Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Warto się wybrać!

Data publikacji: 2022-08-19 19:48
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-19 19:48
Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Warto się wybrać!
Latarnia morska w Niechorzu Fot. Mirosław KWIATKOWSKI  

Świętowanie w Świnoujściu

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i  Świnoujska Organizacja Turystyczna zapraszają na Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Imprezy odbywać się będą w sobotę i niedzielę (20-21 sierpnia) zarówno w sąsiedztwie latarni jak i na lewym brzegu Świny.

Parada Neptuna oraz jego świty odbędzie się w sobotę o g. 12 na placu Wolności na lewobrzeżu miasta. Będzie można tutaj m.in. przejść chrzest morski. Podobne wydarzenie odbędzie się o g. 13 przy muszli koncertowej. O g. 14.30 Neptun zawita po drugiej stronie Świny. W oddziale MDK na Warszowie odbędzie się kolejna parada z udziałem władcy mórz. Później imprezy przeniosą pod latarnię morską. Od 16.30 do 20.00 trwać będą tutaj XI Mistrzostwa w Biegu na Latarnię Morską. Od 20.10 do 21.00 będzie można ze szczytu oglądać zachód słońca. Później w programie: teatr ognia „Lascar” i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

W niedzielę (21 sierpnia) od g. 10 do g. 19 będą odbywać się imprezy w latarni morskiej. Tego dnia przez cały dzień będzie można zwiedzać ją za darmo. Od g. 12 do 15 będzie można zwiedzać trałowiec 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. O g. 12.30 rozpocznie się koncert zespołu Keja. Później odbywać się będą gry, zabawy i konkursy dla dzieci.

Święto latarnika w Niechorzu

W sobotę na terenie koło latarni morskiej w Niechorzu odbędzie się tradycyjne święto latarnika, które rozpocznie się biegiem na czas na szczyt latarni.

Latarnia morska w Niechorzu to obiekt w pełni skomputeryzowany, gdzie rola człowieka ogranicza się do sprawdzania systemów kontrolnych i powiadamiania odpowiednich służb w przypadku awarii.

Latarnię morską w Niechorzu obsługuje jeden człowiek. Nie każdego dnia musi wchodzić na wieżę, gdzie mieści się nadajnik światła. W przypadku awarii jednej żarówki o mocy 1000 W i średnicy 70 cm następuje automatyczne przełączenie na drugą. Latarnik, obsługujący urządzenie ma swoje centrum dowodzenia na parterze, w sąsiednim budynku, skąd kontroluje pracę urządzenia. W przypadku braku zasilania zewnętrznego włącza się automatycznie agregat prądotwórczy.

Budowę niechorskiej latarni zaczęto w 1860 roku. Budowano ją sześć lat z cegły licowanej. W ówczesnych czasach światło powstawało w wyniku spalania oleju rzepakowego, którego rocznie zużywano prawie dwie tony. W 1945 roku latarnia została zniszczona, a odbudowano ją trzy lata później. Zainstalowano wówczas oświetlenie elektryczne, które wraz z postępem było zmieniane na coraz nowocześniejsze, dzięki czemu światło widać z daleka.

Po pokonaniu 210 schodków wchodzimy na taras widokowy na wysokości 45 m, skąd rozpościera się wspaniały widok na morze, okolicę i jezioro Liwia Łuża, które jest rezerwatem przyrody. Na samej górze, na wysokości 62,8 m, gdzie turyści nie mają prawa wstępu - zainstalowane jest światło, widoczne w nocy z odległości ok. 37 km.
Stowarzyszenie Miłośników Latarni Morskich zaprasza w sobotę na festyn pod niechorską latarnią. Impreza rozpocznie się o godz. 9 tradycyjnym biegiem na szczyt latarni. Organizatorzy przewidują, że wystartuje 15 pań i panów, którzy mogą zgłaszać się do biegu przed imprezą.

O godz. 12 odbędzie się uroczystość otwarcia placu Niechorskiego Latarnika Morskiego.

Z okazji święta latarnia będzie udostępniona do darmowego zwiedzania aż do północy. Przed latarnią będą animacje dla dzieci, występ zespołu szantowego i stoiska z grillem.

BaT, MK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA