środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miasta walczą o okręt podwodny

Miasta walczą o okręt podwodny

Miasta walczą o okręt podwodny
Data publikacji: 2018-02-02 20:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:02
Wywietleń: 2989 312166

Zaostrza się walka o wycofywany ze służby okręt podwodny typu Kobben. W Świnoujściu jest gotowe nabrzeże i zapewnione finansowanie, a w Drawsku Pomorskim muszą poradzić sobie z perspektywą kosztownego transportu okrętu w głąb lądu. Ale ci ostatni mają za to… wstawiennictwo wicemarszałka Jarosława Rzepy. Gdzie ostatecznie trafi okręt?

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku po raz ostatni podniesiono banderę na ORP „Kondor”. To jeden z czterech okrętów podwodnych typu Kobben, który mógłby stać się atrakcją turystyczną. Jak dotąd jednostka tego typu, wykorzystywana jako muzeum, znajduje się w Gdyni. I w Trójmieście nie kryją, że chcieliby kolejną taką atrakcję. Ale zainteresowane przyjęciem okrętu są także miasta w naszym województwie: Szczecin oraz Świnoujście. Miasto nad Świną oferuje już nabrzeże przy wejściu do portu. Do walki włączył się również powiat drawski, który kusi jeziorem Drawsko, ponieważ to – jak czytamy w komunikacie wydziału promocji drawskiego starostwa – „nawiązuje wprost do akcji «Jezioro Tajemnic» i poszukiwań legendarnego U-Boota w tym zbiorniku wodnym”. Problem w tym, że okręt podwodny trzeba byłoby przetransportować daleko w głąb lądu. A to będzie sporo kosztować…

– Jeszcze nie szacowaliśmy, jakie byłyby to koszty, bo na to jest za wcześnie. W kwestii finansowania będziemy liczyć na sektor prywatny. Są firmy, które się specjalizują w przenoszeniu wielkich konstrukcji. Firma, która podejmie się operacji, może otrzymać baner z adresem strony internetowej. Wydarzenie będzie transmitować każda telewizja. Liczymy zatem nie tylko na rabat, ale i na to, że firma być może sama sfinansuje operację – mówi w rozmowie z „Kurierem” Jacek Brzozowski, sekretarz powiatu drawskiego. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 2 lutego 2018 r.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Na zdjęciu: Okręty podwodne wycofywane ze służby w Marynarce Wojennej mają szansę stać się dużą atrakcją turystyczną.

Komentarze

@@@Obs.ryver
Widzisz gdzieś abym napisał o postawieniu okrętu obok wodolotu, lub centrali rybnej? Bo ja nie. Okręt powinien stanąć przy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie.
2018-02-03 21:05:27
@ "szczecinianin"
Z takim podejściem jak twoje, to na pewno dużo się nie zmieni. Co niby mają chodniki, jezdnie i sławojki do okrętu podwodnego? Poza tym problemy z nimi dotyczą całej Polski. "Szczecinianin" który nie chce u siebie dodatkowej atrakcji?! Nie wierzę. A propos atrakcji i trip advisor. Nie wiem w jaki sposób u ciebie Świnoujście wygrywa ze Szczecinem w atrakcjach. Ja bowiem widzę, że atrakcji dla Świnoujścia jest jedna strona, natomiast dla Szczecina trzy.
2018-02-03 20:39:13
gregor102
Nie jestem ani ze Szczecina, ani ze Świnoujścia, ani też z Drawska Pomorskiego: uważam, że to Świnoujście powinno być miejscem "spoczynku" w/w/ jednostki.
2018-02-03 15:05:54
@@Obs.ryver
Postawisz ten okręt podwodny przy Nabrzeżu Czeskim obok tego wodolotu( miał nas wozić do Świnoujścia...) a może obok byłej CENTRALI RYBNEJ (perełki szczecinskiej na wjeżdzie!!!)... "poznaniaka" to zostaw sobie na deser, pieniaczu! Ten okręt pasuje do Szczecińskiego bajora , jak kwiatek do kożucha! Powinniśmy wspierać Świnoujście w tych staraniach,bo tam jest naturalne miejsce dla tej łodzi!!!
2018-02-03 14:30:11
szczecinianin
Tez jestem ze Szczecina. I tez jestem za tym by okret trafil do Swinoujscia. Dlaczego ? Bo widze jak funkcjonuje Szczecin. Nie potrafimy od lat zadbac o chodniki, jezdnie, wyeliminowac ostatnie sławojki. Wiele sie zmienia, ale zbyt wolno. Podobnie jak zbyt wolno zmienia si biurokratyczny beton - np super nietrafiona inwestycja ze "szklana pulapka" na pl. Zolnierza. Ile tam utopiono pieniedzy. Do tego wystarczy chocby w trip advisor zobaczyc atrakcje i zabytki Szczecina vs Swinoujscia. Coz Swinoujscie wygrywa. W Szczecinie ile miejsc lezy odłogiem ? A ilu niby "zadbanych" nie potrafimy wykorzystac? Np Waly Chrobergo czy Szmaragdowe ?
2018-02-03 13:59:22
wyspiarz
Jakże dostojnie i pięknie wygląda okręt podwodny przedstawiony na zdjęciu, na tle.... świnoujskiego prawobrzeża. W tle Basen Bosmański.
2018-02-03 13:36:02
Ugh
@Swinoujscianin No wlasnie i co poniemieckie forty z Iws maja do okretu z drugiej polowy XXw w zadnym wypadku nie zwiazanym nawet z 2ws? W muzeum moglby robic za eksponat, ale okret i tak nie trafi do Szczecina. Obecny jego prezydent nie ma ikry w przeciwienstwie do innych zainteresowanych.
2018-02-03 13:21:42
Szczecinianin
Do świnoujścianina. ORP „Kondor” został zwodowany w 1964 roku i nie ma nic wspólnego z drugą wojną światową. Poza tym na terenie Szczecina też walczono podczas wojny. Z tą "wspaniałością" falochronu bym nie przesadzał. Przy Forcie i latarni okręt nie mógłby stanąć, ponieważ nie miałby gdzie. Natomiast w Szczecinie znalazłby się przy popularnym bulwarze, Morskim Centrum Nauki i North East Marinie. Naprzeciwko Wałów Chrobrego z piękną architekturą i Akademią Morską.
2018-02-03 13:08:07
Świnoujścianin
Z całą życzliwością do powstającego Morskiego Centrum Nauki, proszę przyjrzeć się historycznemu otoczeniu wokół miejsca w ktorym miałby stanąć okręt podwodny w Świnoujściu ?! Forty, latarnia morska, poniemiecki wspaniały falochron. Wszystko to obiekty historyczne i miejsce walk z okresu II wojny światowej.
2018-02-03 10:55:09
@ Obs.ryver
Zdecyduj się czyś "poznaniak", czy jesteś ze Szczecina. Kto będzie za okręt odpowiedzialny, to będzie o niego dbał. Wodolot stoi na nabrzeżu Czeskim w szczecińskim porcie.
2018-02-03 10:53:24
Obs.ryver
A kto w Szczecinie będzie dbał o ten okręt??? Jeden zabytek Szczecin oddał do Gdańska (zwodowany w Szczecinie jako "OLIWA",przemianowany na przodownika pracy socjalistycznej w Gdańsku-SS SOŁDEK). Zakupiony przez magistrackich w o d o l o t -nie wiadomo gdzie jest... od kilku lat... Więc ,po co Szczecinowi kolejny eksponat-złom????
2018-02-03 09:04:38
do Tollo48
Ale to w Szczecinie powstanie Morskie Centrum Nauki a nie w Świnoujściu, i ten okręt podwodny zacumowany przy nabrzeżu obok niego, byłby świetnym eksponatem. Poza tym, to w Szczecinie przed wojną budowano okręty podwodne (u-boty), a nie w Świnoujściu. I nie piszę tego z powodu nadmiernego lokalnego patriotyzmu, ale rozsądnie myśląc fakt, że w Szczecinie powstanie Morskie Centrum Nauki przebija każdą inną propozycję.
2018-02-02 23:32:55
Szczecinianin
Okręt powinien znaleźć się w Szczecinie przy Morskim Centrum Nauki.
2018-02-02 23:10:35
Tollo48
Jestem ze Szczecina ale uważam że Świnoujście powinno dostać ten okręt.
2018-02-02 20:51:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie