Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Mnóstwo atrakcji w Święto Niepodległości

Data publikacji: 2016-11-05 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:19
Mnóstwo atrakcji w Święto Niepodległości
 

Jedenastego listopada będziemy świętować 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Szczecinie przygotowano wiele atrakcji.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o g. 11 w Bazylice Metropolitarnej - mszą święta w intencji Ojczyzny. W kolejnej odsłonie uroczystych obchodów będzie można wziąć udział o g. 15 na pl. Szarych Szeregów, przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na górnym tarasie szczecińskich Wałów Chrobrego w godzinach 11–16 przewidziano sporo propozycji dla całych rodzin. Będzie można m.in. zwiedzić budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i zobaczyć w Sali Rycerskiej wystawę „Szabla i siodło w historii kawalerii”. Zainteresowani obejrzą sprzęt wojskowy i umundurowanie żołnierza polskiego a także spróbują tradycyjnej grochówki.

Najbardziej widowiskowy będzie pokaz praktycznego wyszkolenia żołnierzy w wykonaniu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, który rozpocznie się o godzinie 13.30.

Muzeum Narodowe zaplanowało warsztaty rodzinne, podczas których odbędą się gra historyczna oraz konkurs na najciekawszy projekt monety okolicznościowej.

W Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności 1, w godzinach 10.30 i 11 odbędą się wernisaże wystaw: „Śladami Marszałka i I Kompanii Kadrowej” oraz „Legioniści pod wspólnym hasłem Biało-Czerwona niepodległość”.

Dla najmłodszych Instytut Pamięci Narodowej przygotował strefą edukacyjną "Fajnie jest być Polakiem" w budynku wojewody. Czas otwarcia: g. 11-16.

Będzie tam można zobaczyć wystawę "Symbole naszej historii" przygotowaną przez rzeszowską filię Instytutu. Jest ona, jak piszą jej twórcy, "swego rodzaju podróżą poprzez symbole, te mniej i bardziej znane. Szczególne miejsce poświęcone zostało symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty".

Dzieci mogą zaciekawić gry edukacyjne. Na przykład "Polak mały", w której gracz za pomocą puzzli – które można również wykorzystać do zabawy w memory – zapoznaje z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu. Będą też inne gry, jak "Znaj znak". Do tego kiermasz komiksów a także konkursy historyczne z nagrodami.

To jednak nie wszystko. Od godziny 13 na Alei Kwiatowej odbędą się występy zespołów artystycznych, natomiast o 16 na Zamku Książąt Pomorskich usłyszymy koncerty chórów: Chór „Pax Christi” oraz Chór „Kombatant” pod dyrekcją Marii Białkowskiej- Dublasiewicz. Dodatkowo, tego dnia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na „Śpiewnik domowy” Stanisława Moniuszki - koncert będzie transmitowany przez TVP 2.

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszy również szereg wydarzeń rozpoczynających się już w najbliższy poniedziałek.

W szczecińskim Multikinie w CH Galaxy 7 listopada br. odbędzie się „Spotkanie Pokoleń” z udziałem środowisk kombatanckich Pomorza Zachodniego – wstęp za okazaniem imiennego zaproszenia.

W Domu Kultury „Słowianin”, przy ul. Korzeniowskiego 2, już 8 listopada o 12, będzie można przyłączyć się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w ramach „Inspirujących Wtorków Centrum Seniora”.

W Klubie Delta 10-13. Listopada odbędzie się XXI Ogólnopolski Jesienny Turniej Recytatorski ROMANTYCZNIE 2016.

Ponadto w czwartek, 10 listopada o 11 i 17 w Sali Koncertowej (była hala opery) uczniowie Gimnazjum nr 43 zorganizują Musical „Drogi Polaków do Wolności”. Natomiast w południe odbędzie się Apel Pamięci przy Pomniku Niepodległości na Osiedlu Słonecznym zaplanowany przez Samorządową Radę Osiedla Słoneczne, 5. Pułk Inżynieryjny im. gen. dyw. Ignacego Prądzyńskiego i Szkołę Podstawową nr 37. Jeszcze tego samego dnia o 11 w Muzeum Narodowym odbędzie się Akademia z udziałem Piłsudczyków i uczniów organizowana we współpracy z Towarzystwem Oświatowym.

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończą się 13 listopada Koncertem Pieśni Patriotycznych w Muzeum Narodowym. Wydarzenie zaplanowane jest na godzinę 12.

(as)

Święto Niepodległości daje możliwość obejrzenia wojskowego sprzętu.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

R.
2016-11-06 11:25:30
Najważniejszy koncert niepodległościowy w Polsce, czyli "Śpiewnik domowy" Moniuszki w Filharmonii został w artykule zapowiedziany jako dodatek do występu Chóru Kombatant na Zamku i okolicznych festynów. Fajna ta gazeta.
PO-lecam i zlomowiska,
2016-11-05 21:54:15
A na jakich zlomowiskach... bedzie mozna obejrzec resztki tego co Komunistyczne i PO-stkomunistyczne ? Z tego co wiadomo, to rowniez i Tom skupuje zlom !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA