Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Można usiąść obok wynalazcy! Jedyna na świecie rzeźba wybitnego naukowca Michała Doliwo-Dobrowolskiego [GALERIA]

Data publikacji: 2022-06-10 16:50
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-11 10:50
Można usiąść obok wynalazcy! Jedyna na świecie rzeźba wybitnego naukowca Michała Doliwo-Dobrowolskiego
Jedną z pierwszych osób, które zasiadły na ławeczce, był Piotr Szymczak, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Fot. Ryszard PAKIESER  

Od piątku (10 czerwca) można w Szczecinie usiąść na ławeczce obok Michała Doliwo-Dobrowolskiego, jednego z najwybitniejszych elektrotechników w światowej historii. Ten pomnik postawiono na skwerze u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i ul. Sikorskiego.

Ławeczka - rzeźba została uroczyście odsłonięta właśnie w piątek. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich, nieprzypadkowo wybrali ten termin. 10 czerwca przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Elektryka, który jest świętem wszystkich inżynierów, techników i innych profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą dziedziną elektryki. Pomnik został odlany z brązu, waży około 400 kilogramów, postać została odwzorowana na podstawie zachowanych zdjęć naukowca. Postać wynalazcy skierowana jest w stronę Wydziału Elektrycznego ZUT przy ulicy Sikorskiego. Obok niego leżą z kolei patenty na konstrukcję silnika.

- Jestem dumny, że w dniu naszego święta możemy odsłonić pierwszy na świecie pomnik pioniera systemu trójfazowego. W bieżącym roku przypada 160. rocznica urodzin Michała Doliwo - Dobrowolskiego - mówił, na piątkowej uroczystości, Piotr Szymczak, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. - Środowisko szczecińskich elektryków od blisko dwudziestu pięciu lat zajmuje się przywróceniem Polsce tego wynalazcy. Wśród ważnych inicjatyw w ciągu tych lat było choćby nadanie imienia skwerowi, na którym się właśnie znajdujemy, Michała Doliwo - Dobrowolskiego. W 2001 roku miałem przyjemność koordynować prace uhonorowania go tablicą pamiątkową. Poza tym, zarząd główny naszego stowarzyszenia ustanowił medal jego imienia oraz stypendia, przyznawane utalentowanej młodzieży, właśnie przez szczeciński oddział stowarzyszenia. 

Michał Doliwo-Dobrowolski (1862 - 1919) nazywany jest ojcem elektrycznego przesyłu energii. Opracował i opatentował pierwszy na świecie indukcyjny silnik trójfazowy, rozwiązał problemy przesyłania energii elektrycznej na znaczne odległości. Zaprojektował również nowego typu generatory prądu trójfazowego oraz przyrządy pomiarowe, m.in. fazomierz. To zaledwie ułamek jego dokonań dla elektroenergetyki. 

Autorem rzeźby, która stanęła na skwerze, jest prof. Marian Molenda z opolskiej Akademii Sztuki. Obecnie w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie (ul. 26 Kwietnia 10) prezentowana jest wystawa tego artysty, z zakresu rysunku i rzeźby, pt. „Na styku…”. Tytuł ekspozycji, jak podkreślają organizatorzy, łączy świat elektryków i artystów. 

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Eryk Pomorski
2022-06-12 13:17:35
Powinno się upamiętniać wybitnych w nauce, muzyce czy sztuce szczecinian, a także wybitne postacie historyczne - najbardziej zdolnych książąt pomorskich, przemysłowców itd. Nie ma miejsca na osoby nie związane ze Szczecinem lub działające destrukcyjnie na miasto jak nieudaczni prezydenci czy średniowieczni zbrodniarze.
@zed
2022-06-12 11:04:44
Ten bielik to rzeczywiście jakiś ruski troll. Jak można te trzy indywidua proponować w naszym mieście? Chyba jako przykład tych, co niszczyli Szczecin.
Zed
2022-06-11 23:00:16
Bielik to sowiecki prowokator - ignorować.
Robert
2022-06-11 20:22:44
Żadnych upamiętnień niszczycieli i szkodników Szczecina. Od krzywego ryja, poprzez pseudourbanistę tow.Z, a skończywszy na wybitnym inaczej J. Takie propozycje to działanie na szkodę Szczecina. Powinny być karalne. To samo dotyczy nie związanych z naszym miastem Adamowiczów itp.
@bielik
2022-06-11 10:32:23
Krzywy Ryj - morderca, gwałciciel i podpalacz Szczecina ? To chyba jakaś prowokacja! Raczej ulicę należy mu jak najszybciej odebrać. Podobnie zupełnie antymiejskie postaci przytoczonych prezydentów. Jeden zdemolował urbanistykę i piękno miasta po wojnie, drugi skutecznie zniechęcił wszelkich inwestorów, w czasach gdy inne słabsze wtedy ekonomicznie miasta jak Poznań czy Wrocław czerpały całymi garściami. Obu szkodnikom nic się nie należy, chyba że potępienie.
Czytelnik Łukasz
2022-06-11 10:18:04
Dobry pomysł, bardzo ważna postać i to właśnie Szczecin ma tę unikalną w skali świata rzecz. Wszystko to niezmiernie cieszy.
@bielik
2022-06-11 09:54:57
Jakoś Krzywousty nijak mi nie pasuje do tego towarzystwa.
oby nie
2022-06-11 09:44:54
Fajna rzecz. Szkoda tylko, że na tym skwerze koczuje pełno gołębi dokarmianych chlebkiem przez bezmyślnych emerytów. Żal byłoby, żeby naukowiec został przez nie "optany".
@Chore
2022-06-11 09:39:28
Spadaj do siebie, kacapie.
Chore
2022-06-11 08:17:35
Szkoda że nie był ukrem, miałby o wiele większy pomnik. Teraz dla ukrów bezpłatno.
@bielik
2022-06-11 00:58:14
Szczególnie kat Szczecina i zbrodniarz wojenny Krzywousty. Walnij się w głowę.
@bielik
2022-06-10 23:04:57
100/100
Już jutro
2022-06-10 21:27:42
#blokujemy orlen
Helikopter z Misia
2022-06-10 20:50:25
Kurier nie podał najważniejszej informacji : SEP zrobił to wszystko za własne pieniądze !!! serdeczne pozdrowienia dla tfurcuf pomnika Krzysztofa Jarzyny i Floriana Krygiera . Szacun !
bielik
2022-06-10 20:18:28
Świetny pomysł. Gratuluję. Brakuje mi w Szczecinie jeszcze takich pomników jak: Marszałka Piłsudskiego,Księcia Bol.Krzywoustego, św. Ottona, żeglarza Kuby Jaworskiego, Filipinek, arcybiskupa Majdańskiego, Heleny Majdaniec,Piotra Zaremby, Mariana Jurczyka itp.Szczecinianie, na co czekamy ?
Damian
2022-06-10 18:00:46
Gratulacje dla Elektryków z okazji święta i dobrego pomysłu. W końcu coś polskiego, ładnego, mądrego i ważnego

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA