poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Mieszkanie dla seniorów

Mieszkanie dla seniorów

Mieszkanie dla seniorów
Data publikacji: 2018-02-20 18:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-21 14:20
Wywietleń: 2198 315077

W Szczecinie 1 marca zostanie przekazane na potrzeby seniorów kolejne mieszkanie chronione. Tym razem gmina przygotowała lokal w al. Piastów. Zamieszka tam czternaście starszych osób.

Mieszkanie chronione to rozwiązanie pośrednie - nie jest to jeszcze dom pomocy społecznej, ale już miejsce z całodobową opieką, pomocą i wsparciem. W Szczecinie funkcjonowało dotąd pięć takich lokali dla 28 seniorów. We wtorek zaprezentowano kolejny. Do potrzeb osób starszych tym razem przystosowano mieszkanie o powierzchni 250 m kw. (powstało z połączenia trzech lokali) w kamienicy w al. Piastów. Jest tam sześć sypialni jedno, dwu- i trzyosobowych, trzy łazienki, salon, kuchnia z jadalnią.

- Mieszkanie jest całkowicie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażone w elementy przyzywowe - mówi Marta Giezek, dyrektor szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Od 1 marca mieszkańcy będą mieli też zapewnione zabezpieczenia w system Tele-Kardio. Jest tam również wózek inwalidzki i schodołaz.

Koszt kapitalnego remontu wyniósł ok. 400 tys. zł, pieniądze pochodzą ze środków budżetu miasta, funduszy Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na wyposażenie wydano ok. 100 tys. zł.

Większość seniorów, którzy tu zamieszkają, to osoby o znacznie ograniczonej sprawności i samodzielności.

- Mieszkańcom zostaną zapewnione usługi opieki i wsparcia całodobowo - mówi M. Giezek. - W ciągu dnia będzie nie mniej niż trzech opiekunów, w nocy jeden. Będą też prowadzone zajęcia rehabilitacyjne i aktywizacja.

Pierwsi lokatorzy są już wybrani. To osoby, które nie mogą już funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania przy pomocy usług opiekuńczych, wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji. To rozwiązanie zaproponowali im pracownicy socjalni MOPR.

Środki z unijnej dotacji zostaną przeznaczone także na utrzymanie mieszkania oraz pokrycie kosztów usług opieki i wsparcia dla seniorów. Dzięki temu do końca czerwca 2023 roku seniorzy nie będą ponosić opłat z tego tytułu. Jedyny koszt, jaki będą pokrywać, to opłata za środki czystości oraz wyżywienie.

- Mieszkania chronione to bardzo przyjazna forma opieki nad osobami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować we własnych środowiskach - ocenia Piotr Krzystek, prezydent miasta. - Jest to bardzo dobre uzupełnienie systemu wsparcia seniorów w naszym mieście.

W Szczecinie będą powstawać następne takie miejsca.

 - Wspólnie z STBS-em poszukujemy kolejnych lokali, trzy z nich już są w dość zaawansowanej formule do oddania - mówi Marta Giezek. - Myślę, że do końca roku te trzy lokale zostaną oddane, z tego jeden z nich będzie też przygotowany z pieniędzy RPO.

Anna Gniazdowska

fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

Mieszkanie dla seniorów

Komentarze

zorientowany do Szacunek i wiara
Sam podpis na odległość "trąca katokonserwą" co się tyczy zasadności tworzenia takich mieszkań ze zdewastowanych zasobów miejskich rachunek jest prosty : Budowa nowego DPS o takim standardzie na 100 mieszkańców to koszt kilkanastu mln. zł!!!( dane z kosztorysu), a 14 miejsc o wysokim standardzie ok.500tys.rachunek chyba prosty ?? Ciekawi też fakt ,że przedstawiciele z kilku polskich dużych aglomeracji byli już w Szczecinie i chcą ten pomysł realizować u siebie....Dotarło złośliwy trollu ?? A schodołaz dla seniorów też tam działa :)))
2018-02-21 13:55:06
niezgryźliwy do Mała mi i szcunek i wiara!!
Zanim się coś i kogoś skrytykuje to należy się zorientować w temacie!! Tam funkcjonuje SCHODOŁAZ !!dla mieszkańców
2018-02-21 12:55:18
Szacunek i wiara
Remont 250 m kw za 500 tysięcy, bo 100 na wyposażenie. Na 14 seniorów i ich obsługi zaledwie 3 toalety.Seniorzy niepełnosprawni, a mieszkanie w starej kamienicy ścisłego centrum Szczecina. Te trzy fakty każą się zastanowić nad sensem powstania tego miejsca. Starsi ludzie uwięzieni w mieszkaniu, dosłownie bez wyjścia. Mam nadzieję, że się mylę przewidując szybką rotację pacjentów.
2018-02-21 09:03:11
mała mi
Zgadzam się, to fajny pomysł aby grupa staruszków mieszkała w jednym wspólnym mieszkaniu z zapewnioną opieką. Jet tylko jedno ale mieszkanie usytuowane jest na pierwszym piętrze a staruszki wymagające całodobowej opieki a więc niesprawne. W takim razie z tego mieszkania nigdy nie wyjdą bo zejście i wejście na piętro dla takiej osoby będzie prawie niemożliwe. Mieszkanie dostosowane ale cała reszta niekoniecznie
2018-02-21 07:54:27
SromotnikBezwstydny
Pierwszy raz słyszę o takich "mieszkaniach" chociaz jestem senior. Tymczasem KORIER Szcz. pisze dzisiaj, że magistrackie nie wiedza jak zagospodarować ZIELONY DWÓR z pięknym parkiem. Przecież to wymarzone miejsce dla senioró!!! Za płotem SZpital ZOZ"ZDROJE"!Dojazdy, podjazdy dla karetek, zadbane dachy,instalacje , wnętrza i ogrodzenia przez ostatniego dyrektora pana JUacka BURSĘ... Tymczasem gmach i otoczenie będą szły w ruinę...
2018-02-20 21:44:29
Brawo mopr !
W końcu będzie taniej dla miasta , a lepiej dla seniorów niż domu pomocy na 200 luda no i utarty nos dla klechów którzy dostali szpital miejski za "grosiny", aby trzepać kasę od miasta.
2018-02-20 21:07:25
Mieszkania dla seniorów
Proponuję wykorzystanie tych nieczynnych placówek handlowych na parterach na mieszkania chronione.Będzie to z pożytkiem dla potrzebujących.Znikną te koszmarne zapyziałe nieruchomości,a będzie splendor przed wyborami dla władz miasta.
2018-02-20 20:00:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy