Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Marszałek deklaruje pomoc dla zachodniopomorskich uczelni

Data publikacji: 2020-04-06 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-07 11:47
Marszałek deklaruje pomoc dla zachodniopomorskich uczelni
 

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz chce w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego stworzyć specjalny zestaw wsparcia dla uczelni. Te bowiem zaangażowały się w walkę z koronawirusem.

 - Globalna pandemia koronawirusa wykazała, że nie jesteśmy dobrze przygotowani do tej dramatycznej sytuacji. Przed nami bardzo wiele wyzwań: od konieczności zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej po wynalezienie szczepionki -  mówi Geblewicz. – Gdy zaczęły pojawiać się głosy, że w naszych szpitalach brakuje środków ochrony, zachodniopomorskie uczelnie wyższe bardzo szybko znalazły pomysły, by pomóc w walce z epidemią COVID-19. Zaangażowanie Politechniki Koszalińskiej czy Akademii Sztuki w Szczecinie jest bardzo budujące. Uważam, że trzeba nasze szkoły wyższe włączyć w to, by wpisały się w walkę z epidemią w sposób innowacyjny. Chcemy nie tylko wspierać środowiska naukowe w zakresie produkcji w technologii 3D sprzętu ochronnego czy opracowania receptur i technologii dezynfekcji, ale umożliwić wdrożenie nowych, innowacyjnych i skutecznych sposobów poprawy ludzkiego bezpieczeństwa.

Najważniejsze komponenty projektu PROTO_LAB, który ma wesprzeć zachodniopomorskie uczelnie wyższe, to: granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację pomysłów – w tym przypadku zakłada się granty do 150 tys. zł na 3 m-ce; granty na testowanie prototypów w warunkach rzeczywistych; granty Plus na certyfikację niezbędną dla pilnego uruchomienia produkcji prototypowych rozwiązań.

Pieniądze dla szkół wyższych mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Akademia Sztuki w Szczecinie dzięki drukarkom 3D produkuje przyłbice dla pracowników szpitala przy ul. Arkońskiej.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rot
2020-04-07 11:37:28
To jest nowy właściciel tej willi? Kupili czy Miasto zrobiło prezent?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA