piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miesiąc otwarcia - darmowe wejściówki do "Przełomów"

Miesiąc otwarcia - darmowe wejściówki do "Przełomów"

Miesiąc otwarcia - darmowe wejściówki do "Przełomów"
Data publikacji: 2015-12-15 21:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 2217 58793

Od środy można w Muzeum Narodowym przy ulicy Staromłyńskiej 1 w Szczecinie odbierać darmowe wejściówki, które uprawniają do zwiedzania Centrum Dialogu „Przełomy". Jego podwoje zostaną otwarte 17 grudnia o godzinie 15. Szefostwo Muzeum Narodowego przez miesiąc „testować" ekspozycję niezwykłego obiektu kultury.

- Chcemy sprawdzić jak sobie poradzą te multimedialne instalacje - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Będziemy chcieli także pytać naszych odwiedzających co im się podoba, a co przeszkadza. Tak by to pionierskie przedsięwzięcie było jak najbardziej dostępne dla zwiedzających.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie  przekonuje, że to dobrze, że oficjalna gala otwarcia będzie dopiero 25 stycznia.

- Zwykle jest tak, że po otwarciu większość zapomina o miejscu, czy wydarzeniu - twierdzi Lech Karwowski. - W tym wypadku mam nadzieję, że będzie odwrotnie.

Żeby wejść do podziemi placu Solidarności trzeba otrzymać specjalną wejściówkę. Jest za darmo, ale jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa i wygody zwiedzania. Jednocześnie może bowiem w Centrum Dialogu przebywać zaledwie 90 osób. Wówczas będą one miały jednak wygodny dostęp do wszystkich przygotowanych stanowisk multimedialnych i innych elementów ekspozycji.

- Odwiedzający mogą być zaskoczeni na dwa sposoby - opowiada Kuchcińska-Kurcz. - Nasza propozycja jest ascetyczna w porównaniu z ofertami muzeów przeładowanych eksponatami. Po drugie jako jedyni w Polsce łączymy prezentację historii z dziełami sztuki nowoczesnej. Swoje prace mają tu między innymi Kobas Laksa, Robert Kuśmirowski, czy Edward Dwurnik.

Jak przyznaje pomysłodawczyni Centrum powstało z żalu, że w opowieściach o współczesnej historii Polski bardzo mało mówi się o roli ją odgrywali mieszkańcy Szczecina. Wagę strajków w Szczecinie i innych wydarzeń czasów PRL, jej zdaniem można będzie lepiej eksponować dzięki miejscu, które o tych „przełomach" polskiej historii będzie stale opowiadać. W salach przy placu Solidarności relacje z historii Szczecina zaczynają się w okresie wojny. Dzięki staraniom pracowników MN udało się dotrzeć np. do kopii traktatów na mocy, których miasto znalazło się w Polsce.

- Wszyscy cytowali treść tych umów, ale to u nas będzie można zobaczyć kopię oryginalnego dokumentu pozyskanego z brytyjskich archiwów - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Kolejne części wystawy będą pokazywać okres odbudowy miasta, w tym okres stalinowski i dalej wszystkie zakręty historii - wzorcowe dla reszty kraju strajki, tragiczne wydarzenia Grudnia 1970 roku, karnawał „Solidarności" i Stan Wojenny. Kończy ekspozycja dotycząca traktatu polsko-niemieckiego z 1990 roku, zamykająca niejako spór o przyszłość i przynależność Szczecina. ©℗

(ArR)

Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

.
To, co było koniunkturą, stało się ich klęską.
2015-12-16 11:39:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie