Pod koniec października tego roku Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie unieważnił trzeci już przetarg na modernizację fragmentu tzw. szczecińskiej Wenecji. Chodziło o przebudowę nieruchomości nad Odrą przy ul. Krzysztofa Kolumba 79/80. Miała tam się znaleźć nowa siedziba UŻŚ i Centrum RIS (systemu informacji rzecznej) Dolnej Odry. Niestety, nie udało się znaleźć wykonawcy i plany modernizacyjne wstrzymano. Urząd nie wyklucza, że uda się wrócić do tej inwestycji, ale w innej formule.
Projekt wiązał się z pełnym wdrożeniem RIS. System ten tworzą tzw. sensory (kamery, radary, stacje meteorologiczne i czujniki hydrologiczne), linie światłowodowe, radiowe i stacje bazowe, Centrum RIS (miejsce przetwarzania informacji) oraz użytkownicy – kapitanowie statków, operatorzy RIS, administracja, służby, firmy logistyczne, społeczność lokalna, turyści.
Pilotażowa wersja, działająca od prawie pięciu lat, obejmuje ok. 100 km w dolnym odcinku Odry: od Ognicy do granic z wewnętrznymi wodami morskimi w Szczecinie. Centrum RIS świadczy usługi informacji o torach wodnych i o ruchu oraz usługi zarządzania ruchem. Znajduje się tam, gdzie jest obecna siedziba UŻŚ, czyli w Czerwonym Ratuszu przy pl. Stefana Batorego.
Pełne wdrożenie RIS Dolnej Odry – aż do Świecka – powinno nastąpić do końca 2020 roku. Całkowita wartość projektu opiewa na 32 mln zł. Ponad połowa kosztów, czyli 17 mln, zostanie sfinansowana z unijnej dotacji. I właśnie część z tych środków miała sfinansować samo Centrum RIS w przebudowanym obiekcie.
– Mimo ogromnych starań urzędu i trzech przetargów, ze względu na sytuację na rynku budowlanym, nie udało się znaleźć wykonawcy modernizacji budynku przy ul. Kolumba – mówi dr inż. Piotr Durajczyk, dyrektor UŻŚ w Szczecinie. – W ostatnim przetargu już niewiele zabrakło. Ze względu na to, że projekt pełnego wdrożenia RIS musi się zakończyć najpóźniej w roku 2020, nie ma już fizycznie możliwości, by modernizacja nieruchomości była realizowana w ramach tego projektu.©℗
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 4 grudnia 2018 r.
Elżbieta KUBOWSKA
Fot. Dariusz GORAJSKI