Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Metropolia na dwóch kołach

Data publikacji: 2018-08-12 15:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Metropolia na dwóch kołach
 

Rower Miejski na dobre wpisał się już w szczeciński krajobraz. Prawie 90 stacji i ponad 900 jednośladów ma tysiące zwolenników. Takie systemy z powodzeniem sprawdzają się w wielu innych polskich miastach, ale być może już wkrótce przekroczą ich granice. Jest bowiem szansa na wspólny rower dla Trójmiasta, jest także pomysł, by Rower Metropolitalny powstał również w naszym regionie.

– Na razie jest to koncepcja stworzenia spójnego systemu – wyjaśnia Roman Walaszkowski, dyrektor Biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. – Zleciliśmy opracowanie, które wskazuje pewne kierunki.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania przestrzenne naszego regionu i odległości pomiędzy poszczególnymi ośrodkami, nie ma sensu tworzenie jednolitego systemu, który pozwoliłby wypożyczyć rower np. w Szczecinie czy Policach, a oddać w Stargardzie, Goleniowie lub Świnoujściu. Bardziej chodzi o stworzenie rowerów miejskich lub gminnych, systemu stacji dokujących i typowych wypożyczalni, w których będzie można skorzystać na podstawie jednej i tej samej karty.

– Musimy uwzględnić też fakt, że w większych miejscowościach użytkownikom wystarczą rowery typowo miejskie, ale przybywa też gmin, gdzie infrastruktura pozwala na dłuższe wyprawy. Tam zgodnie z wytycznymi zleconego przez nas opracowania należy postawić na bardziej komfortowe rowery turystyczne – tłumaczy Roman Walaszkowski. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 10 sierpnia 2018 r.

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tobago
2018-08-13 09:51:19
Taa, już widzę jak ludziska jadą na tych rowerach do Polic. A do Stargardu to już prawdziwe tłumy. Nad może też będzie można dojechać bez korków. RM jest genialnym pomysłem, ale w obrębie danego miasta, to nie są rowery wycieczkowe. Za to pomysł z ujednoliconym systemem rejestracji i wypożyczania jak najbardziej OK.
@ pax
2018-08-13 00:13:20
Najpierw, zanim coś napiszesz, naucz się kultury.
pax
2018-08-12 19:01:09
najpierw , panie gibczyński nauczcie te rowerowe i piesze bydło przepisów

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ