Myślibórz, jedno z lepiej zachowanych zachodniopomorskich miast, jest zarazem jedną z tych miejscowości, które mają najbardziej zdekapitalizowaną tzw. substancję mieszkaniową. Słowem, miejskie kamieniczki i budynki wymagają kapitalnego remontu. Obecnie jest szansa, że gmina rozpocznie całościową rewitalizację tak zwanej tkanki miejskiej. Proces ten zajmie na pewno wiele lat. Pozytywne jest to, że właściwie już się rozpoczął.
W 2018 roku, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–2020, zrewitalizowano mury obronne i Bramę Pyrzycką. Obecnie Urząd Miasta pracuje nad projektami wieloletnimi, które mają być realizowane w najbliższym czasie.
Powstała już na przykład wstępna koncepcja zagospodarowania rynku miejskiego. Projekt ma być konsultowany z mieszkańcami. Główne założenia, które pomogą projektantom stworzyć ostateczny projekt, to przede wszystkim: uzyskanie większej przestrzeni spacerowej przy jednoczesnym zachowaniu istniejącej zieleni, wygospodarowanie miejsc dla gastronomii, kultury i rekreacji. W samym środku rynku planuje się budowę płaskiej fontanny. W rynku, który ma być wizytówką miasta, zaplanowano także zlokalizowanie miejsc gastronomicznych. Punkty gastronomiczne będą zarządzane przez gminę bądź wydzierżawione podmiotom prywatnym. Koncepcja zakłada również wygospodarowanie w przestrzeni rynku miejsca, gdzie mogłaby powstać scena. Możliwa będzie organizacja koncertów, uroczystości oraz „umilanie sezonu letniego mieszkańcom”. Dodatkowo zostaną zaprojektowane takie elementy, jak: oświetlenie, stojaki na rowery i inne elementy tzw. małej architektury. Realizacja tej wizji wiązałaby się także z ograniczeniem liczby miejsc parkingowych po stronie wewnętrznej rynku.
Jak szacuje Urząd Miasta, koszt rewitalizacji rynku to minimum 3,5 mln zł.
Gmina zamierza złożyć wniosek aplikacyjny do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Spodziewa się, że otrzyma dofinansowanie w ramach ujętych w programie działań. W tym przypadku chodziłoby o działanie 9.3 – „wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”. Wysokość dofinansowania do 65 procent kosztów kwalifikowanych.
Trudno jednak mówić o pełnej rewitalizacji zabytkowej części miasta bez remontów budynków. To w przypadku Myśliborza praca na wiele lat. Jaskółką, która zapowiada początek tego procesu, jest projekt modernizacji budynku przy ul. Rynek im. Jana Pawła II 18.
Za zgodą Rady Miejskiej w ubiegłej kadencji gmina Myślibórz odkupiła od następców właściciela tzw. budynek Rybny (185 tys. zł). Po zakupie – ze względu na zły stan techniczny obiektu – zabezpieczono więźbę dachową oraz ścianę szczytową od strony podwórka.
Koncepcja remontu przewiduje przebudowę tego budynku, czyli przemurowanie ścian, wymianę stolarki, wykonanie połaci dachowych wraz z więźbą dachową.
Modernizacja budynku kosztować będzie ok. 3 mln złotych. Także w tym przypadku gmina złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji z tego samego źródła, z którego częściowo sfinansowana ma być rewitalizacja rynku. Częścią większego przedsięwzięcia jest także projekt zagospodarowania terenu przy Myśliborskim Ośrodku Kultury. Koncepcja zakłada: wymianę nawierzchni przed wejściem głównym oraz bocznym do budynku, a także na chodnikach, poszerzenie wjazdu, zagospodarowanie terenów zielonych po obu stronach wejścia głównego, remont murków, nowe oświetlenie, montaż ławek, urządzeń do przeprowadzania wystaw lub małych kameralnych koncertów. Koszt to około 600 tys. zł. W tym przypadku gmina spodziewa się dofinansowania z programu transgranicznego – Interreg 5a. Może ono wynieść nawet 85 procent kosztów. ©℗
R.K. Ciepliński