Na czterech kąpieliskach w Ustroniu Morskim zniesiono w sobotę obowiązujący tam od trzech dni zakaz kąpieli. Sanepid opublikował najnowsze wyniki badań mikrobiologicznych wody - woda jest już przydatna do kąpieli.
Obowiązujący od 7 sierpnia zakaz kąpieli w Ustroniu Morskim (pow. kołobrzeski) został uchylony w sobotę po uzyskaniu najświeższych wyników badań mikrobiologicznych. „Woda jest przydatna do kąpieli. Następne badanie planowane jest 14 sierpnia” – poinformował w sobotę sanepid za pośrednictwem serwisu kąpieliskowego.
Zakaz dotyczył czterech kąpielisk - plaż w Ustroniu Morskim: „Nadbrzeżna”, „Fregata”, „Centralna”, „Muszla”. Obostrzenia wprowadzono z powodu wykrycia bakterii Escherichia coli. Jakość wody poprawiła się i teraz można już kąpać się w morzu.
Czerwona flaga pozostała natomiast na morskim kąpielisku „Radar” w pobliskich Sianożętach. Tam również zakaz kąpieli wprowadzono po wykryciu bakterii E.coli.
Z tego samego powodu obostrzenia obowiązują na miejskim kąpielisku „Stawek” w Gryficach.
Z powodu zakwitu sinic nie można wchodzić do wody na kąpieliskach w Szczecinku (jezioro Trzesiecko, plaża miejska oraz tzw. Mysia wyspa), Czaplinku (jezioro Drawsko) i Stepnicy (Zalew Szczeciński).
Niektóre gatunki sinic produkują toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.
Jakość kąpielisk w Polsce można na bieżąco monitorować na stronie: http://sk.gis.gov.pl/, wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejscowości lub kąpieliska; można też skorzystać z mapy akwenów.