Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Mammobusy dla Pomorza Zachodniego [GALERIA]

Data publikacji: 11 października 2019 r. 16:32
Ostatnia aktualizacja: 12 października 2019 r. 18:31
Mammobusy dla Pomorza Zachodniego
 

Z bezpłatnych badań mammograficznych już niedługo będą mogły skorzystać mieszkanki Pomorza Zachodniego. W piątek oficjalnie został przekazany jeden z dwóch mammobusów z najnowszą cyfrową technologią. Będą docierać do ponad stu gmin.

Realizacja projektu pn. "Moja Mammografia - Moje Życie" potrwa do 2023 roku i pochłonie ponad 7,5 mln zł - w tym ponad 5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Mam głębokie poczucie, że profilaktyka w Polsce wciąż jest terra incognita (ziemia nieznana - red.). Nadal jej nie dostrzegamy i nie poświęcamy jej odpowiednio dużo uwagi - mówił w piątek Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Niewątpliwie wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym są choroby nowotworowe, które tak często dotyczą kobiet. Na Pomorzu Zachodnim staramy się docierać tam gdzie najtrudniej. Po to, żeby każda kobieta miała dostęp do profilaktyki. 

Unijny projekt realizowany będzie przez Geneva Trust. - W ramach umowy zobowiązaliśmy się do zbudowania dwóch mammobusów - mówił Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust. - Ten drugi zostanie przekazany do użytkowania prawdopodobnie w grudniu tego roku. Dzięki temu zakupowi spełnimy oczekiwania mieszkanek Pomorza Zachodniego.

W województwie zachodniopomorskim ponad 115 tys. kobiet nie ma dostępu do mammografu. Projekt zakłada przebadanie 33 tysięcy pań do 2023 roku. Jednak jak zapewnił Andrzej Stencel, ta liczba będzie większa.

Jak kobiety mogą wziąć udział w badaniu? - Będziemy wysyłać zaproszenia oraz kontaktować się bezpośrednio z kobietami, które kwalifikują się do badań. Organizujemy harmonogram wizyt mammobusu i będziemy prowadzić rejestrację na dany dzień - tłumaczył Andrzej Stencel. - Jeżeli wymagane będzie ponowne badanie, czy dalsza diagnostyka, będziemy wysyłać taką kobietę do szpitala klinicznego, centrum onkologii.

Data i miejsce pierwszej wizyty jeszcze nie są znane, ponieważ harmonogram musi zostać zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Geneva Trust obiecuje, że będzie to jeszcze w tym roku.

Projekt "Moja Mammografia - Moje Życie" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

(KaNa)

Na zdjęciu: W piątek oficjalnie został przekazany jeden z dwóch mammobusów z najnowszą cyfrową technologią.

Fot. Sylwester Suliga

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Panie Geblewicz & KO-mpany
2019-10-11 23:06:41
A co, gdzie i kiedy... z TATO-grafia PROSTATY ? PO-mimo ze Mezczyzni zyja o ok. 5-7 lat krocej od Kobiet !!
Wyborca
2019-10-11 19:56:05
Komentarz tej pani dla stacji Polsat o elicie był "bezcenny" Jedna bzdurna kompromitująca wypowiedź pozbawiła kandydatkę z listy PiS na dobry wynik w wyborach.Polecam wypowiedź wszystkim tym,którzy do tej pory ślepo wierzyli że jest godna tego by zasiadać w Senacie.Skandaliczna wypowiedź.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA