Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Manewry Wargacz-16 na Bałtyku

Data publikacji: 2016-10-06 10:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:17
Manewry Wargacz-16 na Bałtyku
 

Ponad tysiąc żołnierzy Marynarki Wojennej bierze udział w manewrach Wargacz-16. Okręty stacjonujące w świnoujskim Porcie Wojennym w trybie alarmowym wyszły w morze. Ćwiczenia obejmują m.in. operacje związane z działaniami minowymi.

W morze popłynęły m.in. okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki, okręty transportowo-minowe, niszczyciele min, trałowce, kutry transportowe i jednostki pomocnicze. Dołączyły one do ćwiczących na morzu od niedzieli (2 października) sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 

Manewry Wargacz-16 zostały podzielone na epizody szkoleniowe. Każdy z nich będzie obejmował różne zadania. Tematem tego jednego z najważniejszych w tym roku ćwiczeń morskich jest przygotowanie sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża do udziału w operacji obronnej.

Na wodach Zatoki Pomorskiej, Bałtyku Środkowego oraz Zatoki Gdańskiej okręty flotylli wykonują szereg zadań bojowych, m.in. strzelania artyleryjskie, zadania minowe - załadunek i stawianie min morskich oraz poszukiwanie min przy użyciu trałów i stacji hydrolokacyjnych. Wspólnie ze śmigłowcem z Brygady Lotnictwa MW przeprowadzona zostanie akcja ratownicza ewakuacja rannych z rejonu działań ćwiczących okrętów. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi zaplanowano także elementy OPA, m.in. walkę z pożarem.

Na morzu z okrętami świnoujskiej flotylli ćwiczą okręty z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni oraz samoloty z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina. Manewry Wargacz-16 potrwają do piątku, 7 października.

BaT

Fot. M. Purman

W morze popłynęły m.in. okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki, okręty transportowo-minowe, niszczyciele min, trałowce, kutry transportowe i jednostki pomocnicze.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA