Środa, 04 października 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

LIST DO REDAKCJI. Ulica Kuśnierska: pomieszanie z poplątaniem

Data publikacji: 07 listopada 2016 r. 14:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
LIST DO REDAKCJI. Ulica Kuśnierska: pomieszanie z poplątaniem
 

Szanowna Redakcjo,

chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat przebudowy ulicy Kuśnierskiej na szczecińskim Podzamczu. Co prawda prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale „dzieło” ukończone jest na tyle, że można oceniać. Przyznać muszę, spodziewałam się przywrócenia tej części miasta magicznego zakątka, a zastaję kolejną kamienną pustynię, która kojarzy mi się z tzw. aleją kwiatową.

Kiedy w połowie roku ogłaszano szumnie rozpoczęcie robót, oczyma wyobraźni widziałam pnącą się ku górze brukowaną uliczkę, wyjętą gdzieś z rysunków towarzyszących baśniom braci Grimm. I znowu się nie udało. Dlaczego? Może projektantom zabrakło wyobraźni, może miasto przeznaczyło zbyt małą kwotę na przebudowę. Takie inwestycje robi się raz a dobrze. Jeżeli nie ma kasy, lepiej zaczekać z przebudową.

Mój krytycyzm bierze się stąd, że krótka i wąska uliczka nie trzyma stylu. Albo inaczej, łączy w sobie co najmniej trzy style. Jeden mały fragmencik przypadł mi do gustu. To dolna część ulicy, w której odtworzono historyczny bruk, zachowując nawet stosowane niegdyś rozwiązanie w postaci kamiennych rynsztoków. Niestety, to ledwie połowa długości ulicy. Górną część Kuśnierskiej wyłożono nową nawierzchnią z kostki kamiennej w trzech odcieniach. Jednym słowem: pstrokacizna. Czy nie dało się wyłożyć całej ulicy brukiem. Czy tak trudno pozyskać kamień, choćby nie była to „historyczna” kostka? Może ktoś (projektant, zleceniodawca prac) odpowie na to pytanie.

Mamiono nas obietnicą odtworzenia historycznej stylistyki. A ja się pytam, jak do tej stylistyki mają się gładkie jak stół płyty kamienne, z których ułożono chodniki i schody. Nijak nie pasują ani do miejsca, ani do fragmentu ulicy wyłożonego brukiem. Szkoda, raz jeszcze powtórzę, zmarnowaliśmy szansę na odtworzenie urokliwego zakątka miasta.

Niestety, kiedy przyjdzie mi oprowadzić po tym rejonie Szczecina gości, będę omijała ulicę Kuśnierską, bo nie będę w stanie wytłumaczyć, skąd wzięło się to pomieszanie stylów.

Czytelniczka

Fot. M.WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jonatan
2016-11-08 20:42:29
Boże, jak człowiek przeczyta te Wasze komentarze, to nic tylko wiać ze Szczecina. Ludzie trochę więcej optymizmu i pozytywnego spojrzenia na piękne miasto w którym żyjecie. Ono zmienia się przecież na korzyść. Kuśnierska jeszcze nie jest dokończona. Wiosną pojawią się donice z kwiatami, nowe ławki i otwarty zostanie ogródek przy restauracji Bollywood. Spokojnie, nie jest tak tragicznie. Większość z was nawet tam nie była, nie widziała na własne oczy, a już biadolicie jak stare baby po przeczytaniu tego co ta znerwicowana kobieta napisała.
rob
2016-11-08 14:19:50
oj nie zgadzam sie z teza ze kostka "paruje" gdyz gdyby "parowala" to tez wyparowala by z kwartalu Walow Chrobrego a tam jak zostala zwerwana tak lezy w pryzmach i tak grzecznie pozniej jest kladziona ku uciesze kierowcow, przechodniow i mam nadzieje ze dawcow nerek tez
Brukarz
2016-11-08 10:16:55
Starożytna część Rzymu jest cała wybrukowana i jakoś nikomu to nie przeszkadza,nikt nie uskarża się na ból pleców,nóg lub dyskomfortu.A co do szczecińskich kostek-to najwyraźniej "gdzieś" jest spore zapotrzebowanie na tę historyczną kostkę bo ona jakoś dziwnie z różnych miejsc w których była rozbierana po prostu ginie-przepada i jest zastępowana czymś w rodzaju brukopodobnym budulcem.Co się dzieje z rozbieraną kostką-? ktoś nad nią panuje-?
Rob
2016-11-08 08:52:07
Jestem ciekaw ile razy w roku chodzi sie ulica Kusnierska w dol bo jesli raz do roku to faktycznie zachwyt cielecy nad "kocimi lbami" jest zrozumialy natomiast jesli sie chodzi tamtedy czesto lub codziennie to zamiast urokliwosci sa bolace stopy i kostki powykrecane nie mowiac juz o braku komfortu chodzenia po wykrzywionych kocich lbach.Wiec moim zdaniem czestego uzytkownika tego odcinka remont uliczki jest na duzy plus.Nie ma tandety a jest przyjemnosc dla oka i dla stop.
Krzysiek
2016-11-07 23:01:50
Zrozumiałem - uliczka Kuśnierska padła pod OBCASEM !!! Panie chcą tam chodzić w buttach na OBCASACH ! Jakie panie / ! ??? / Turystki , czy ... ? Dlatego też spodziewajmy się ,że i szlaki w górach też zostaną wyrównane - precz z naturą i historią ! Niech zapanuje ład i porządek / wyłączając psie kupy na gładkich płytach śródmięścia ./
kontra
2016-11-07 22:28:40
Byłam wczoraj i widziałam... nawierzchnia zrobiona jest z gładkiej kostki granitowej a nie z polbruku, wygląda to ładnie i na dodatek powierzchnia jest gładka, wiec będzie można chodzić po uliczce w butach na obcasach. We Wrocławiu dookoła rynku ułożono "szpilkostradę" i nie zauważyłam, by były jakieś głosy sprzeciwu. U nas zawsze wszyscy na wszystko marudzą zanim zobaczą cokolwiek na własne oczy. A ulica Kuśnierska, moim zdaniem, po tej przebudowie wypięknieje jeszcze bardziej, jeśli wystarczy pieniędzy na wymianę koszmarnego muru z pustaków wzdłuż muru Zamku. Niestety na zdjęciu jest druga strona ulicy a nie ten koszmarek.
kiedyś zachwyciłem się tą uliczką
2016-11-07 22:23:19
A w Gryficach -odwrotnie ! Tu " magiczność " wprowadzono w całym centrum miasteczka- brukując całe centrum miasteczka kocimi łbami ." Można się kulturalnie bawić?" Dlaczego zepsuto uroczą uliczką Kuśnierską / czy widzieliście ją wieczorem po deszczu ?/ tymi gładkimi płytami i pstrokacizną ? , dlaczego w Gryficach stworzono strefę WZMOŻONEGO HAŁASU / tam gdzie ludzie żyli we względnym spokoju?
nie głosowałem na Prezia
2016-11-07 22:08:19
Prezio jest osobnikiem wybitnie odpornym na krytykę i jednocześnie upartym, jak "osioł na przejeździe kolejowym". Wsłuchuje się, a raczej udaje, że się wsłuchuje w głosy mieszkańców tylko i wyłącznie przed wyborami samorządowymi. Wychodzi do nich na ulicę, jeździ z nimi komunikacją miejską i jak widać udaje mu się ich na tyle omamić, że na niego głosują. Po wyborach wszystko wraca do normy.
krzych
2016-11-07 19:01:28
Jak to wygląda, polburuk w takim miejscu, wstyd. Było lepiej, klimatycznie. Teraz wiocha.
Krzystek,Krzystkiem ale...
2016-11-07 18:27:01
w magistracie chyba są jacyś architekci, jacyś ludzie w miarę wykształceni a zajmujący się zabytkami, historią miasta. Może są nawet tacy,którzy coś wiedzą o stylach w budownictwie... Czy wszyscy magistraccy sprawujący nadzór nad zabytkami miejskimi i zajmujący się ich odtwarzaniem mają dyplomy za koszyk jajek czy czapkę ulęgałek? tylko pytam...
Yeti
2016-11-07 18:04:59
Gdzie architekt miasta !!!!!!!!!
Zako
2016-11-07 18:03:49
O kurcze, ale dewastacja!!! Faktycznie już tyle fajnych miejsc w Szczecinie zniszczyli jacyś 'fachowcy' miejscy i projektanci od siedmiu boleści, że ręce opadają. I jeszcze płaci im się z naszych podatków kolosalne sumy (np. za zniszczenie dawnej Alei Kwiatowej - 8 mln. zł), i nikt za to nie odpowiada. Jakie rządy, takie efekty. W dodatku nawet się tego nie wstydzą.
Kalafior
2016-11-07 16:41:06
Tzn, że stare płyty z chodnika po prawej stronie jak się idzie w górę (od strony zamku) też zniknęły? Jeżeli tak to po prostu ręce opadają... Być może "miasto" nie ma wiedzy na ten temat, ale te płyty pozyskane zostały ze starych XIX wiecznych żaglowców na których służyły za balast. Według mnie one także powinny być pod opieką konserwatora zabytków.
Zenon
2016-11-07 15:39:23
Niech ktoś z miasta zabierze głos!
3 style
2016-11-07 15:29:28
Proszę Pani, to się nazywa...eklektyzm.
Miś na Miarę
2016-11-07 15:11:16
Ten pan "K" jest perfidnym dywersantem i musi bardzo nienawidzić Szczecina. Po każdym takim wyczynie na pewno zaciera tłuste łapki jak mucha, kiedy znajdzie smakowite... Teraz pewnie tez chichocze w swojej złotej jaskini i kombinuje, co by tu jeszcze zohydzić w naszym nieszczęsnym mieście. Może jak się do reelekcji swojej zabierze, ulice odetchną nieco od tego wybitnego talentu do podwójnego, potrójnego przecinania wstążek. Która inwestycja została oddana bez opóźnień?
Jan
2016-11-07 14:30:30
Bardzo zepsuli tą uliczkę. Za nasze pieniądze odwalili nieodpowiedzialną fuszerkę. Ale pewnie prezydent Krzystek i tak przyzna premie - tak jak ma to w zwyczaju. Nie ważne czy spieprzysz coś czy nie (patrz "szybki" tramwaj) to i tak wysoka premia z pieniędzy podatników będzie na Ciebie czekała. Nasz prezydent Krzystek taki hojny, taki menadżer, tak dba o miasto ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA