Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Minister Rafalska w Wolinie o 500 plus

Data publikacji: 2018-07-14 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Minister Rafalska w Wolinie o 500 plus
 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia i budowania w Polsce rodzin i wspiera te rodziny – powiedziała w sobotę w Wolinie minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, podczas spotkania z mieszkańcami.

W czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami w Wolinie, w ramach cyklu "Polska jest jedna", minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje, iż "na pierwszym miejscu jest rodzina".

Rafalska mówiła o programie 500 plus, który – jak wskazała – nie jest wprawdzie przyczyną decyzji o powiększeniu rodziny, ale "jest to jeden z istotnych czynników, który pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi politykę zachęt do tworzenia w Polsce rodzin, budowania tych rodzin i wspiera rodziny, jeżeli te rodziny wychowują dzieci". Dodała, że "do tej pory" w rodzinach wielodzietnych "było największe ubóstwo".

- Bez dwóch zdań ubóstwo dzieci i młodzieży, ubóstwo w rodzinach wielodzietnych zmalało. I to zmalało w takim tempie, które sytuuje nas w tym zmniejszaniu ubóstwa na najwyższym poziomie w Europie – oznajmiła Rafalska.

Szefowa MRPiPS wskazała, że o poprawie warunków rodzin świadczą też wakacyjne wyjazdy. "Od Bałtyku po Tatry, gdzie nie jestem, słychać, że takiej ilości rodzin z dziećmi – nie tylko dzieci na koloniach – dawno w Polsce nikt nie widział" – powiedziała.

Dwie uczestniczki spotkania, które przestawiły się jako matki dorosłych dzieci niepełnosprawnych, pytały o świadczenia pielęgnacyjne; poruszyły też m.in. kwestie liczby darmowych pieluch oraz tzw. emerytur EWK, do których – jak powiedziała jedna z matek – nie przysługuje dodatkowy zasiłek.

Min. Rafalska powiedziała, że aby odpowiedzieć na szczegółowe pytania, musiałaby mieć "więcej danych". Oceniła, że wiele problemów rodzin osób niepełnosprawnych, w tym m.in. ze świadczeniami i emeryturami EWK, to "zaszłości systemowe".

- Gdyby przez poprzednie 8 lat podnoszono te świadczenia (…) to może nie byłoby takiej sytuacji, może świadczenie byłoby wyższe, ale podnosimy i pamiętamy o tym, żeby świadczenia rentowe również rosły – powiedziała Rafalska. Podkreśliła, że renta socjalna wzrosła prawie o 100 zł w 2017 r., a "teraz zostaje zrównana z minimalną emeryturą".

- Konsekwentnie też z reguły waloryzujemy niższe świadczenia - podkreśliła Rafalska.

Jedna z obecnych na spotkaniu kobiet zadała pytanie o to, czy "limit wieku emerytalnego dotyczy wszystkich grup zawodowych", odnosząc się do wieku emerytalnego sędziów, którzy, jak zauważyła, muszą napisać podanie o przedłużenie pracy po 65 roku życia.

- Jeżeli przepisy mówią o tym, że można pracować dalej, tylko trzeba zwrócić się do prezydenta o wyrażenie zgody na dalszą pracę, to jest to wymóg formalny i z całą pewnością prezydent nie odmówiłby sędziom Sądu Najwyższego dalszego wykonywania swoich poważnych i odpowiedzialnych obowiązków – powiedziała Rafalska.

(pap)

Fot. PAP/Teodor Szary

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kiko
2018-07-15 09:10:41
Co za perfidnie kłamliwa ruda baba.... Kłamie jak wszystkie pisuary. Nie można słuchać tych kłamstw i krętactw co ta baba gada. A gdzie pincet+ dla dzieci z domów dziecka? One otrzymują 10 zł/m-c kieszonkowego to WIELKI SKANDAL tak okradać te i tak biedne dzieci.
gość
2018-07-15 09:08:14
Co chwila jakiś nowy podatek.Pięćset miało być na każde dziecko.Na niepełnosprawnych i dla emerytów nie ma pieniędzy.Ale nasze PISuary jadą do Torunia.Stare pryki trzymają się za ręce,kiwają i podśpiewują wchodząc w d..pe słudze baranów.160 mln w dwa lata BRAWO PISiaki.
tylko pytam...
2018-07-15 08:03:41
"pincetplus" ot i cały "dorobek" PiSdzielców... A co dla emerytów? Czy 8zł "waloryzacji" wystarczy aby godnie umrzeć?Kto te "pincetplus" wypracował ? Chyba nie PiSdzielcy i nie dziecioroby... tylko pytam...
Bbbbbb
2018-07-14 23:01:42
A kto tego rudego pustaka zaprosil
Pytanie do Pani Minister...
2018-07-14 22:00:08
A dlaczego Kobiety ktore Nie urodzily w swoim zyciu zadnego dziecka, moga przechodzic na Emeryture juz po 60-tce - a Chlopy Nie ? Tylko musza "zdzierac sie" jeszcze az o 5 lat dluzej tj. do 65-ciu ! Gdzie Kobiety i tak zyja dluzej..... od mezczyzn o ok. 5-7 lat !! A wiec: gdzie tu Rowno-Uprawnienie w roku juz 2018-ym ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ