiej zieleni na miarę sił, a przede wszystkim na skalę posiadanych środków, starają się zwalczać zagrożenie. Wygląda jednak na to, że przed nimi kolejne wyzwanie: zatrzymanie procesu obumierania świerków.

Gąsienice namiotnika właśnie żerują na liściach szczecińskich głogów, kruszyn, wierzb, czeremch i trzmielin. Za zamieranie pędów cisów odpowiada patogen pochodzenia grzybowego Phomopsis juniperovora. Natomiast niewielki motyl - szrotówek - masowo atakuje kasztanowce, metodą zwaną minowaniem liści przyczyniając się do ich brązowienia liści i przedwczesnego opadania. Jest jeszcze bezwzględny grzyb - Apiognomonia errabunda - u platanów wywołujący porażenie i zamieranie liści oraz niezdrewniałych pędów przede wszystkim wśród zabytkowych alei drzew tego gatunku, jakie zdobią Jasne Błonia.

Jak by nie dość było szkodników i patogenów dziesiątkujących szczecińską zieleń…

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 lipca 2017 r.

A. NALEWAJKO

Fot. Czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji)

Na ratunek świerkom Na ratunek świerkom Na ratunek świerkom Na ratunek świerkom Na ratunek świerkom

Komentarze

gh
Pani N. wymieniła jednym tchem kilka szereg szkodników zagrażającym gatunkom drzewiastym. Artykuł zilustrowano uszkodzonymi przez - no właśnie przez co? - świerkami. Te uszkodzenia mogą być spowodowane czynnikami abiotycznymi (np. przymrozki, susza), biotycznymi (np. owady, grzyby) lub antropogenicznymi (np. zanieczyszczenia, wydeptywanie). Bez określenia przyczyny ciężko przystąpić do ratowania. Znając przyczynę można pozostawić przyrodzie (np. susza wiosenna, czy szkodnik nękający) lub podjąć jakieś działania. Niestety często się zdarza, że jedynym możliwym działaniem ratującym inne drzewa jest wycięcie chorych (to tak jak z rakiem usuwa cię guzek lub część organu aby ratować cały organizm).
2017-07-05 11:32:14
Obs.ryver
Szyszko zaradzi! Wyśle pilarzy i drwali załatwią świerki, kasztanowce i platany..i problem z głowy i z gazet!!! PiS pokazał ,że umie robić szybko i sprawnie. Był Trybunał Konstytucyjny? Nie ma Trybunału-jest spokój(pozorny). Były konie - nie ma koni! Jest spokój(pozorny). Tak będzie z Puszczą i z każdym platanem czy kasztanem...
2017-07-04 22:18:25
Ekolog z Puszczy Białowieskiej
Nic nie robić! Natura sobie poradzi!
2017-07-04 17:11:55
Ekolog z Puszczy Białowieskiej
Nic nie robić! Natura sobie poradzi!
2017-07-04 17:10:57
palant
trzeba podlewac jak sie sadzi na gruzowisku i koniec sprawy
2017-07-04 16:44:49
panie Nalewajko
Zdaje mi sie iż nie wie co to jest to jak pan nazwał "lex Szyszko" Proszę zaznajomić się z przepisem prawnym, czego on dotyczy, czy nakazuje ścinanie drzew, w tym przypadku świerków.
2017-07-04 16:44:48
PiSzcząca bida
Najgorszym szkodnikiem jest rządowy pierwszy listonosz RP - minister ŚRODKOWISKA (każdy środek jest dobry by osiągnąć własny cel). Jemu samemu nic nie szkodzi: a to jęk wyrzynanej puszczy, a to krew bryzgająca z rozstrzeliwanych bażantów, a to, że kamery stacji telewizyjnych nagrywają akcję "koperta".
2017-07-04 16:38:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”