Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

My Barnim, z Bożej Łaski książę Pomorza... Święto Szczecina – tylko wirtualnie

Data publikacji: 2020-04-03 06:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-28 14:05
My Barnim, z Bożej Łaski książę Pomorza... Święto Szczecina – tylko wirtualnie
 

777 lat temu, czyli 3 kwietnia 1243 roku książę Barnim I Dobry nadał Szczecinowi, prawa miejskie. To ważna rocznica dla miasta, dlatego corocznie m.in. Zamek Książąt Pomorskich organizował zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz pokazy filmów archiwalnych. W tym roku jest to niemożliwe z racji na pandemię. Zresztą, szczeciński zamek jest nieczynny, łącznie z dziedzińcami, aż do odwołania. Nietypową formę świętowania 777. rocznicy nadania Szczecinowi praw miejskich proponuje Muzeum Narodowe - będą to obchody... wirtualne.

- W ramach wirtualnej akcji #otwartechoćzamknięte na profilu Muzeum Narodowego w Szczecinie, w portalu społecznościowym Facebook, przygotowujemy cykl okazjonalnych publikacji i prezentacje kolekcji związanych Pomorzem Zachodnim i Szczecinem (od archeologii po współczesność) oraz wyczerpujące opisy pojedynczych muzealiów (tzw. stetinalia) - informuje Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy muzeum. - Tej wyjątkowej rocznicy poświęcony będzie także wirtualny cykl edukacyjny, w którym pojawiać się będą zadania dedykowane głównie najmłodszym odbiorcom.

Warto przypomnieć, że uzyskanie praw miejskich oznaczało wyłączenie mieszkańców spod książęcego sądownictwa, nadanie miastu na własność terenów rolniczych i leśnych, przywileje handlowe, swobodę gospodarowania, zwolnienie od ceł książęcych. Obowiązkiem mieszczan był z kolei udział w obronie księstwa oraz działaniach dyplomatycznych. Dokument lokacyjny wyznaczał także granice gminy miejskiej i formy jej samorządu. Lokacja wiązała się też z wytyczeniem rynku, jako placu targowego, nowej siatki ulic oraz określeniem umocnień miejskich. Oto fragment wspomnianego aktu lokacji: „My, Barnim, z Bożej Łaski książę Pomorza, czynimy wiadomym, iż miastu naszemu Szczecinowi nadajemy te prawa, które obowiązują w Magdeburgu. Nadto dajemy sto łanów ziemi, za którą winni nam od każdego łanu płacić pół kwarty srebra (1 miarę) oraz dodajemy 30 łanów pastwisk, wolny połów ryb na Odrze bez niewodów, jedną milę w górę rzeki i jedną w dół od miasta oraz prawo korzystania z naszych lasów, gdzie one się znajdują. Tam, gdzie w naszym kraju obowiązuje prawo magdeburskie, mają się w sprawie wszelkich niejasności odwoływać do Szczecina. Naszym obywatelom ze Szczecina przyznaliśmy nadto zwolnienie od cła i innych ciężarów ich dobytku w całej naszej ziemi z wyjątkiem Dziwnowa i Kołobrzegu, gdzie winni płacić połowę cła i innych świadczeń. Daliśmy nadto łąki i pastwiska o szerokości jednej mili po tej i tamtej stronie Odry w używanie, o ile oczywiście nie są one koniecznie potrzebna nam lub naszym wasalom. Nasze łąki, które my osobno posiadamy, zatrzymujemy na własny użytek. Postanowiliśmy nadto, że należy nam dawać cło od wozów, jak następuje: od jednego konia płaci się cztery fenigi od tych, którzy do tego są obowiązani, nadto świadczą od trzech miar towaru pół kwarty".

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kaszebści Józwa
2020-04-28 13:57:44
Do Olaboga:Masz na myśli zapiski z "Kroniki Prokosza"?
Olaboga
2020-04-06 19:03:18
ixol - A na podstawie jakich to dowodów historycznych tak twierdzisz?.
@
2020-04-04 13:19:51
Szczecin był polski, niemiecki, ale przede wszystkim jest stolicą Pomorza Zachodniego
Zakarpackie libacje
2020-04-04 00:00:10
Szczecin jest polskim miastem od setek lat to jest najważniejsze.
ixol
2020-04-03 18:12:55
Olaboga: nikt nie nadał praw miejskich grodowi, który w owym momencie nie istniał. A bajki o królu Szczycie możesz zostawić dla małych dzieci.
Olaboga
2020-04-03 12:08:08
Nadał swoje prawa Szczecinowi, który już istniał a nawet był swego czasu siedzibą Króla Szczyta- czyli Stolicą Państwa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ