Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Minister w Szczecinie o "Rodzinie 500 plus"

Data publikacji: 20 stycznia 2016 r. 16:54
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Minister w Szczecinie o "Rodzinie 500 plus"
 

Już 1 kwietniu tego roku ma ruszyć program „Rodzina 500 plus”. Trwają konsultacje społeczne dotyczące tego projektu. Dzisiaj w Szczecinie wzięła w nich udział Elżbieta Rafalska - minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Swoje pytania, uwagi i wątpliwości odnośnie założeń ustawy wdrażającej program zgłaszali licznie przybyli na spotkanie przedstawiciele zachodniopomorskich samorządów, ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych.

Zgodnie z projektem „Rodzina 500 plus”, świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł otrzyma każda rodzina na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożni, z dochodem do 800 zł na członka rodziny (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego), dostaną wsparcie także na pierwsze dziecko. Taką pomocą objętych zostanie 2,7 mln rodzin w kraju. Wprowadza je Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i obecnie na finiszu konsultacji społecznych. W piątek mija termin na zgłaszanie uwag.

- Ta pomoc może spowodować znaczące ograniczenie ubóstwa w polskich rodzinach - mówiła minister. - Bardzo ważna jest sytuacja demograficzna Polski, która ustawia nas na 216 miejscu, w ogonie krajów, pod względem poziomu dzietności. Procesy demograficzne są powolne, już nie ma czasu na to, żeby się zastanawiać. Mamy więc 500 złotych od drugiego dziecka, żeby zachęcić rodzinę do wychodzenia z modelu 2 plus 1 i wchodzenia w model co najmniej 2 plus 2. Bo w Polsce ubóstwem najbardziej zagrożone były rodziny wielodzietne i z dzieckiem niepełnosprawnym.

Program w 2016 roku ma kosztować 17 miliardów zł. W kolejnym roku - ponad 22 miliardy zł.

Przybyli na konsultacje zgłaszali wiele uwag, dopytywali o szczegóły.

- Co oznacza niewłaściwe wykorzystanie świadczenia wychowawczego (projekt zakłada, że w razie niewłaściwego wykorzystywania przez rodzinę tego świadczenia, można je zamienić na pomoc rzeczową lub usługi - red.) - pytała Iwona Klimowicz z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - W przypadku rodzin, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej, pracownicy socjalni sobie z tym poradzą. Ale jeśli będzie to rodzina bardzo zamożna, to czy niewłaściwym wykorzystaniem będzie przeznaczenie tych pieniędzy na utrzymanie konia dla dziecka, albo na dopłatę do wyjazdu do Tunezji? Ustawodawca nie dał tu żadnych wytycznych, w jaki sposób pracownik ma uznać, gdzie i kiedy to świadczenie jest niewłaściwie wykorzystywane przez rodziny, których dochód jest znacząco przekraczający kryterium pomocy społecznej. Może to być powód niepotrzebnego zamieszania wokół jednak ciekawego rozwiązania.

Wielu obecnych postulowało o wliczanie świadczenia wychowawczego do dochodu dla potrzeb ustalania prawa do wsparcia finansowego z pomocy społecznej. Minister jednak tłumaczyła, że to świadczenie ma poprawiać sytuację materialną także tych najbiedniejszych rodzin, a nie pozbawiać ich możliwości korzystania z pozostałych form wsparcia materialnego.

W samym Szczecinie dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego jest około 30 tysięcy. To ponad 20 tysięcy rodzin. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kamusia
2016-03-27 21:16:40
Tak to racja, lepsze płace i bedzie ok. Ja mam troje dzieci i napewno bede na nie przekazywać choćby wyjście do kina, teatru jakieś kieszonkowe i będziemy zbierać aby na pare dni nad morze pojechać . Lecz patologia ma juz inne plany , chcą rzucać prace i jeszcze sobie dzieci płodzić osobiście to u mnie na podwórku słyszałam . Wiec jestem wściekła ze tak sie bedzie działo a dzieci niczemu nie winne, ze maja tak głupich rodziców
do: władysław
2016-01-21 08:33:37
Przecież już dawno osoba, sprawująca jedną z najwyższych funkcji w kraju powiedziała, że polskość to nienormalność, więc czego się spodziewać.
@władysław
2016-01-20 22:34:15
Pełna zgoda! Dobry wpis!
Gargamel
2016-01-20 22:23:20
pińcet zeta... już pędzę sobie dziecko robić, albo i trójkę! A jak będą bliźniaki to też dostanę zasiłek? Większą pomocą byłoby gdyby państwo nie zabierało swoim obywatelom uczciwie zarobionych pieniędzy w coraz wyższych podatkach niż dawanie takich ochłapów ktore drenuja budżet i kto wie czy nie skończą jak sławetne "becikowe'. Dajcie ludziom godną pracę i uczciwą płacę, a nie rzucacie ochłapy jak psu!
Zabrać togowym trepom prorokom
2016-01-20 18:13:07
Kasa jest. Obnizyc do 1850 emerytury( ponad 18 tysiecy miesięcznie) wojskowym trepom prorokom i bedzie juz kasa na kilkanaście polskich dzieci.
Grzesiek
2016-01-20 17:01:17
A może te 500+ będą procedować równie szybko co nowe prawo o Trybunale Konstytucyjnym? Ale zdradzę jedną tajemnicę. Brak kasy więc tzw. konsultacje będą trwały jak najdłużej.
władysław
2016-01-20 16:59:22
Siły postkomunistyczne w Polsce to dla głównych europejskich graczy partner wręcz idealny. Gwarantuje możliwość łupienia naszej gospodarki i obywateli. Pozwala tak układać sprawy międzynarodowe, by interes Rzeczypospolitej można było pominąć. Pozwala swobodnie dogadywać się z Rosją. Nie dziwi, że realna próba wydobycia Polski z postkomunistycznej matni wywołuje takie konwulsje w Berlinie i jego satelitach. Nie chodzi o solidarność z PO, lecz o zachowanie ich wpływów. I o to, czy Polska będzie silnym liderem regionu, skutecznie broniącym swoich interesów, czy pozostanie ledwie klientem. I to przede wszystkim w tym kontekście należy oceniać aktywność polityków PO, Nowoczesnej i tworu o nazwie KOD, który odgrywa rolę przydatnego pozoranta. Gdyby ci, którzy w wyniku wyborów stracili władzę, działali na forum UE w swoim egoistycznym interesie, nie byłoby to kompletnie zaskakujące. Sęk w tym, że źródłem ich antypolskiej – tak, po prostu antypolskiej – aktywności jest ich postkomunistyczna natura ludzi do wynajęcia. Polska polityka powinna być różnorodna. To jej wyjdzie na zdrowie. Nie może jednak być sprzedajna. Ludzi ciągle gotowych na kolejne Magdalenki nie powinno w niej być.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA