czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mucha na marszałka?

Mucha na marszałka?

Mucha na marszałka?
Data publikacji: 2015-10-28 10:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 3703 33922
Nie kupuję scenariusza, w którym Paweł Mucha zostaje wojewodą. W zamian tego wysuwam hipotezę, że Paweł Mucha może zostać marszałkiem. Wiele zależy od tego, czy w sejmiku zachodniopomorskim zmieni się koalicja.

A jak wygląda dziś sytuacja w regionalnym parlamencie?

Pomorzem Zachodnim rządzi PO (12 radnych) i PSL (7). Wspólnie mają większość (19 mandatów w 30-osobowym sejmiku). Na opozycyjnych ławach zasiada 6 radnych z klubu PiS. Do tego jest: 2 działaczy SLD, 2 radnych lewicowych, którzy zerwali z SLD, gdy jego szeregi opuścił Grzegorz Napieralski, oraz Maria Ilnicka-Mądry, która dostała się do sejmiku z listy Bezpartyjnych Piotra Krzystka.

O tym, że zmiana układu sił w sejmiku zachodniopomorskim jest łatwa do przeprowadzenia pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Co wówczas powiedział nam wicemarszałek Jarosław Rzepa (PSL)?

- Przed założeniem koalicji (PO-PSL po wyborach samorządowych w listopadzie ub.r. - red.) miałem propozycję od PiS i SLD, żeby zostać marszałkiem. Ale nie brałem tego poważnie pod uwagę. Wiedziałem, że układ koalicyjny idzie z góry, z rządu - usłyszeliśmy w czerwcu od lider zachodniopomorskich ludowców.

Dziś sytuacja na górze wygląda zupełnie inaczej. PiS przejmuje władzę w Polsce, a PSL będzie mieć w nowym Sejmie małą grupę posłów. Przed formacją chude lata. I politycy PSL doskonale zdają sobie z tego sprawę. W regionie mogą trwać przy PO. Ale wchodząc w układ z PiS, mogą zyskać, bo mogą... nie stracić niektórych stanowisk - tych, na które Platforma nie ma już wpływu.

Niezależnie od tego, czy PSL będzie w jakikolwiek sposób współpracować z PiS na szczeblu centralnym, koalicja w regionie jest na wyciągnięcie ręki. Czy to może sprawić, że na przykład Cezary Szeliga, radny PSL, nie straci fotela wiceprezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie? Nie można tego wykluczyć.

PiS, żeby myśleć o rządzeniu w regionem musi przeciągnąć na swoją stronę minimum 10 radnych. Jeśli dojdzie do porozumienia z PSL, wówczas partii Jarosława Kaczyńskiego będzie brakować 3 osób w wariancie podstawowym. Zakładam, że radni PiS mogą myśleć o włączeniu do koalicji Marii Ilnickiej-Mądry, bo skoro środowisko radnej współpracuje w szczecińskiej radzie miasta z PiS (nieoficjalna koalicja), to czemu radna Bezpartyjnych nie miałby współpracować w sejmiku z PiS.

Partia Jarosława Kaczyńskiego prawdopodobnie nie będzie mieć też problemu, żeby wyciągnąć kogoś z PO - z partii, która przegrała wybory parlamentarne i która szykuje się na okres politycznej posuchy. Takie transfery są znane w polityce. Do tego zostaje jeszcze lewe skrzydło sejmiku. Jest więc z kim negocjować ewentualnej o zmianie koalicji.

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zacznie grać pierwsze skrzypce w sejmiku, wówczas naturalnym kandydatem na marszałka będzie Paweł Mucha, szef klubu PiS. Mucha od kilu tygodni jest społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Przez to, że nie pobiera pensji z kancelarii prezydenta RP, może nadal prowadzić swoją kancelarię adwokacką. Gdyby został wojewodą, o czym spekulują niektóre media, musiały zrezygnować z obu zajęć. Jeśli zostanie marszałkiem, to odwiesi do szafy togę, ale raczej będzie mógł pozostać społecznym doradcą prezydenta. W Narodowej Radzie Rozwoju, którą powołał Andrzej Duda, znaleźli się samorządowcy, m.in. Adam Jarubas, marszałek świętokrzyski (PSL). Oczywiście pozycja Muchy w kancelarii prezydenta jest inna, ale NRR też jest organem doradczym.

Marszałka województwa wybierają radni wojewódzcy większością bezwzględną całego składu sejmiku (wystarczy 16 głosów). Zarząd województwa składa się ponad to z czterech innych osób (dziś układ jest: 3- PO, 2 - PSL). ©℗

Magdalena SZCZEPKOWSKA

Na zdjęciu: Czy Paweł Mucha zostanie marszałkiem województwa?

Fot.: Dariusz GORAJSKI

Komentarze

noc zmian
muzeum Przełomy bedzie otwierac nowy dyrektor spoza układu PO
2015-10-28 18:42:08
Paweł
Najważniejsze, że Tałasiewicz" mam gdzieś interesy regionu, nie będę o nie walczył, tylko słuchał rozkazów Warszawy" pójdzie w p...du. Oby na zawsze.
2015-10-28 13:05:49
Ciekawe
Kto nie kupuje scenariusza (cokolwiek to znaczy), że P. Mucha ma zostać wojewodą? Ledwo co były wybory, a już wytwórnie filmowe zwracają się o prawa do scenariusza?
2015-10-28 11:13:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie