czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Liwia wpłynęła do Bałtyku

Liwia wpłynęła do Bałtyku [FILM]

Liwia wpłynęła do Bałtyku
Data publikacji: 2019-08-01 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-07 13:29
Wywietleń: 4076 406135

Jezioro Liwia-Łuża położone w gminie Rewal liczy ok. 200 ha powierzchni. Od 1959 roku jest to rezerwat ptactwa wodnego. W wodzie żyją głównie leszcze, płocie, liny, węgorze, karasie i inne ryby. Z morzem Bałtyckim jezioro jest połączone poprzez kanał zwany popularnie Liwką, biegnący aż do morza i przez który odbywa się ruch wody w obie strony. Kanał znajduje się na granicy Niechorza i Pogorzelicy.

W czasie sztormów przy północnych silnych wiatrach spiętrzone wody Bałtyku wlewają się do jeziora przez Liwkę, powodując zjawisko cofki. Powodowało to zasolenie jeziora, ale to już przeszłość.

Kilka lat sytuacja się zmieniła. Stało się tak za sprawą wrót sztormowych wybudowanych w odległości ok. stu metrów od brzegu Bałtyku. Zapora działa automatycznie i zamyka się w przypadku cofki. Silne morskie fale wpływające do kanału powodują, że stalowe wrota zapory same się zamykają i woda już dalej nie wpływa. Sztorm powoduje także to, że ujście Liwki do Bałtyku jest zasypwywane naniesionym przez fale piachem.

W chwili gdy woda w jeziorze zaczyna się podnosić, a Bałtyk jest spokojny, na brzegu morza pojawia się koparka, która usuwa piach z plaży i Liwka spływa do Bałtyku. Wówczas samoczynnie otwierają się wrota zapory. Tak też stało się dziś (czwartek) rano po godz.7 kiedy koparka Urzędu Morskiego w Szczecinie odkopała piach i udrożniła spływ jeziora do morza.

Cała operacja połączenia jeziora z morzem trwała ok. godziny i wykonana została o godz.7 rano, kiedy na plaży nie było turystów. Owszem zdarzały się sytuacje, że spacerowicze w butach byli zaskoczeni, że nie przejdą suchą stopą na drogą stronę kanału, bo zniknęło przejście.

Usypany na plaży piach będzie wspaniałą atrakcją dla dzieci i dorosłych, który zrównany zostanie z plażą w ciągu kilku dni. A potem kolejny sztorm znowu zasypie kanał i cała zabawa zacznie się od nowa. I tak jest od wielu lat.

Tekst i film: Mirosław KWIATKOWSKI 

Komentarze

do Joozka
Jeszcze nigdy się to dzieciom nie udało
2019-08-02 15:04:24
Joozek
Ten "kanał" to dzieci zasypią łopatkami w 5 minut , ale będzie zabawa :-)
2019-08-02 10:26:18
ha
I kto za to płaci? Czemu nie zostawić procesu naturze? To każde jezioro też mamy pogłębiać, by zapobiec sukcesji???
2019-08-02 09:45:08
Hubim
Panie Kwiatkowski: 1. Wrota samoczynne zostały wybudowane w okresie przedwojennym 2. Wrota są wykonane z tworzywa sztucznego z metalowymi elementami wzmacniającymi
2019-08-01 20:11:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie