Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Mieszkańcy realizują pomysły. Miasto wspiera

Data publikacji: 19 lipca 2018 r. 20:58
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:15
Mieszkańcy realizują pomysły. Miasto wspiera
 

Nowa forma wsparcia szczecinian w realizacji projektów obywatelskich została przedstawiona podczas czwartkowej konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się w ŚRODKU, czyli Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim.

Inicjatywa lokalna to nowa możliwość korzystania ze środków miejskich przez mieszkańców. Celem jest wspólne realizowanie zadań publicznych z korzyścią dla społeczeństwa.

- Lokalna inicjatywa to instrument, który dedykowany jest obywatelom - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. - Zauważyliśmy, że wśród instrumentów wsparcia dominują te o charakterze inwestycyjnym, jak Szczeciński Budżet Obywatelski. Jednak sporo mieszkańców ma pomysły na projekty o charakterze "miękkim", które nie mogły być realizowane przez pomoc inwestycyjną.

Inwestycje "miękkie" dotyczą np. edukacji, integracji społecznej, wsparcia rynku pracy. To inwestycje w społeczeństwo. 

Celem inicjatywy lokalnej jest włączenie mieszkańców w rozwiązywanie problemów w bezpośrednim ich otoczeniu oraz wspólna realizacja działań, które poprawią jakość ich życia oraz zaspokoją ich potrzeby.

- Ten program to współpraca miasta z obywatelami, przy czym inicjatorami są właśnie mieszkańcy. Grupa inicjatywna może być dowolnej wielkości, z tym że muszą tworzyć ją minimum dwie osoby - tłumaczyła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

Wkład mieszkańców może polegać na pracach społecznych, świadczeniach pieniężnych i rzeczowych. Miasto Szczecin może wspierać działania poprzez np. udostępnienie sali na spotkanie, zakup usług i materiałów, wypożyczenie flipcharta (tablica demonstracyjna), stołów, namiotów, zapewnienie transportu. Natomiast magistrat nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną.

- W tych działaniach bardzo ważna jest lokalność - dodała Magdalena Błaszczyk. - Mniejsze projekty, które działają lokalnie, są odpowiedzią na problemy mieszkańców.

Nabór do programu już ruszył. Szczecinianie mogą składać wnioski przez cały rok. Działania muszą wpisywać się w minimum jeden obszar, np. działalności charytatywnej, kultury, nauki i oświaty, porządku publicznego. Mieszkańcy nie mogą czerpać zysku z realizacji inwestycji.

Budżet inicjatywy lokalnej na ten rok wynosi pół miliona złotych. Wnioski należy składać z minimum 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego i i wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@mmmmmmmmmmm
2018-07-21 10:21:55
Jaki Ty głupi/-a jesteś...
mmmmmmmmmmmm
2018-07-19 21:17:17
Normalnie jak za komuny tzw. wykopki, masakra ,powrot do prl, coscie zrobili z tym krajem !!!!!!!!!!! druga bialorus i rosja bedzie albo juz jest

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA