sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miasto znów na sądowej tarczy

Miasto znów na sądowej tarczy

Miasto znów na sądowej tarczy
Data publikacji: 2015-11-13 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 2555 37221

Budynek dawnej, przedwojennej willi Grünebergów w szczecińskich Zdrojach, od jesieni ubiegłego roku stoi na nowych fundamentach w nowym miejscu przy trasie tramwajów. Te kursują nią od ponad dwóch miesięcy, ale sądowych potyczek za sprawą tej inwestycji w różnych kontekstach nie widać.

W miniony wtorek, 10 listopada, II Wydział Cywilny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Szczecinie odrzucił apelację Gminy Miasto Szczecin, jaką ta złożyła po niekorzystnym dla siebie wyroku sądu pierwszej instancji z 17.11.2014 r. w sprawie przyznania właścicielom sąsiedniej nieruchomości pasa ziemi wzdłuż granicy działki, na której stoi budynek willi.

Jeżeli wyrok się uprawomocni, to potwierdzą się zarzuty, że władze Szczecina bezprawnie zagarnęły ziemię będącą prywatną własnością, a samo położenie budynku dawnej willi Grünebergów już po jej przesunięciu jest niezgodne z prawem budowlanym.
 Do dziś nie poznaliśmy stanowiska magistratu w tej sprawie. Czekamy na komentarz i odpowiedź, czy miasto zdecyduje się na wniesienie kasacji od orzeczenia.

Przypomnijmy, że Gmina Miasto Szczecin - według postanowienia sądu rejonowego z listopadzie ub.r. - prawa własności pozbawiła nie te osoby co trzeba. Sąd rozpatrywał wówczas, podczas gdy operacja przesunięcia budynku rozpoczęła się w październiku 2014 r., wniosek Leszka Tomaszewskiego, którego dom, działka i szklarnie przy ul. Batalionów Chłopskich 61 graniczą z parcelą, gdzie znajduje się budynek dawnej willi Grünebergów. Tomaszewski dowodził, że gmina posługiwała się dokumentami ze złym podziałem działek.

- Jak zobaczyłem na gminnej mapie, że granica przechodzi przez moją szklarnię, zdębiałem - podkreślał skarżący Leszek Tomaszewski. - Ta przygoda z miastem pokazuje, że mieszkańcy muszą pilnować swoich spraw, bo inaczej urzędnicy zjedzą ich z kopytami.

To kolejny niekorzystny dla władz Szczecina werdykt sądu dotyczący procedury wywłaszczeń przy inwestycji tramwajowowej na prawobrzeżu. W lipcu ub.r. Naczelny Sąd Administracyjny orzeczeniem już prawomocnym stwierdził, że decyzje o pozwoleniu na budowę prezydent i wojewoda wydali z rażącymi naruszeniami prawa, łamiąc m.in. zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Tamten wyrok inwestycji komunalnej jednak nie był już w stanie zatrzymać. ©℗

Cały artykuł w piątkowym Magazynie „Kuriera Szczecińskiego" [13.11.] i w e-wydaniu

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Dawna willa Grünebergów. Przed jej przeniesieniem, w trakcie operacji jej przesuwani i dziś. Tramwaje kursują nową trasą przez Zdroje od końca sierpnia, ale sądowych potyczek za sprawą inwestycji w różnych jej kontekstach nie widać. A lista przegranych miasta w tych sporach się wydłuża.

 

 

 

 

Miasto znów na sądowej tarczy Miasto znów na sądowej tarczy Miasto znów na sądowej tarczy Miasto znów na sądowej tarczy Miasto znów na sądowej tarczy Miasto znów na sądowej tarczy Miasto znów na sądowej tarczy

Komentarze

@Paweł
100/100
2017-04-15 19:33:03
Tedy
Rzeczywiście; jeżeli ta rudera jest willą to klocki w tle są pałacami.
2015-11-23 20:08:10
Paweł
Nikt nie odpowie, bo jesteście matołami, którzy ciągle wybierają tych samych, pozwalają na to, Wy nawet jak wiecie, że Wasz sąsiad jest szują urzędasową to nie potraficie mu wygarnąć. To macie co macie. Na prokuratorów nie liczcie, bo to jedna mafia, sobie krzywdy nawzajem nie zrobią.
2015-11-14 19:18:49
Janusz
Jeżeli miasto przegrywa w sądach to znaczy, że ma kiepskich urzędników. Podejmowali złe decyzje. Kto za to odpowie?
2015-11-13 13:53:05
czytelnik
Może w końcu ktoś zrówna z ziemią tą starą, brudną i szpecącą okolicę ruderę. Willa ... kto to tak nazwał ?
2015-11-13 11:37:51
janek
a budynek stoi pusty, zamurowany. Można się było domyśleć, że tak będzie ;) "gospodarność" ;)
2015-11-13 11:05:24
bobo
Gościu powinien się cieszyć miał na działce szklarnie a miasto dostawiło mu jeszcze willę!
2015-11-13 11:04:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie