poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miniony rok na drogach

Miniony rok na drogach

Miniony rok na drogach
Data publikacji: 2016-01-05 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 1883 87360

W roku 2015 szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaczął budowy 150 kilometrów nowych tras ekspresowych. Oprócz tego remontował i modernizował te już istniejące.

- W minionym roku rozpoczęła się realizacja inwestycji drogowych z nowej perspektywy 2014-2023 - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. - Podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę 6 odcinków drogi S6 od Goleniowa do Koszalina, budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 oraz zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S11. Łącznie to około 150 km nowych dróg ekspresowych, łączna wartość podpisanych umów przekroczyła 2,9 miliarda złotych. Bliski rozstrzygnięcia jest również przetarg na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6 wraz z odcinkiem od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód o długości 20,2 km. Umowa na realizację tej inwestycji powinna zostać zawarta w pierwszych miesiącach tego roku. Realizacja tych inwestycji zakończy się w latach 2018-2019. Droga S6 znacznie poprawi komunikację pomiędzy zachodnią a wschodnią częścią regionu, obwodnicę zyska drugie pod względem liczby ludności miasto województwa. Kierowcy wygodnie ominą również Wałcz i Szczecinek. Długość dróg ekspresowych w regionie wzrośnie ponad dwukrotnie.

W październiku 2015 r. zostały ogłoszone przetargi na kolejne kilometry nowych dróg. Postępowania obejmują realizację 3 odcinków S6 łączących Koszalin ze Słupskiem, odcinków S3 od Brzozowa do węzła Rzęśnica, dokończenia realizacji autostrady A6 wraz z przebudową węzła Kijewo, realizacji drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki na drodze S10 oraz obwodnicy Przecławia i Warzymic na DK 13. Razem to ponad 90 kilometrów. Umowy na realizację tych zadań powinny zostać podpisane w tym roku, a ich zakończenie powinno nastąpić w latach 2019-2020.

* * *

GDDKiA nie tylko buduje drogi. Odpowiada też za remonty i przebudowy istniejących tras. Przyjmuje się, iż co 8 do 10 lat powinno się na drogach krajowych wymieniać warstwę ścieralną, czyli tę, z którą mają styczność koła samochodu. W roku 2015 w naszym województwie wyremontowano odcinki o łącznej długości 46,64 kilometrów i wartości 44,9 miliona złotych.
(jps)

Na zdjęciu: Mapa remontów dróg krajowych w województwie zachodniopomorskim w roku 2015

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie