poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Moc marzeń, integracja i sto lat!

Moc marzeń, integracja i sto lat!

Moc marzeń, integracja i sto lat!
Data publikacji: 2015-10-29 16:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 2112 34354

Tomasz zanim zdołał wymówić własne imię, zdążył posadzić kilkanaście kwiatowych cebul i z radości podskoczyć jak dziecko. „Wszystkie działania naszej Rady Osiedla są nastawione na społeczną integrację. Dzisiaj jednak w szczególny sposób, bo razem z osobami niepełnosprawnymi krokusami upiększamy nasz pl. Jakuba Wujka” – komentował Paweł Wierzchowiec z RO Pogodno.

W czwartek to tam – na jeden z najbardziej urokliwych placów Pogodna - zawędrowała nasza „krokusowa rewolucja”. Tym razem w owej wielkiej społecznej akcji dla zielonego Szczecina wzięli udział lokalni społecznicy oraz podopieczni Ośrodka Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych wraz ze swymi terapeutami. Nie zabrakło także reprezentacji RO Pogodno, która dla mieszkańców ufundowała 1,5 tysiąca żółtych i fioletowych krokusów.

- Mamy piękną dzielnicę. Upiększamy jej place. Za sprawą krokusów to będzie kolejny punkt na mapie miasta, który wiosną rozkwitnie kolorami, radośnie – mówił Paweł Wierzchowiec z miejscowej RO.

Udział w „krokusowej rewolucji” to zwykle przygoda: praktyczna lekcja przyrody połączona ze świetną zabawą w plenerze. Tym razem to też było swoiste wyzwanie.

- W całym Szczecinie sadzą krokusy, więc my nie będziemy gorsi. Chcemy pokazać, że w społecznym działaniu na rzecz miasta bierzemy udział na równi z innymi. Choć oczywiście na miarę sił i indywidualnych możliwości naszych podopiecznych. Dajemy radę! – mówiła Ewa Sokołowska-Potoczny, logopeda i neurologopeda z placówki przy pl. Jakuba Wujka, w której dzienną pomoc otrzymują osoby głęboko upośledzone intelektualnie i z tzw. sprzężeniami, czyli również niepełnosprawne ruchowo.

Ośrodek to opieka terapeutyczna, wsparcie rehabilitacyjne i edukacyjne. Z jakiej obecnie korzysta 40 osób. Najmłodszy z podopiecznych ma 7 lat, gdy najstarszy – 53. Tylko część z nich była w stanie fizycznie współuczestniczyć w sadzeniu krokusów. Dla większości, szczególnie poruszających się na wózkach inwalidzkich, to była przede wszystkim okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zabawę w tworzenie krokusowych dywanów przejęli ich terapeuci. Stąd „sto lat” odśpiewane na ich cześć przez podopieczną z zespołem Downa.

- Lata temu miałem przyjemność i okazję rozpocząć sadzenie krokusów na Jasnych Błoniach. Gdy zaczynaliśmy, ogromna przestrzeń tego zielonego salonu Szczecina wydawała się nie do ogarnięcia kwiatami: szczególnie maleńkimi krokusami. A teraz… rozkwitające pola kolorów Jasnych Błoni co wiosnę przyciągają ku Szczecinowi uwagę całego kraju i zagranicznych turystów – opowiadał Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów”, który wraz z Marią Myśliwiec i redakcją „Kuriera” współtworzą „krokusową rewolucję”. – Metodą małych kroków, z każdym kolejnym tysiącem kwiatowych cebul, czynimy miasto piękniejszym i lepszym miejscem do życia. Na Pogodnie już dwukrotnie, bo przy ul. Krasickiego oraz na pl. Waleriana Pawłowskiego. Plac Jakuba Wujka też jest wart kwiatowych dywanów. Tej jesieni tworzymy pierwszy, a za rok… może kolejne? Mieszkańcy Pogodna się przekonają, że warto!

Jak szczecinianie z innych osiedli i dzielnic, gdzie już dotarł sztandar naszej wielkiej „krokusowej rewolucji”: w sumie niemal 200 tysiącami kwiatów. I to tylko w Szczecinie. Bo pozytywna moc tej społecznej akcji już przekroczyła granice miasta. Wciągając Mierzyn, Stepnicę, Golczewo. Goleniów, Trzebiatów, a już w przyszłym tygodniu również Resko i Dziwnów.©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Arleta NALEWAJKO 

Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat! Moc marzeń, integracja i sto lat!

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie