piątek, 15 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Mieszkańcy realizują pomysły. Miasto wspiera

Mieszkańcy realizują pomysły. Miasto wspiera

Mieszkańcy realizują pomysły. Miasto wspiera
Data publikacji: 2018-07-19 20:58
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-23 23:25
Wywietleń: 862 339256

Nowa forma wsparcia szczecinian w realizacji projektów obywatelskich została przedstawiona podczas czwartkowej konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się w ŚRODKU, czyli Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim.

Inicjatywa lokalna to nowa możliwość korzystania ze środków miejskich przez mieszkańców. Celem jest wspólne realizowanie zadań publicznych z korzyścią dla społeczeństwa.

- Lokalna inicjatywa to instrument, który dedykowany jest obywatelom - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. - Zauważyliśmy, że wśród instrumentów wsparcia dominują te o charakterze inwestycyjnym, jak Szczeciński Budżet Obywatelski. Jednak sporo mieszkańców ma pomysły na projekty o charakterze "miękkim", które nie mogły być realizowane przez pomoc inwestycyjną.

Inwestycje "miękkie" dotyczą np. edukacji, integracji społecznej, wsparcia rynku pracy. To inwestycje w społeczeństwo. 

Celem inicjatywy lokalnej jest włączenie mieszkańców w rozwiązywanie problemów w bezpośrednim ich otoczeniu oraz wspólna realizacja działań, które poprawią jakość ich życia oraz zaspokoją ich potrzeby.

- Ten program to współpraca miasta z obywatelami, przy czym inicjatorami są właśnie mieszkańcy. Grupa inicjatywna może być dowolnej wielkości, z tym że muszą tworzyć ją minimum dwie osoby - tłumaczyła Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

Wkład mieszkańców może polegać na pracach społecznych, świadczeniach pieniężnych i rzeczowych. Miasto Szczecin może wspierać działania poprzez np. udostępnienie sali na spotkanie, zakup usług i materiałów, wypożyczenie flipcharta (tablica demonstracyjna), stołów, namiotów, zapewnienie transportu. Natomiast magistrat nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną.

- W tych działaniach bardzo ważna jest lokalność - dodała Magdalena Błaszczyk. - Mniejsze projekty, które działają lokalnie, są odpowiedzią na problemy mieszkańców.

Nabór do programu już ruszył. Szczecinianie mogą składać wnioski przez cały rok. Działania muszą wpisywać się w minimum jeden obszar, np. działalności charytatywnej, kultury, nauki i oświaty, porządku publicznego. Mieszkańcy nie mogą czerpać zysku z realizacji inwestycji.

Budżet inicjatywy lokalnej na ten rok wynosi pół miliona złotych. Wnioski należy składać z minimum 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego i i wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

Komentarze

@mmmmmmmmmmm
Jaki Ty głupi/-a jesteś...
2018-07-21 10:21:55
mmmmmmmmmmmm
Normalnie jak za komuny tzw. wykopki, masakra ,powrot do prl, coscie zrobili z tym krajem !!!!!!!!!!! druga bialorus i rosja bedzie albo juz jest
2018-07-19 21:17:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy