Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Marszałek proponuje gminom dofinansowanie in vitro

Data publikacji: 2018-04-24 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Marszałek proponuje gminom dofinansowanie in vitro
 

Czy samorząd województwa pomoże parom, które mają kłopot z prokreacją? Na razie to propozycja, z którą wystąpił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego mogłaby trafić do par mieszkających w gminach, które w tym roku uruchomią u siebie programy leczenia niepłodności metodą in vitro. Na ten cel zarezerwowano już 300 tys. zł.

– Wiemy, że zachodniopomorskie samorządy szykują się do wdrożenia programu in vitro. Słyszymy m.in. o działaniach w Koszalinie czy Szczecinku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, chcemy finansowo wspomóc te starania, tym bardziej, że procedury związane z certyfikowaniem przedsięwzięcia należą do czasochłonnych i nie są proste. Wybrany na tym etapie przez nas wariant wsparcia pozwoli, 
w przypadku startu programu, przekazać zainteresowanym samorządom środki sprawnie i skutecznie – przyznaje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Przypomnijmy, że radni Koszalina na ostatniej sesji Rady Miasta podnieśli rękę za dofinansowaniem in vitro. To była kolejna próba, bo wcześniej uchwała w tej sprawie została zablokowana decyzją nadzorczą wojewody zachodniopomorskiego. Przewodnicząca Krystyna Kościńska, w imieniu grupy inicjatywnej, przypomniała, że podobnej treści uchwała obowiązuje w Słupsku, a decyzji radnych nie zakwestionował wojewoda pomorski.

Niepłodność to narastający problem zdrowotny i społeczny. Trzeba znaleźć sposób na to, by temu zaradzić i zwiększyć dostępność do zaawansowanych metod leczenia niepłodności. To główne powody opracowania dokumentu „Pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)”, który 23 kwietnia 2018 r. przyjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Województwo Zachodniopomorskie chce jeszcze w tym roku zaproponować samorządom kwotę 300 tys. złotych. O środki mogłyby się starać te gminy, które pomyślnie przejdą proces certyfikacji oraz uruchomią program in vitro na swoim terenie. Dokument został skierowany pod obrady Sejmiku Województwa. Radni powinni się nim zająć jeszcze przed wakacjami.

(reg)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jaga
2018-04-25 11:25:40
Już było in vitro w Szczecinie. Dziecko chore z wadami rozwojowymi.Matki szukają .Rodzice sami że swoim problemem zostali
SromotnikBezwstydny
2018-04-25 08:55:20
Mamy mądrego i odważnego marszałka. Niestety, wojewoda jest kolejnym, parafialnym nieudacznikiem...
przekłamanie
2018-04-25 08:32:54
in vitro nie jest metodą LECZENIA - niczego nie leczy jest metodą sztucznego zapłodnienia -sprawdźcie jaki jest procent (a właściwie promil) udanych zapłodnień ale biznes ktoś na tym robi niezły!
Sprawiedliwość +
2018-04-24 17:30:29
Na in vitro powinno się wprowadzić podatek solidarnościowy. Zapłacić go powinni ci, którzy mają najwięcej dzieci - jakiś procent od 500+. Bezdzietni się bowiem na 500 + składają, więc jakaś część w formie tego podatku powinna do nich wrócić, żeby też mogli mieć możliwość posiadania potomstwa.
;-)
2018-04-24 15:39:54
brawo za odwage ,szkoda ze w Szczecinie tematu nie ogarnia prezydent.In vitro to najlepsza inwestycja dla osob ktora chca miec dzieci a nie moga ,a nie rozdawanie kasy na lewo i prawo w tym dla patusow

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA