wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Minister Rafalska w Wolinie o 500 plus

Minister Rafalska w Wolinie o 500 plus

Minister Rafalska w Wolinie o 500 plus
Data publikacji: 2018-07-14 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 1035 338531

Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia i budowania w Polsce rodzin i wspiera te rodziny – powiedziała w sobotę w Wolinie minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, podczas spotkania z mieszkańcami.

W czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami w Wolinie, w ramach cyklu "Polska jest jedna", minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje, iż "na pierwszym miejscu jest rodzina".

Rafalska mówiła o programie 500 plus, który – jak wskazała – nie jest wprawdzie przyczyną decyzji o powiększeniu rodziny, ale "jest to jeden z istotnych czynników, który pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia w Polsce rodzin, budowania tych rodzin i wspiera rodziny, jeżeli te rodziny wychowują dzieci". Dodała, że "do tej pory" w rodzinach wielodzietnych "było największe ubóstwo".

- Bez dwóch zdań ubóstwo dzieci i młodzieży, ubóstwo w rodzinach wielodzietnych zmalało. I to zmalało w takim tempie, które sytuuje nas w tym zmniejszaniu ubóstwa na najwyższym poziomie w Europie – oznajmiła Rafalska.

Szefowa MRPiPS wskazała, że o poprawie warunków rodzin świadczą też wakacyjne wyjazdy. "Od Bałtyku po Tatry, gdzie nie jestem, słychać, że takiej ilości rodzin z dziećmi – nie tylko dzieci na koloniach – dawno w Polsce nikt nie widział" – powiedziała.

Dwie uczestniczki spotkania, które przestawiły się jako matki dorosłych dzieci niepełnosprawnych, pytały o świadczenia pielęgnacyjne; poruszyły też m.in. kwestie liczby darmowych pieluch oraz tzw. emerytur EWK, do których – jak powiedziała jedna z matek – nie przysługuje dodatkowy zasiłek.

Min. Rafalska powiedziała, że aby odpowiedzieć na szczegółowe pytania, musiałaby mieć "więcej danych". Oceniła, że wiele problemów rodzin osób niepełnosprawnych, w tym m.in. ze świadczeniami i emeryturami EWK, to "zaszłości systemowe".

- Gdyby przez poprzednie 8 lat podnoszono te świadczenia (…) to może nie byłoby takiej sytuacji, może świadczenie byłoby wyższe, ale podnosimy i pamiętamy o tym, żeby świadczenia rentowe również rosły – powiedziała Rafalska. Podkreśliła, że renta socjalna wzrosła prawie o 100 zł w 2017 r., a "teraz zostaje zrównana z minimalną emeryturą".

- Konsekwentnie też z reguły waloryzujemy niższe świadczenia - podkreśliła Rafalska.

Jedna z obecnych na spotkaniu kobiet zadała pytanie o to, czy "limit wieku emerytalnego dotyczy wszystkich grup zawodowych", odnosząc się do wieku emerytalnego sędziów, którzy, jak zauważyła, muszą napisać podanie o przedłużenie pracy po 65 roku życia.

- Jeżeli przepisy mówią o tym, że można pracować dalej, tylko trzeba zwrócić się do prezydenta o wyrażenie zgody na dalszą pracę, to jest to wymóg formalny i z całą pewnością prezydent nie odmówiłby sędziom Sądu Najwyższego dalszego wykonywania swoich poważnych i odpowiedzialnych obowiązków – powiedziała Rafalska.

(pap)

Fot. PAP/Teodor Szary

Komentarze

kiko
Co za perfidnie kłamliwa ruda baba.... Kłamie jak wszystkie pisuary. Nie można słuchać tych kłamstw i krętactw co ta baba gada. A gdzie pincet+ dla dzieci z domów dziecka? One otrzymują 10 zł/m-c kieszonkowego to WIELKI SKANDAL tak okradać te i tak biedne dzieci.
2018-07-15 09:10:41
gość
Co chwila jakiś nowy podatek.Pięćset miało być na każde dziecko.Na niepełnosprawnych i dla emerytów nie ma pieniędzy.Ale nasze PISuary jadą do Torunia.Stare pryki trzymają się za ręce,kiwają i podśpiewują wchodząc w d..pe słudze baranów.160 mln w dwa lata BRAWO PISiaki.
2018-07-15 09:08:14
tylko pytam...
"pincetplus" ot i cały "dorobek" PiSdzielców... A co dla emerytów? Czy 8zł "waloryzacji" wystarczy aby godnie umrzeć?Kto te "pincetplus" wypracował ? Chyba nie PiSdzielcy i nie dziecioroby... tylko pytam...
2018-07-15 08:03:41
Bbbbbb
A kto tego rudego pustaka zaprosil
2018-07-14 23:01:42
Pytanie do Pani Minister...
A dlaczego Kobiety ktore Nie urodzily w swoim zyciu zadnego dziecka, moga przechodzic na Emeryture juz po 60-tce - a Chlopy Nie ? Tylko musza "zdzierac sie" jeszcze az o 5 lat dluzej tj. do 65-ciu ! Gdzie Kobiety i tak zyja dluzej..... od mezczyzn o ok. 5-7 lat !! A wiec: gdzie tu Rowno-Uprawnienie w roku juz 2018-ym ???
2018-07-14 22:00:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie