Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Mieszkanie dla seniorów

Data publikacji: 20 lutego 2018 r. 18:50
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:03
Mieszkanie dla seniorów
 

W Szczecinie 1 marca zostanie przekazane na potrzeby seniorów kolejne mieszkanie chronione. Tym razem gmina przygotowała lokal w al. Piastów. Zamieszka tam czternaście starszych osób.

Mieszkanie chronione to rozwiązanie pośrednie - nie jest to jeszcze dom pomocy społecznej, ale już miejsce z całodobową opieką, pomocą i wsparciem. W Szczecinie funkcjonowało dotąd pięć takich lokali dla 28 seniorów. We wtorek zaprezentowano kolejny. Do potrzeb osób starszych tym razem przystosowano mieszkanie o powierzchni 250 m kw. (powstało z połączenia trzech lokali) w kamienicy w al. Piastów. Jest tam sześć sypialni jedno, dwu- i trzyosobowych, trzy łazienki, salon, kuchnia z jadalnią.

- Mieszkanie jest całkowicie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażone w elementy przyzywowe - mówi Marta Giezek, dyrektor szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Od 1 marca mieszkańcy będą mieli też zapewnione zabezpieczenia w system Tele-Kardio. Jest tam również wózek inwalidzki i schodołaz.

Koszt kapitalnego remontu wyniósł ok. 400 tys. zł, pieniądze pochodzą ze środków budżetu miasta, funduszy Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na wyposażenie wydano ok. 100 tys. zł.

Większość seniorów, którzy tu zamieszkają, to osoby o znacznie ograniczonej sprawności i samodzielności.

- Mieszkańcom zostaną zapewnione usługi opieki i wsparcia całodobowo - mówi M. Giezek. - W ciągu dnia będzie nie mniej niż trzech opiekunów, w nocy jeden. Będą też prowadzone zajęcia rehabilitacyjne i aktywizacja.

Pierwsi lokatorzy są już wybrani. To osoby, które nie mogą już funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania przy pomocy usług opiekuńczych, wymagają całodobowej opieki i pielęgnacji. To rozwiązanie zaproponowali im pracownicy socjalni MOPR.

Środki z unijnej dotacji zostaną przeznaczone także na utrzymanie mieszkania oraz pokrycie kosztów usług opieki i wsparcia dla seniorów. Dzięki temu do końca czerwca 2023 roku seniorzy nie będą ponosić opłat z tego tytułu. Jedyny koszt, jaki będą pokrywać, to opłata za środki czystości oraz wyżywienie.

- Mieszkania chronione to bardzo przyjazna forma opieki nad osobami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować we własnych środowiskach - ocenia Piotr Krzystek, prezydent miasta. - Jest to bardzo dobre uzupełnienie systemu wsparcia seniorów w naszym mieście.

W Szczecinie będą powstawać następne takie miejsca.

 - Wspólnie z STBS-em poszukujemy kolejnych lokali, trzy z nich już są w dość zaawansowanej formule do oddania - mówi Marta Giezek. - Myślę, że do końca roku te trzy lokale zostaną oddane, z tego jeden z nich będzie też przygotowany z pieniędzy RPO.

Anna Gniazdowska

fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zorientowany do Szacunek i wiara
2018-02-21 13:55:06
Sam podpis na odległość "trąca katokonserwą" co się tyczy zasadności tworzenia takich mieszkań ze zdewastowanych zasobów miejskich rachunek jest prosty : Budowa nowego DPS o takim standardzie na 100 mieszkańców to koszt kilkanastu mln. zł!!!( dane z kosztorysu), a 14 miejsc o wysokim standardzie ok.500tys.rachunek chyba prosty ?? Ciekawi też fakt ,że przedstawiciele z kilku polskich dużych aglomeracji byli już w Szczecinie i chcą ten pomysł realizować u siebie....Dotarło złośliwy trollu ?? A schodołaz dla seniorów też tam działa :)))
niezgryźliwy do Mała mi i szcunek i wiara!!
2018-02-21 12:55:18
Zanim się coś i kogoś skrytykuje to należy się zorientować w temacie!! Tam funkcjonuje SCHODOŁAZ !!dla mieszkańców
Szacunek i wiara
2018-02-21 09:03:11
Remont 250 m kw za 500 tysięcy, bo 100 na wyposażenie. Na 14 seniorów i ich obsługi zaledwie 3 toalety.Seniorzy niepełnosprawni, a mieszkanie w starej kamienicy ścisłego centrum Szczecina. Te trzy fakty każą się zastanowić nad sensem powstania tego miejsca. Starsi ludzie uwięzieni w mieszkaniu, dosłownie bez wyjścia. Mam nadzieję, że się mylę przewidując szybką rotację pacjentów.
mała mi
2018-02-21 07:54:27
Zgadzam się, to fajny pomysł aby grupa staruszków mieszkała w jednym wspólnym mieszkaniu z zapewnioną opieką. Jet tylko jedno ale mieszkanie usytuowane jest na pierwszym piętrze a staruszki wymagające całodobowej opieki a więc niesprawne. W takim razie z tego mieszkania nigdy nie wyjdą bo zejście i wejście na piętro dla takiej osoby będzie prawie niemożliwe. Mieszkanie dostosowane ale cała reszta niekoniecznie
SromotnikBezwstydny
2018-02-20 21:44:29
Pierwszy raz słyszę o takich "mieszkaniach" chociaz jestem senior. Tymczasem KORIER Szcz. pisze dzisiaj, że magistrackie nie wiedza jak zagospodarować ZIELONY DWÓR z pięknym parkiem. Przecież to wymarzone miejsce dla senioró!!! Za płotem SZpital ZOZ"ZDROJE"!Dojazdy, podjazdy dla karetek, zadbane dachy,instalacje , wnętrza i ogrodzenia przez ostatniego dyrektora pana JUacka BURSĘ... Tymczasem gmach i otoczenie będą szły w ruinę...
Brawo mopr !
2018-02-20 21:07:25
W końcu będzie taniej dla miasta , a lepiej dla seniorów niż domu pomocy na 200 luda no i utarty nos dla klechów którzy dostali szpital miejski za "grosiny", aby trzepać kasę od miasta.
Mieszkania dla seniorów
2018-02-20 20:00:09
Proponuję wykorzystanie tych nieczynnych placówek handlowych na parterach na mieszkania chronione.Będzie to z pożytkiem dla potrzebujących.Znikną te koszmarne zapyziałe nieruchomości,a będzie splendor przed wyborami dla władz miasta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA