poniedziałek, 06 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji

Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji [GALERIA]

Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji
Data publikacji: 2018-10-07 15:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 2333 355079

Prawie 750 modeli pojazdów cywilnych i wojskowych, maszyn, urządzeń, statków, okrętów, samolotów, pojazdów kosmicznych w różnych skalach można było oglądać przez dwa dni - w sobotę i niedzielę - na VIII Szczecińskim Festiwalu Modelarskim Paprykarz 2018 w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. Pasję zapaleńców, którzy je stworzyli, podziwiały tłumy gości.

Szczeciński Festiwal jest co roku prawdziwym świętem modelarzy i pasjonatów modelarstwa. To impreza z wieloma atrakcjami - można zwiedzać wystawę, oglądać makiety kolejki elektrycznej, dzieci mają okazję uczestniczyć w warsztatach. Jest też giełda modelarska, a przed gmachem muzeum dodatkowo wystawa sprzętu wojskowego. Głównymi bohaterami są jednak zawsze wspaniałe, precyzyjnie wykonane modele kartonowe i papierowe, którym autorzy poświęcają nawet rok pracy.

- Robię modele od 1954 roku - mówi Zenon Zborała z Elbląga. - Bez tego bym umarł. Na tej wystawie pokazałem między innymi samochód star 660. Trzy lata zbierałem do niego dokumentację, sam model robiłem dziewięć i pół miesiąca.

Modelarze podkreślają, że do ich pasji konieczna jest oczywiście cierpliwość, potrzebna precyzja, niezbędne są umiejętności manualne, wyobraźnia przestrzenna, zainteresowanie historią, ale też kochająca i wyrozumiała rodzina, bo składanie modeli wymaga przede wszystkim dużo czasu.

Organizatorem festiwalu jest Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, współorganizatorami Muzeum Techniki oraz nieformalna grupa "Szczeciński Paprykarz Modelarski" i IPMS Polska.

- Lokalizacja naszego festiwalu daje wyjątkową możliwość zderzenia modeli z rzeczywistością - podkreślał Zygmunt Pyszkowski, prezes TPD.

- Modelarze podziwiają siebie nawzajem, a publiczność ich - mówił Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji. - To spotkanie z pięknymi dziełami rąk ludzkich. Niektórzy już zapowiadają, co pokażą za rok.

W niedzielę, na koniec festiwalu, najlepsze prace wyróżniono pucharami, dyplomami i nagrodami.

(gan)

Fot. Ryszard PAKIESER

Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji Modele w muzeum. Wystawa pełna pasji

Komentarze

modelarz
dla mnie zdjecie 22 najlepsze
2018-10-08 13:57:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie