sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marszałkowi nie podoba się moloch

Marszałkowi nie podoba się moloch

Marszałkowi nie podoba się moloch
Data publikacji: 2017-11-24 15:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:56
Wywietleń: 2381 302513

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz krytykuje resort środowiska za brak współpracy. Chodzi o niejasności wokół podlegającej temu ministerstwu instytucji Wody Polskie, która na początku przyszłego roku ma przejąć kompetencje od zarządów melioracji.

- 1 stycznia to ważna data z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w naszym województwie - ocenił Olgierd Geblewicz. - Ulegają wtedy likwidacji zakłady melioracji w całym kraju, ich kompetencje i - przede wszystkim - odpowiedzialność przejmie moloch państwowowy stworzony przez obecny rząd o nazwie Wody Polskie. Ten moloch będzie nieefektywny i kosztowny. Każdy z nas dorzuci się do jego funkcjonowania. Zależy nam na tym, żeby proces przekazywania kompetencji do tego kosztownego molocha był jak najbardziej płynny i nie zagrażał naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, bo o tym, jak groźna potrafi być natura przekonaliśmy się wielokrotnie. Także w tym roku, kiedy dotychczasowa infrastruktura zabezpieczyła wiele miejsc w naszym województwie, ale jednocześnie wyszły też ewidentne braki, jak w Darłowie, gdzie doszło do podtopień i zalań.

Wedle Geblewicza pracownicy melioracji starają się, aby przekazać infrastrukturę Wodom Polskim "w pełnym biegu". Wymaga to jednak współpracy ze strony ministerstwa a ta "budzi wiele zastrzeżeń". Marszałkowi brakuje na przykład jasnego wskazania, że prace inwestycyjne rozpoczęte przez zarząd melioracji będą kontynuowane i będą miały zabezpieczone finansowanie z budżetu państwa na wkład własny.

- Mamy gigantyczną obawę, że po 1 stycznia Wody Polskie będą zupełnie nieprzygotowane na to, żeby w ciągu najbliższych miesięcy, a może i całego roku udało się takie inwestycje rozpocząć - dodawał. 

Jego zdaniem duży znak zapytania widnieje również przy budowie ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych wokół Zalewu Szczecińskiego. Nie wiadomo, kto po 1 stycznie ma realizować te prace - o ile w ogóle będą realizowane, bo, wedle marszałka, to wcale nie jest pewne. Dla polityka niezrozumiałe jest także postępowanie wobec pracowników melioracji.

- Przeżywaliśmy w Polsce wiele zmian strukturalnych i dotychczas było tak, że przejmujący przejmował całą instytucję, wszystkich pracowników - opowiadał. - Teraz mam dziwaczną kosntrukcję. Mamy zrobić listy pracowników, którzy na codzień zajmują się sprawami melioracji - a nie wiem, kto w zarządzie melioracji nie zajmuje się sprawami melioracji - mamy poinformować o tej liscie pracowników a potem przekazać ją Wodom Polskim, a one mają prawo zaproponować pracownikom nowe warunki pracy; jeśli ich nie przyjmą, stracą pracę. To powoduje, że dziś trudno funkcjonuje się pracownikom.

Takich pracowników - łącznie z oddziałami terenowymi - jest 180. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@samuel i reszta PiSdzielców
Parafrazując "'" >wszystko,co PiS wymyśli, to Nienormalne...< Czy są wśród was tacy, którym chociaż kilka szarych komórek pracuje normalnie? Czy wszyscy to kibole albo ich progenitura???
2017-11-25 18:43:19
POgięty
Schizofrenik z PO(ten od pisania wszędzie PO) to debil! Szkodzi sprawie!
2017-11-24 22:07:11
prostousty
Przez chlopakow z marszalkowa i ich despotycznemu koledze Tomkowi teraz dziesiatki Bogu ducha winnych zwyklych pracownikow melioracji ciaganych jest po prokuraturach, a Krzywousty przychodzi i obiecuje pracownikom melioracji zlote gory i mowi z szyderczym usmiechem jak to sie o nich martwi
2017-11-24 21:34:21
samuel
marszalek jest hipokryta do kwadratu, a krzywosty zastepca jeszcze wiekszym. w mediach bronia pracownikow melioracji, ktorymi na codzien pomiataja. obroncy utraconych a jednoczesnie klody rzucaja temu tzw molochowi zeby tylko sie nie udalo zapominajac o swoich ustawowych obowiazkach
2017-11-24 21:20:16
roger
a nam się od zawsze nie podoba olgierduś z jareczkiem!!!!!!!!!!!!!!!!
2017-11-24 18:07:49
Anam
A nam nie podoba się marszałek tylko kogo to obchodzi?
2017-11-24 17:51:33
Synonim POlski
Sypać wały = kręcić lody
2017-11-24 16:46:17
b
a kogo interesuje co się nie podoba temu ... no jak mu tam , marszałkowi
2017-11-24 16:26:31
krótka pamięć POwca
Geblewicz, drogie to były melioracje pod twoim nadzorem. Prokurator do dziś ma pełne ręce roboty.
2017-11-24 16:03:04
,
Marszałkowi raczej nie podoba się wszystko,co PiS wymyśli,więc to normalne.
2017-11-24 15:50:20
Hipokryci!
Gawłowski z PO chciał to samo wprowadzić, tłumacząc, że musimy przestrzegać prawa unijnego, a teraz nagle się nie podoba?
2017-11-24 15:38:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie