Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Maturzyści: Matematyka i trudna, i łatwa

Data publikacji: 09 czerwca 2020 r. 14:38
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2020 r. 20:34
Maturzyści: Matematyka i trudna, i łatwa
 

Zadania otwarte bardzo trudne, zadania zamknięte średnio łatwe - tak szczecińscy maturzyści wychodzący we wtorek z egzaminu ocenili poziom trudności maturalnego arkusza z matematyki. Wtorek jest drugim dniem egzaminów maturalnych, które odbywają się w szczególnym reżimie sanitarnym z powodu pandemii Covid-19.

Podobnie jak w poniedziałek na egzamin z języka polskiego, również we wtorek na egzamin z matematyki maturzyści ustawiali się w kolejce przed szkołą z zachowaniem 1,5-metrowych odstępów i wchodzili do szkół w obowiązkowych maseczkach. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, długopis z czarnym wkładem, linijka, cyrkiel, kalkulator prosty - to jedyne przybory, jakie mogli wnieść na salę podczas egzaminu z matematyki.

Matematyka jest jednym z trzech przedmiotów obowiązkowych na maturze, obok języka polskiego i języka obcego. W liceach i technikach całej Polski przystąpiło do niego 272 tys. tegorocznych absolwentów w całej Polsce. Prawie 3 tys. z nich pisze maturę w Szczecinie. Przed egzaminem zdający mieli obowiązkowo mierzoną temperaturę i dezynfekowane ręce. Numerki miejsc losował za nich pracownik szkoły, będący w maseczce i rękawiczkach. Po zajęciu miejsca maturzyści mogli zdjąć osłonę twarzy. Młodzi ludzie przyznali, że już trochę oswoili się z sytuacją dodatkowych obostrzeń. Poziom wtorkowego egzaminu ocenili jako zróżnicowany.

- Sporo było zadań z geometrii, trudne było zadanie z funkcji, ale za to łatwe zadania dowodowe - takie były pierwsze wrażenia maturzystów.

Egzamin z matematyki jest uznawany za najtrudniejszy na maturze. Rokrocznie nie zdaje go ok. 20 proc. maturzystów. W tym roku w całym kraju ok. 30 tys absolwentów ubiegłych lat poprawia wynik z matematyki.

We wtorek o godz. 14 rozpoczął się egzamin z dodatkowego przedmiotu - język łaciński i kultura antyczna. W środę maturzyści przystąpią do egzaminów pisemnych z języka angielskiego: o godz. 9 na poziomie podstawowym zdawać go będzie ok. 90 proc. maturzystów, a o godz. 14 na poziomie rozszerzonym ok. 60 proc. spośród wszystkich zdających. To najpopularniejszy język obcy oraz najczęściej wybierany przedmiot na poziomie rozszerzonym przez maturzystów. Po środowych egzaminach maturzystów czeka chwila oddechu - długi weekend. Od poniedziałku rozpoczną oni egzaminy pisemne z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Maturzyści Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie przed egzaminem z matematyki

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA