poniedziałek, 17 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Maleńka Lilianka obchodzi pierwsze urodziny

Maleńka Lilianka obchodzi pierwsze urodziny

Maleńka Lilianka obchodzi pierwsze urodziny
Data publikacji: 2020-02-13 16:55
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-14 17:26
Wywietleń: 847 442721

Lilianka jest najmniejszym i najmłodszym pacjentem w historii szpitala przy ul. Mącznej w szczecińskich Zdrojach. Urodziła się w 22. tygodniu ciąży z masą urodzeniową 450 g (27 cm długości)! Dziewczynka w czwartek ukończyła roczek.

Mała Lilianka wciąż jest pod kontrolną lekarzy z poradni neurologicznej. Na wizytę przyjechała również w swoje pierwsze urodziny - razem z mamą i dziadkami. Wykorzystując swoje święto odwiedziła też zespół lekarzy i pielęgniarek z Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którzy przez cztery pierwsze miesiące walczyli o jej życie i zdrowie.

Z wyjątkową pacjentką i jej rodziną spotkał się też dyrektor szpitala, Łukasz Tyszler. Wręczył dziewczynce urodzinowy prezent - ubranka, pluszaki i misia z zamontowanym w brzuszku projektorem wyświetlającym gwiazdki na sufit. Ale Lilianka nie pozostała dłużna; z kolei ona zrobiła prezent mamie i po raz pierwszy w życiu... usiadła.

Dziewczynka przyszła na świat 13 lutego 2019 r. w szpitalu w Gryfinie. Urodziła się w 22 tygodniu ciąży - w wieku określanym jako „poza granicami możliwości przeżycia”. Maleństwo w trybie pilnym przetransportowane zostało specjalistyczną karetką na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka przy ul. Mącznej, gdzie przez kolejne 4 miesiące lekarze walczyli o jej życie - wielkim wyzwaniem było m.in. jej żywienie i umożliwienie oddychania.

Dziecko zostało przyjęte w stanie hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. Temperatura jej ciała wynosiła wówczas 34 st. C.

- Ale pokonała wszystkie trudności - mówi Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa szpitala „Zdroje". - Dzięki temu jest dziś z nami.

W „Zdrojach" co roku hospitalizowanych jest około 30 wcześniaków z masą urodzeniową poniżej 1 kg. Zgodnie ze statystykami 90 proc. noworodków urodzonych poniżej 23 t.c. szybko umiera, a spośród tych, które przeżyją kolejnych 90 proc. ma bardzo poważne powikłania zdrowotne - tylko jedno dziecko na sto ma szanse na prawidłowy rozwój. Lilianka jest jednym z tych dzieci.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Maleńka Lilianka obchodzi pierwsze urodziny Maleńka Lilianka obchodzi pierwsze urodziny Maleńka Lilianka obchodzi pierwsze urodziny

Komentarze

Na bank
To dziecko,czy inne, potrzebujace pomocy- wszystkie korzystaja z fenomenu akcji Pana Owsiaka:).
2020-02-14 17:24:19
Antypisior i antyklecha
Ciekawe , czy tego "cudu" nie dokonano na sprzęcie zakupionym przez Owsiaka ,którego PIS lży od czci i wiary ??
2020-02-13 19:32:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie