sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Motorniczowie w niedzielę mają swoje święto

Motorniczowie w niedzielę mają swoje święto

Motorniczowie w niedzielę mają swoje święto
Data publikacji: 2018-11-25 10:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 1171 363485

Wstają do pracy w środku nocy. Codziennie dowożą do firm, szkół, sklepów, urzędów  i domów tysiące szczecinian. Dzisiaj jest ich święto, 25 listopada to Dzień Motorniczego.

W Szczecinie jest 300 motorniczych, którzy pracują na 12 zwykłych liniach tramwajowych. Pierwszy pojazd wyjeżdża tuż po godzinie 4 rano, ostatni wraca przed północą.

- Praca prowadzącego pojazd szynowy jest odpowiedzialna i bardzo stresująca. Od motorniczego zależy nie tylko czy nie spóźnimy się do pracy, ale także dojedziemy do niej bezpiecznie - ocenia Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

Podczas jednej służby prowadzący tramwaj może przejechać nawet 150 kilometrów. Pod swoją opieką ma tysiące pasażerów, a w gąszczu pojazdów na drodze musi być szczególnie skupiony na swoim zadaniu. Każdego roku w Szczecinie dochodzi do kilkuset kolizji z udziałem autobusów i tramwajów, zdecydowana większość z winy osób trzecich 

Poza czujnością na drodze i uważaniu na inne pojazdy, motorniczy musi umieć zachować się w różnych stresujących sytuacjach.

- Pamiętajmy, że tramwaj spóźnia się nie zawsze z jego winy, a na przystanku nie może czekać na każdą dobiegającą osobę. Na szczęście większość pasażerów zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaką ma motorniczy i darzą ten zawód szacunkiem. Pośród skarg pojawiają się także pochwały i liczymy, że będzie ich coraz więcej. W załodze spółki zdarza się rotacja, ale są również pracownicy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, dla których bycie motorniczym jest także pasją - podkreśla Hanna Pieczyńska.

Motorniczowie z okazji swojego święta otrzymali od swojej spółki słodką niespodziankę, a w tramwajach rozwieszone zostały specjalne plakaty, które informują pasażerów jaki wyjątkowy dzień przypada właśnie w niedzielę.

(k)

Fot. Tramwaje Szczecińskie

Komentarze

Pablos
Księża też powinni mieć wolne niedziele!
2018-11-27 03:29:17
do Edmunda
Zgadzam się i maszyniści też powinni mieć wolne w niedzielę i święta! Pozdrawiam
2018-11-26 11:41:03
Benia
Biednie wygląda tabor tramwajowy w Szczecinie.Raptem 22 niskopodłogowe.Dla przykładu w Poznaniu mają takich 150szt. i dalej planują zakupy.Te śmierdzące Tatry czas najwyższy już wymienić.
2018-11-26 08:17:10
do Edmunda
Zgadzam się z Tobą i również nie powinny jeździć w wolne niedziele od handlu i w święta pociągi! pozdrawiam
2018-11-26 00:55:00
Pablos
@ kierowca autobusu miejskiego Ale jak to nie masz święta? Kierowcy m.in. autobusów mają swój Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, który wypada w drugi piątek maja, w 2019 będzie to 10 maja. http://m.infobus.pl/11-maja-miedzynarodowy-dzien-kierowcy-zawodowego-2018_more_104944.html#
2018-11-25 18:51:27
powiedzmy
A ja myślałem, że 25 listopada to dzień kolejarza.
2018-11-25 13:46:47
fan
Czy patronką motorniczych jest Gruba Hienia?
2018-11-25 13:28:11
"Polonisto" - motorniczy to nie jest motroniczny
i po co ta zapiekłość? A Motorniczym dziękujemy za ich pracę!
2018-11-25 12:54:00
kierowca autobusu miejskiego
a dlaczego nasza grupa zawodowa nie ma swojego święta , w czym niby się różnimy ? śmiem śmiało powiedzieć że mamy bardziej stresującą i gorszą pracę od tych konserwach na szynach ...
2018-11-25 12:24:31
Słownik Języka Polskiego PWN
motorniczy «kierowca tramwaju» odmiana: motor•niczy -czego, -czym; -czowie, -czych
2018-11-25 11:58:54
JJ
Kto to są tytułowi "Motroniczowie"?
2018-11-25 11:49:46
Świnoujścianka
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zadowolenia z tak ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Zawsze marzyłam, żeby w moim mieście też były tramwaje. Studiując w Szczecinie, zawsze dobrze się czułam wsiadając do tramwaju. raz jeszcze pozdrawiam i zyczę dużo ludzkiej serdeczności.
2018-11-25 11:47:48
Edmund
A tak naprawdę to dziwne źe komunikacja miejska funkcjonuje w niedzielę i święta.Motorniczowie tak samo jak pracownicy sklepów powinni mieć wówczas wolne.
2018-11-25 11:33:31