Środa, 30 lipca 2025 r. 
REKLAMA

Na granicy w Rosówku Straż Graniczna ustawi kontener w miejscu posterunku obywatelskiego

Data publikacji: 29 lipca 2025 r. 16:27
Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2025 r. 16:27
Na granicy w Rosówku Straż Graniczna ustawi kontener w miejscu posterunku obywatelskiego
Fot. Dariusz Gorajski  

Funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściu granicznym w Rosówku we wtorek próbowali ustawić kontener w miejscu, gdzie stoją dwa namioty tzw. patroli obywatelskich. Uzgodniono, że zostaną usunięte do wieczora. Instalowanie kontenera przełożono na środę.

Działania SG związane są z przywróceniem od 7 lipca kontroli na polsko-niemieckiej granicy. We wtorek rano grupa funkcjonariuszy przyjechała na przejście graniczne w Rosówku z kontenerem, który chcieli ustawić w miejscu, gdzie od kilku tygodni dyżurują tzw. obrońcy granic. Doszło do sporu, bo ci, którzy społecznie pilnują granicy, mówili, że na ich posterunek ustnie wyraził zgodę wojewoda. Oficerowie SG tłumaczyli, że w innym miejscu kontenera ulokować nie mogą.

– Z szacunku dla munduru przesuniemy się – powiedział poseł PiS Artur Szałabawka, który we wtorek przyjechał wesprzeć dyżurujących na przejściu i negocjować z funkcjonariuszami SG.

Kontener musi stać w takim miejscu, żeby spełniał swoje funkcje, żeby droga była widoczna – podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa Morskiego Oddziału SG ppor. Katarzyna Przybysz.

– Miejsce jest uzgodnione z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – dodała.

Kontener zostanie ulokowany przy wjeździe na parking, tuż za polsko-niemiecką granicą. To tzw. pas drogowy. Zarządza nim GDDKiA.

Rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA przekazał PAP, że SG we wtorek wystąpiła o zgodę na ustawienie posterunku.

– Taką zgodę wydaliśmy. Nie opiniowaliśmy, nie konsultowaliśmy lokalizacji – zaznaczył Grzeszczuk.

W Rosówku jest infrastruktura, która kiedyś była wykorzystywana przez służby graniczne, ale od wielu lat pełni inne funkcje. Budynek gmina Kołbaskowo wykorzystała na mieszkania socjalne, więc tymczasowy posterunek kontenerowy jest konieczny.

Strażnicy muszą mieć miejsce do pracy, aby sprawdzić dane w systemach, zadzwonić do dyżurnego czy po prostu w nocy się ogrzać – podkreśliła Przybysz.

Zaznaczyła, że działania służb w rejonie granicznym mają priorytet przed jakimikolwiek oddolnymi inicjatywami. Oceniła, że na przejściu granicznym w Rosówku nie było sytuacji konfliktowej, tylko po prostu sprawa wymagała wyjaśnienia.

Tzw. obrońcy granic, których we wtorek w Rosówku było kilkunastu, argumentowali, że na ich posterunek zgodził się ustnie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Nie chcemy utrudniać pracy służbom. Wspieramy naszych funkcjonariuszy. Ale jeśli ustawimy namioty w innym, nowym miejscu, to wtedy możemy zostać szybko usunięci – argumentował poseł PiS Artur Szałabawka.

Godzinę później Szałabawka poinformował, że namioty zostaną przestawione.

– Szukamy polubownego rozwiązania – powiedział Szałabawka.

Po godzinie 13.00 funkcjonariusze SG przystąpili do ustawiania kontenera, przygotowali betonowe bloczki, słupki drogowe itd. Po kilkunastu minutach pogranicznicy telefonicznie otrzymali rozkaz, by akcję ustawiania kontenera dokończyć w środę.

Na granicy z Niemcami działają 52 przejścia graniczne, w 16 prowadzone są stałe kontrole. Według rządu jest to konieczne, by zredukować niekontrolowany przepływ migrantów.

Polska 7 lipca przywróciła na miesiąc tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani przez policję i żołnierzy WOT, zatrzymują do wyrywkowej kontroli wytypowane pojazdy. Na polsko-niemieckiej granicy, w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim, sprawdzanych jest nawet ponad 10 tys. osób w ciągu doby.

W poniedziałek wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki poinformował, że kontrole na granicy z Niemcami „zostaną przedłużone na pewno na najbliższy miesiąc, a także na kolejne”.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gnać i karać
2025-07-29 22:38:42
Uuu widać ZOMO i ORMO wiecznie żywe.
TVN nam wystarczy
2025-07-29 21:25:53
TVN nam wystarczy - nie chcemy wiedzieć co się dzieje na granicy - TVN mówi że wszystko OK więc wszystko OK.
Musieli akurat
2025-07-29 19:18:34
tam postawic kontener? Naprawde?
klufin
2025-07-29 18:36:18
Czy pogranicznicy napisali prośbę o postawienie kontenera , dlaczego rozkaz by pracę zakończyć jutro....
Tylko pytam rybe.
2025-07-29 18:12:55
A pan ryba już się pochwalił, czy się nadal wstydzi?
Ewidentnie
2025-07-29 17:54:54
chcą utrudnić życie społecznym obrońcom granic. Przebierają nóżkami, żeby nawpuszczać nam na głowę cały świat. Hańba!
no i dobrze
2025-07-29 17:46:30
Po niemieckiej stronie mają wypasione namioty w których dokonują kontroli, a nasi pogranicznicy muszą się chować w samochodach przed deszczem. Już dawno powinny tam stać kontenery albo nawet namioty, takie jak mają Niemcy. A tych samozwańczych obrońców granic, pogonić w pieruny, bo tylko zamęt sieją. V kolumna pisu, nic więcej.
Gnać i karać
2025-07-29 16:40:38
To towarzystwo Matecko-Bąkiewiczowe
ryba
2025-07-29 16:31:04
a pan poseł to moze sie pochwali co dobrego dla kraju zrobił oprócz tych ciagłych idiotyzmow w mediach??? bo jakos sobie nie przypominam

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA