wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji

Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji [GALERIA]

Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji
Data publikacji: 2018-10-07 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 2221 355079

Prawie 750 modeli pojazdów cywilnych i wojskowych, maszyn, urządzeń, statków, okrętów, samolotów, pojazdów kosmicznych w różnych skalach można było oglądać przez dwa dni - w sobotę i niedzielę - na VIII Szczecińskim Festiwalu Modelarskim Paprykarz 2018 w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. Pasję zapaleńców, którzy je stworzyli, podziwiały tłumy gości.

Szczeciński Festiwal jest co roku prawdziwym świętem modelarzy i pasjonatów modelarstwa. To impreza z wieloma atrakcjami - można zwiedzać wystawę, oglądać makiety kolejki elektrycznej, dzieci mają okazję uczestniczyć w warsztatach. Jest też giełda modelarska, a przed gmachem muzeum dodatkowo wystawa sprzętu wojskowego. Głównymi bohaterami są jednak zawsze wspaniałe, precyzyjnie wykonane modele kartonowe i papierowe, którym autorzy poświęcają nawet rok pracy.

- Robię modele od 1954 roku - mówi Zenon Zborała z Elbląga. - Bez tego bym umarł. Na tej wystawie pokazałem między innymi samochód star 660. Trzy lata zbierałem do niego dokumentację, sam model robiłem dziewięć i pół miesiąca.

Modelarze podkreślają, że do ich pasji konieczna jest oczywiście cierpliwość, potrzebna precyzja, niezbędne są umiejętności manualne, wyobraźnia przestrzenna, zainteresowanie historią, ale też kochająca i wyrozumiała rodzina, bo składanie modeli wymaga przede wszystkim dużo czasu.

Organizatorem festiwalu jest Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, współorganizatorami Muzeum Techniki oraz nieformalna grupa "Szczeciński Paprykarz Modelarski" i IPMS Polska.

- Lokalizacja naszego festiwalu daje wyjątkową możliwość zderzenia modeli z rzeczywistością - podkreślał Zygmunt Pyszkowski, prezes TPD.

- Modelarze podziwiają siebie nawzajem, a publiczność ich - mówił Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji. - To spotkanie z pięknymi dziełami rąk ludzkich. Niektórzy już zapowiadają, co pokażą za rok.

W niedzielę, na koniec festiwalu, najlepsze prace wyróżniono pucharami, dyplomami i nagrodami.

(gan)

Fot. Ryszard PAKIESER

Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji

Komentarze

modelarz
dla mnie zdjecie 22 najlepsze
2018-10-08 13:57:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie