sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lekcje skrócone z powodu upałów

Lekcje skrócone z powodu upałów

Lekcje skrócone z powodu upałów
Data publikacji: 2019-06-04 15:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:41
Wywietleń: 2294 395046

Upały, które wraz z czerwcem nawiedziły Polskę, dają się wszystkim we znaki. Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu z tego powodu skrócił lekcje.

Z powodu wysokich temperatur, które w klasach przekraczają nawet 30 st. C, dyrektor PSP Bezrzecze Jarosław Poźniak podjął decyzję o skróceniu od wtorku lekcji o 15 minut. W związku z tym uczniowie tej szkoły zamiast 45-minutowych mają lekcje 30-minutowe aż do odwołania.

- Rzeczywiście w klasach jest bardzo gorąco i duszno. Ciężko się pracuje i uczniom, i nauczycielom. W czasie lekcji otwieram okna i drzwi. Uważam, że skrócenie zajęć jest dobrą decyzją. Każdy nauczyciel, jeśli lekcję odpowiednio rozplanuje jest w stanie przeprowadzić nowy temat w ciągu 30 minut  - powiedziała nam nauczycielka w jednej ze szczecińskich szkół podstawowych.

Dotychczas w szkołach lekcje były skracane z powodu zimna, kiedy była awaria sieci ciepłowniczej lub bardzo niska temperatura na zewnątrz. To jeden z pierwszych przypadków skrócenia zajęć z powodu upałów. 

- W szkole jest bardzo gorąco, otwieramy okna, drzwi, staramy się używać wentylatorów. Jednak z powodu specyfiki naszej szkoły nie możemy pozwolić sobie na skrócenie lekcji, gdyż dzieci z klas trafiłyby na świetlicę, co nie rozwiązałoby naszego problemu - powiedziała nam dyrektor SP 63 z Oddziałami Integracyjnymi Joanna Połeć-Trusiuk.

"W związku z falą upałów, które mają trwać wg prognoz meteorologów przez pierwszą dekadę czerwca proszę o zaopatrzenie swoich dzieci w dodatkową wodę do picia, którą będą spożywać w szkole" - napisał w komunikacie do rodziców na stronie internetowej PSP Bezrzecze dyrektor Jarosław Poźniak.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują upały w najbliższych dniach i ostrzegają, że dla wielu osób mogą być one zagrożeniem. Alarmy dotyczą województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W środę i czwartek prognozowana temperatura maksymalna ma wynieść 28-30 st. C, zaś w nocy około 14-16 st. C. W województwach południowych wydano też ostrzeżenia przed burzami.

"W dniu jutrzejszym (05.06.19 r. środa) w naszej szkole lekcje są nadal skrócone. Proszę o zapewnienie dzieciom dodatkowej wody do picia i nakrycia głowy" - w nowym komunikacie zawiadamia rodziców dyrektor PSP w Bezrzeczu Jarosław Poźniak.

* * *

Lekarze podkreślają, że na udar cieplny najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, wyczerpane i nadużywające alkoholu. Objawami mogą być: gorączka do 42 st. C, silne pragnienie, osłabienie, apatia, wymioty, omdlenia, zaburzenia oddychania i świadomości. Pierwsza pomoc do chwili przybycia wezwanego lekarza, powinna polegać na przeniesieniu chorego w cień, podawaniu mu płynów do picia, robieniu mu zimnych okładów na czoło, ramiona i tułów oraz masowaniu nóg. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie