Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Małe ulepszenia z większym wsparciem

Data publikacji: 2020-04-15 20:57
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-17 12:24
Małe ulepszenia z większym wsparciem
 

W ubiegłym roku w Szczecinie wszedł w życie nowy regulamin tzw. Programu Małych Ulepszeń. Mogą z niego korzystać wszyscy ci najemcy, którzy mieszkają w lokalach komunalnych zarządzanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych bądź przez jedną z dwóch gminnych spółek - Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego lub Towarzystwo Budownictwa Społecznego Prawobrzeże.

Jeśli ktoś chce poprawić standard zajmowanego mieszkania, to może to zrobić, na przykład urządzić w nim łazienkę, wc i jednocześnie zmienić sposób jego ogrzewania. W przypadku takiego remontu ma szansę, że koszt taki prac z tego programu dotacji zostanie prawie w całości dofinansowany.

- Według nowego regulaminu, Program Małych Ulepszeń przede wszystkim zakłada znacznie wyższy poziom dofinansowania kosztów samodzielnego wykonania remontu przez mieszkańców - aż 90 procent. W ostatnich latach miasto np. za zrobienie łazienki w lokalu zwracało nie więcej niż 7.5 tys zł. Teraz prawie cztery razy tyle, bo 25 tys zł - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - W praktyce te zmiany są dodatkową zachętą dla osób mieszkających w lokalu komunalnym lub TBS do sięgania po pieniądze z Programu i poprawy stanu technicznego mieszkania.

Jak dotąd, tj. od wejścia w życie PMU na nowych zasadach, skorzystało z niego ponad 80 najemców. Modernizacje wykonane zostały m.in. w mieszkaniach w budynkach przy al. Piastów czy przy ulicach Żółkiewskiego, Wielkopolskiej i Słowackiego. Dodatkowo dzięki PMU w minionym roku mieszkańcy mogli pokryć koszty legalizacji 50 łazienek lub łazienek łącznie z ogrzewaniem ekologicznym.

Ulepszenia objęte dofinansowaniem

Ulepszenia objęte dofinansowaniem to: wykonanie wc, łazienki lub łazienki z wc  wraz z rozprowadzeniem odpowiednich instalacji i montażem urządzeń – w przypadku, gdy dotychczas w mieszkaniu nie było takiego pomieszczenia. Ulepszenia muszą być realizowane w obrębie danego lokalu. Jest nim również zastąpienie źródeł ogrzewania na paliwo stałe ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub z miejskiej sieci ciepłowniczej, pod warunkiem, że zmiana systemu ogrzewania jest wykonywana łącznie z modernizacją wc, łazienki lub łazienki z wc.  Wyłączone z dofinansowania jest instalowanie etażowego ogrzewania koksowego.

Dodatkowo dofinansowanie może dotyczyć legalizacji samowolnie wykonanych ulepszeń tj. łazienki i/lub ogrzewania gazowego albo elektrycznego, poprzez zwrot kosztów wykonania dokumentacji technicznej niezbędnej do zalegalizowania tak wykonanego ulepszenia.

Na jakie wsparcie może liczyć najemca?

- Wynosi ono 90 procent dofinansowania kosztów, jednak nie więcej niż 25 tys. zł - w przypadku wykonania łazienki, wc lub łazienki z wc, a także 90 proc. dofinansowania kosztów, jednak nie więcej niż 10 tys. zł - na wykonanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub z miejskiej sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Tomasz Klek.

Poza tym dofinansowaniem objęte są również koszty wykonania dokumentacji technicznej oraz dokonania odbiorów technicznych – jednak w kwocie nie większej niż 5 tys. zł. oraz legalizacja samowolnie wykonanych ulepszeń - nie więcej niż 5 tys. zł.

Osoba wykonująca remont w ramach PMU w wariancie łazienka plus ogrzewanie, wliczając w to koszty dokumentacji, może liczyć na wsparcie miasta w wysokości do 40 tys. zł.

Jednocześnie z Programu Małych Ulepszeń przewidziane jest udzielanie wsparcia w wyższej kwocie w przypadku ulepszeń grupowych, tzn. gdy większość mieszkańców danego budynku komunalnego, będących najemcami, zdecyduje się na wprowadzenie ulepszeń w mieszkaniach.

- I co ważne, po wykonaniu takich ulepszeń czynsz najmu nie ulegnie zmianie - podkreśla Tomasz Klek.

Szczegółowe informacje mieszkańcy znajdą u poszczególnych zarządców: ZBiLK ul. Mariacka 25, tel. 91 48 86 333, www.zbik.szczecin.pl; TBS Prawobrzeże  ul. Winogronowa 11F, tel. 91 43 36 437, www.tbs.szczecin.pl; Szczecińskie TBS ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 1, tel. 91 430 91 00, www.stbs.pl. ©℗

(MIR)

Fot. ZBiLK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

anty anty
2020-04-16 11:20:09
chciałbyś aby rządziło "piniendzy na to nima i nie bendzie" ???
Etażowe ogrzewanie koksowe.
2020-04-15 21:37:01
A jakże by inaczej! Polskie surowce energetyczne muszą być wyłączone z dofinansowania! Kto rządzi naszym krajem?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ