Czwartek, 30 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Lipy albo droga?

Data publikacji: 19 lipca 2016 r. 16:31
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Lipy albo droga?
Ten szpaler lip albo remont drogi – trudna alternatywa.  

Protest jednego mieszkańca Świerczewa może skutecznie zablokować remont zniszczonej drogi łączącej tę wieś z Nowogardem. Powodem jest dziesięć lip, które trzeba wyciąć, a do czego nie chce dopuścić protestujący pan. Sprawa jest w rękach Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Droga jest powiatowa, zniszczona, od wielu lat wymaga remontu. Powiat porozumiał się z gminą, wspólnie wystarano się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niemałe, bo 3 miliony złotych na inwestycję wartą nieco ponad 4 miliony.

W ramach przebudowy drogi ma powstać wysepka zwalniająca ruch przy wjeździe do wsi. Wysepka poszerzy jednak jezdnię, a to wymaga wycięcia dziesięciu lip rosnących tuż przy drodze. I to właśnie nie spodobało się mieszkańcowi Świerczewa, który pod koniec maja złożył protest wobec decyzji burmistrza Nowogardu zezwalającej na wycięcie drzew.

Zarzuca, że decyzję o usunięciu drzew wydano bez konsultacji społecznych, że niepotrzebnie wycinane mają być zupełnie zdrowe drzewa, a bezpieczeństwo na drodze można zapewnić w inny sposób, niż budując wysepkę. Na przykład instalując fotoradar czy progi zwalniające.

Jeśli SKO uzna sprzeciw za zasadny, trzeba będzie zmienić założenia dokumentacji budowlanej, a nie ma pewności, czy skutkiem tego nie będzie utrata przyznanych 3 mln zł dofinansowania z PROW. Gdyby do tego doszło, o remoncie zniszczonej drogi można by zapomnieć na długie lata. Tymi argumentami posługują się urzędnicy powiatu i gminy, ale nie będą mieć one znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy przez kolegium. SKO nie będzie prowadzić rozważań nad urodą szpaleru lip i jego wpływie na krajobraz, nie będzie się też interesować ewentualną utratą dofinansowania. Zbada jedynie zgodność z prawem decyzji burmistrza Nowogardu o wycięciu drzew. Jeśli wydano ją zgodnie z prawem, nie ma wad formalnych i jest należycie uzasadniona – powinna zostać utrzymana. Rozstrzygnięcie SKO powinno być znane jeszcze w lipcu.

C. Martyniuk

Fot. MS/DN

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mario
2016-07-22 05:41:03
Brawo dla tego Pana Ta droga jest droga lokalna o niewielkim natezeniu rychu! Wystarczy ograniczenie predkosci i prog zwalniajacy. drzewa latwo wyciac ale potrzeba lat aby je wychodowac i to nie kilku ale kilkudziesieciu!
Brawo ten Pan
2016-07-21 10:43:29
Jestem z Panem. A wy ludziki jak zwykle, po najkrótszej linii oporu. Zamiast drzew należy "wyciąć" osoby odpowiedzialne za podjęcie tej bzdurnej decyzji.
W Sobiepaństwie-
2016-07-20 09:43:27
-Sobieprawo...uchwalane nocą...dla swoich. Ministrom podwyzki po 4-10 tys. złotych a dla emerytów na przyszły ro minister zapowiedział:"Waloryzacja o ),))8 punkta procentowego czyli dla najniższej emerytury to 7zł i 76 groszy! Ja wam zyczę emeryci :Żyjcie długo i dostatnio, bo mamy "dobre prawa"!
Casafinita
2016-07-19 21:37:14
Mieszkaniec ma rację. Drzewa powinny być zachowane. To nie autostrada.
Slusznie
2016-07-19 17:44:21
To ze protestuje jego rawo i wara a urzędnicy którzy tego nie przewidzieli do zwilnienia
Ola
2016-07-19 17:18:25
A inwestycja kurii w rozance w Szczecinie? Knajpa będzie bo bordo księża muszą zarabiać. Prawo nie fla wszystkich.3443
Ciekawe dlaczego prawo działa różnie
2016-07-19 17:01:39
Nikt nie pyta nawet nie informuje o tym ,że w promieniu kilometra stając w miejscowości Niedźwiedź gm. Kobylanka nikt nie prowadzi konsultacji społecznych i kurniki powstają jeden po drugim ???Obecnie 20 czynnych 2 w budowie i 4 w planach ludzie pobudowali tu nowe domy , a gmina cichcem ( tylko na stronach BIP Kobylanka i marszałek zza biurka ) można uzyskać informacje kto następny się stara o zezwolenie na kurnik !!! Nikt nie liczy się ze zdaniem mieszkańców , a tam jeden pan nie zezwala na wycięcie drzew i ludzie nie będą mieli drogi OT POLANDIA EHHH!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA