Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Lekcje skrócone z powodu upałów

Data publikacji: 04 czerwca 2019 r. 15:50
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:41
Lekcje skrócone z powodu upałów
 

Upały, które wraz z czerwcem nawiedziły Polskę, dają się wszystkim we znaki. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu z tego powodu skrócił lekcje.

Z powodu wysokich temperatur, które w klasach przekraczają nawet 30 st. C, dyrektor PSP Bezrzecze Jarosław Poźniak podjął decyzję o skróceniu od wtorku lekcji o 15 minut. W związku z tym uczniowie tej szkoły zamiast 45-minutowych mają lekcje 30-minutowe aż do odwołania.

- Rzeczywiście w klasach jest bardzo gorąco i duszno. Ciężko się pracuje i uczniom, i nauczycielom. W czasie lekcji otwieram okna i drzwi. Uważam, że skrócenie zajęć jest dobrą decyzją. Każdy nauczyciel, jeśli lekcję odpowiednio rozplanuje jest w stanie przeprowadzić nowy temat w ciągu 30 minut  - powiedziała nam nauczycielka w jednej ze szczecińskich szkół podstawowych.

Dotychczas w szkołach lekcje były skracane z powodu zimna, kiedy była awaria sieci ciepłowniczej lub bardzo niska temperatura na zewnątrz. To jeden z pierwszych przypadków skrócenia zajęć z powodu upałów. 

- W szkole jest bardzo gorąco, otwieramy okna, drzwi, staramy się używać wentylatorów. Jednak z powodu specyfiki naszej szkoły nie możemy pozwolić sobie na skrócenie lekcji, gdyż dzieci z klas trafiłyby na świetlicę, co nie rozwiązałoby naszego problemu - powiedziała nam dyrektor SP 63 z Oddziałami Integracyjnymi Joanna Połeć-Trusiuk.

"W związku z falą upałów, które mają trwać wg prognoz meteorologów przez pierwszą dekadę czerwca proszę o zaopatrzenie swoich dzieci w dodatkową wodę do picia, którą będą spożywać w szkole" - napisał w komunikacie do rodziców na stronie internetowej PSP Bezrzecze dyrektor Jarosław Poźniak.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują upały w najbliższych dniach i ostrzegają, że dla wielu osób mogą być one zagrożeniem. Alarmy dotyczą województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W środę i czwartek prognozowana temperatura maksymalna ma wynieść 28-30 st. C, zaś w nocy około 14-16 st. C. W województwach południowych wydano też ostrzeżenia przed burzami.

"W dniu jutrzejszym (05.06.19 r. środa) w naszej szkole lekcje są nadal skrócone. Proszę o zapewnienie dzieciom dodatkowej wody do picia i nakrycia głowy" - w nowym komunikacie zawiadamia rodziców dyrektor PSP w Bezrzeczu Jarosław Poźniak.

* * *

Lekarze podkreślają, że na udar cieplny najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, wyczerpane i nadużywające alkoholu. Objawami mogą być: gorączka do 42 st. C, silne pragnienie, osłabienie, apatia, wymioty, omdlenia, zaburzenia oddychania i świadomości. Pierwsza pomoc do chwili przybycia wezwanego lekarza, powinna polegać na przeniesieniu chorego w cień, podawaniu mu płynów do picia, robieniu mu zimnych okładów na czoło, ramiona i tułów oraz masowaniu nóg. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA