wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miasto rezygnuje z wykonawcy budowy szkoły na Warszewie

Miasto rezygnuje z wykonawcy budowy szkoły na Warszewie

Miasto rezygnuje z wykonawcy budowy szkoły na Warszewie
Data publikacji: 2020-08-07 17:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-21 19:40
Wywietleń: 1522 468638

Szczecin odstępuje od umowy z firmą POLAQUA Sp. z o.o., która zajmowała się budową szkoły podstawowej na Warszewie. Naliczone zostały również kary umowne w wysokości blisko 12,6 mln zł.

Miasto deklaruje, że najważniejszym celem jest teraz dla niego inwentaryzacja wykonanych prac, ogłoszenie nowego przetargu oraz oddanie obiektu do użytkowania we wrześniu przyszłego roku. W jego ocenie stan zaawansowania prac na poziomie ok 40 proc., niezadowalający bieżący postęp robót budowlanych, a także zła organizacja pracy na placu budowy (m.in. niewystarczająca ilość pracowników budowlanych, brak zgłaszania podwykonawców, wniosków materiałowych, problemy z dokumentacja projektową), uniemożliwiają wykonanie inwestycji w terminie wynikającym z umowy.

Dlaczego Szczecin rezygnuje z wykonawcy szkoły?

"Po szczegółowej analizie sytuacji na placu budowy, oraz po rekomendacjach ze strony inżyniera kontraktu, podjęta została decyzja o odstąpieniu od umowy przez Miasto Szczecin z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy i naliczeniu kar umownych w wysokości 10% wartości całego kontraktu tj. 5.881.957,88 zł oraz kar umownych z tytułu nienależytego wykonania lub zaniechania wykonania obowiązków umownych w wysokości 6.685.000,00 zł. Miasto ma również zabezpieczone 5.944.082,30 zł z tytułu gwarancji bankowej. Za odstąpieniem od umowy przemawiał również fakt, że na tle innych miejskich inwestycji, Wykonawca nie dawał rękojmi terminowego i należytego wykonania szkoły. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj, stąd też Miasto miało uwagi do Wykonawcy w zakresie projektu" - przyczyny odstąpienia od umowy wyjaśnia w komunikacie magistart.

Co dalej z budową szkoły na Warszewie?

Miasto twierdzi, że teraz priorytetem dla niego jest zabezpieczenie placu budowy, sporządzenie szczegółowej ekspertyzy z wykonanych do tej pory robót budowlanych oraz zweryfikowanie dokumentacji projektowej. Obiekt znajduje się aktualnie w stanie surowym z zamontowanymi oknami. Do zrealizowania pozostały prace wykończeniowe, wykonanie zadaszenia nad aulą oraz salą sportową oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły.

Magistrat planuje ogłosić nowy przetarg na wybór nowego wykonawcy robót budowlanych do końca tego roku. Harmonogram zakłada, że szkoła powinna być gotowa na przyjęcie uczniów we wrześniu 2021 roku.

(k)

Fot. UM Szczecin

Na zdjęciu: tak budowa szkoły wyglądała na początku kwietnia 2020 r.

 

Komentarze

Heloł
A czy miasto nie zapomniało dodać, że może stracić pozwolenie na budowę?
2020-08-21 19:22:47
Nadmienię złośliwie,
że na Warszewie Piotr Krzystek zdobył w wyborach ponad 90% głosów. Dlatego szkołę można tam bezkarnie przestać budować.
2020-08-08 15:05:03
HEJ
Głosowaliście na PO i Krzystka to macie , nie ma się co dziwić
2020-08-08 13:48:30
pro
Kolejny energopol na widnokręgu. Będzie ich jeszcze sporo. A miasto się dusi, tak to widzę.
2020-08-08 09:39:43
Żenada
To się nazywa własnie układami "Za odstąpieniem od umowy przemawiał również fakt, że na tle innych miejskich inwestycji, Wykonawca nie dawał rękojmi terminowego i należytego wykonania szkoły" Eurovia na Jagielonskiej czy Arkonskiej? Ile miesięcy czy lat (arkonska) po pierwotnym terminie? Jakies kary umowne naliczone zostały? Bo przedłużenie terminu o taki okres czasu, bo mostek byl zly (co tez nie jest do końca prawda) na arkonskiej to jest juz upodlenie, niezależnie od warunków przetargowych, które dotyczyły oddania do użytkowania ronda (polecam zapoznać się z tymi warunkami), czy może Roverpol, czyli mala firma z Hiszpanii, ktora nie ma praktycznie w ogóle potencjału, a dostała rok przedłużenia kontraktu, "bo woda"... tak to są wlasnie te uklady...
2020-08-08 08:49:13
BArt
Dzieci coraz mniej, szkoły na osiedlach przyległych będą stać puste ale miasto jest bogate pieniędzmi ściągniętymi od prywaciarzy, miasto sobie kupi stadion, aquapark i spalarnie, buduje szkoły, a centrum wygląda dalej jak za komuny, trzeci świat... Ludzie ktoś będzie musiał za to zapłacić, kiedyś pożyczoną kasę oddać ... Czy łysy kwadratogłowy urzędas wie co robi? Nie sądzę, banda skorumpowanych ignorantów rządzi miastem...
2020-08-08 08:02:59
Piotr
Może p. Prezydent w końcu przyzna się do swej nieudolności ? To już jest dno dna, wszystkie inwestycje mają gigantyczne opóźnienia, wszystko się nie udaje. Szczecin jest kompletnym zaściankiem. Takie są fakty. Szkoła jest budowana od 3 lat - i tyle zajęło zorientowanie się że postępy są praktycznie żadne ?
2020-08-07 23:29:41
@Bielik
Widocznie zgłosił się chętny na przejęcie tej budowy. Jakiś bliski chętny.
2020-08-07 20:19:55
Bielik
Jak to możliwe? Wszystkie budowy w Szczecinie opóźnione i nic się nie dzieje a tu taka draka? Prezydent Szczecina musi być rzeczywiście bardzo chory.
2020-08-07 18:43:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie