sobota, 05 grudnia 2020r.

Leśnicy uratowali bielika. Trafił do ośrodka w Wielgowie

Data publikacji: 2020-08-08 21:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-09 19:33
Leśnicy uratowali bielika. Trafił do ośrodka w Wielgowie
 

Ledwo spacerował po ziemi. Znalazł go na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) podleśniczy leśnictwa Wełmin. Młody bielik już jest bezpieczny.

- Sytuacja nieco dziwna jak na podniebnego zdobywcę. Po poinformowaniu odpowiednich służb rozpoczęła się akcja pomocy podlotowi – mówi Daria Wyrembelska-Wacławska z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie. - Najpierw, doświadczony przedstawiciel Komitetu Ochrony Orłów dokonał oględzin ptaka. Okazało się, że „panowie” się znają, bowiem pisklę, kilka tygodni wcześniej, będąc jeszcze nielotne w gnieździe, zostało przez ornitologa zaobrączkowane.

Dzięki zaangażowaniu Służby Leśnej Nadleśnictw Strzelce Krajeńskie oraz Kłodawa, ptak trafił do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie.

- W ośrodku dzikich zwierząt, gdzie aktualnie przebywa, nie stwierdzono żadnych złamań, jedynie mocno wytarty koniec ogona i podrażnione nogi od długiego chodzenia - dodaje Aleksandra Popiołek z Nadleśnictwa Kłodawa. - Prawdopodobnie zwierzę ma porażenie nerwowe, które uniemożliwiło mu ponowne wzbicie się w powietrze.

Teraz bielika czekają dalsze badania w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie (zachodniopomorskie), a potem rehabilitacja, tak, by jak najszybciej trafił w naturalne dla tego gatunku warunki.

Opr. (sag)

Fot. Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie i Nadleśnictwo Kłodawa

Komentarze

AIW263
2020-08-09 19:12:56
Leo Bonhardt - poczytaj dokładnie o różnicach orłów, orłanów i jastrzębiowatych.. i w jakich krajach bielik nie jest uznawany za orła. Np w Polsce, Rosji.. ale na zachodzie i Ameryce bielik to orzeł.. a że tu ruskie takie dali nazywnictwo...
Leo Bonhardt
2020-08-09 01:20:29
Bieliki nie są orłami, tępy misiu
Ed
2020-08-08 22:31:01
Jakiego bielika? Nazwa nieaktualna. Teraz to orzeł tęczowy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ