poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Lekarze masowo wypowiadają umowy

Lekarze masowo wypowiadają umowy

Lekarze masowo wypowiadają umowy
Data publikacji: 2018-02-01 20:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:46
Wywietleń: 3248 312057

Prawie 200 lekarzy rezydentów ze Szczecina wypowiedziało umowy dotyczące dyżurów. Domagają się uregulowania czasu pracy, tak aby mogli go wypełniać efektywnie i bezpiecznie dla siebie oraz pacjentów. Z informacji uzyskanych od szefa lokalnej organizacji zrzeszającej rezydentów wiemy, że wypowiedzenia dotyczą dwóch szpitali w Szczecinie – przy ul. Unii Lubelskiej i przy ul. Arkońskiej.

– Wiem, że koledzy i koleżanki w związku z tym, że nie osiągnęli porozumienia z dyrektorami, zdecydowali się na taki krok – mówi Michał Bulsa, rezydent ze Szczecina oraz wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – Wypowiadają umowy cywilnoprawne, na podstawie których pełnili dyżury. Były to umowy niezależne od umów o pracę. Dlatego nie było ograniczenia liczby dyżurów, które lekarz mógł pełnić poza regulaminowym czasem. Lekarze nie chcą pracować ponad swoje siły, bo to może się odbijać na jakości tej pracy. Dlatego się zdecydowali na tak drastyczny krok.

Rezydenci najpierw próbowali dojść do porozumienia z dyrektorami placówek. Udało się to w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach.

– To chyba jedyna placówka w Polsce, w której ta sprawa została rozwiązana w taki sposób, że zadowoleni są lekarze i dyrekcja szpitala – dodaje Michał Bulsa. – Na pewno będzie to także z korzyścią dla pacjentów. Mam nadzieję, że rozmowy lekarzy rezydentów z dyrektorami innych szpitali przyniosą efekt i zostanie wypracowany kompromis. Trzeba postawić na jakość leczenia pacjentów, a nie jakoś przepracowane godziny.

Osiągnięte porozumienie w szpitalu na Pomorzanach ma obowiązywać od 1 marca. Uwzględnia ono w umowie o pracę 3 dyżury w miesiącu. Lekarze rezydenci wyrazili zgodę na ewentualne zwiększenie liczby dyżurów do maksymalnie 5 w miesiącu (w razie konieczności). Młodzi lekarze z innych placówek liczą na podobne. Do tej pory nie udało się go osiągnąć. Ale teraz, po wypowiedzeniu umów, dyrekcje mają od 2 do 4 tygodni (zależy od umów) okresu wypowiedzenia, na rozmowy i ewentualny kompromis. Bez tego rezydenci będą wypełniać tylko to, co nakazuje kodeks pracy – czyli będą pracowali do 48 godzin tygodniowo.

(sag)

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

obserwator
Średnie wynagrodzenie w Polsce w grudniu 2017r to ponad 4900zł. Lekarz rezydent miał otrzymać to średnie wynagrodzenie, ale po podwyżkach dostał w granicach 4300zl. I okazało się że już zarabia tyle co lekarz specjalista ( mistrz co ma jego uczyć fachu). Nie twierdzę, absolutnie, że rezydent ma za dużo i że nie ma pracować zgodnie z Kodeksem pracy. Należy im się to jak psu buda. Teraz czas przyjrzeć się warunkom pracy specjalistom i odpowiednio proporcjonalnie docenić ich ciężką i odpowiedzialną, stresującą pracę.( apropo czas życia lekarza jest statystyczne krótszy niż przeciętnego człowieka)
2018-02-05 00:33:46
Od podszewki
Prawda leży po środku... lekarze-rezydenci ZWOLNIENI z uciążliwego obowiązku łatania dziur w grafikach dyżurów w swoim macierzystym szpitalu, wykorzystają wolne popoludnia i weekendy na pracę w innych szpitalach w mieście i regionie, ktÓre kuszą dyŻurnych 3-krotnością stawki w szpitalu macierzystym. Lekarze-rezydenci praktykują na codzień tylko w największych szpitalach w miescie z akredytacją. W mniejszych szpitalach nie ma tylu chętnych specjalistów, aby pokryć cały grafik dyżurowy, zatem szpitale te posiłkują się od lat WŁAŚNIE rezydentami, którzy chętnie korzystają ze stawek dyżurowych "dla specjalistów" w tych innych szpitalach w mieście i w regionie. Następnego dnia przychodzą zmęczeni po nocy na swój macierzysty oddział i czekają do pierwszego sygnału, że mogą iść do domu i się w końcu porządnie wyspać... Po wypowiedzeniu umów proceder ten się nasili, bo nie trzeba będzie dyżurować aż tyle za marny grosz "u siebie", bo lepiej jest u "konkurencji", ktora zadba o lepsze stawki i zapewnienie sobie pełnego grafiku na cały miesiąc dzięki dostępnym "na rynku pracy" rezydentom ... tak się kręci życie na rezydenturze po "dobrych zmianach".
2018-02-03 04:58:49
Leszek
Kształcenie lekarza trwa wiele lat i brak lekarzy jest coraz wiekszy w związku ze starzejącym się społeczeństwem. Lekarze ratują nasze zdrowie i życie, mnie i mojej rodzinie wielokrotnie. Dziwią mnie komentarze obrazajace lekarzy, to jeszcze bardziej ich zniechęci do pracy w tym zawodzie. Lekarz powinni zarabiać o wiele więcej niż inne zawody w związku z ich odpowiedzialną pracą.
2018-02-02 18:23:02
Janusz
Każdy chce dobrze zarabiać. Inne grupy zawodowa także. Jednak tylko lekarzom ciągłe mało. Polska jest stosunkowo biednym państwem i zadanie by zarabiać jak na Zachodzie jest niestosowne.
2018-02-02 12:50:37
Paweł
Tak się włąśnie kończy polityka zdrowotna naszej władzy. Jeszcze trochę to się okaże, że leczyć się będziemy wyłącznie za granicą u polskich lekarzy.
2018-02-02 09:55:50
do @ ksa
- nikt nie ZMUSZA rezydenta do pracy ponad normy, jest "demokracja liberalna". Jeśli się nie PO_doba to każdy ma paszport "pod poduszką" i może wyjechać tak jak zapowiadała lekarka p. Kopacz o córce także głodującej lekarce..Mama nie PO_wiedziała jak się "głoduje" kończąc medycynę?...Jestem za tym aby lekarz FACHOWIEC z praktyką zarabiał godnie , czyt. wystarczająco dla swej odPO_wiedzialnej pracy!...P.S."nie tylko zakaz chandlu w niedziele" - nawet do "CHANDLU" w niedzielę się nie nadajesz.
2018-02-02 09:43:47
zworki
beda was leczyc szamani z afryki za takie pieniadze albo beda woleli pracowac w biedronce
2018-02-02 09:31:20
Towarzysz Walter
Ci lekarze politykuja a nie dbaja o zdrowie i zycie pacjenta, sa zdemoraluzowani i bez powolania, lepiej by ich nie bylo w szpitalach - pierwsza kasa a nie pacjent, niech ich nie bedzie, to nie jest powolanie do sluzby pacjentowi
2018-02-02 07:47:35
Alojzy Pomponik
Proponuję nie zatrudniać chciwych egoistycznych narcyzow i tak nic sie nie naucza - zamknąć szpital, przywiesc akupunkturzystow z chin, bedzie taniej i lepiej, - NASTEPNYM MLODYM LEKARZOM DAC NAKAZ ODPRACOWANIA PRAKTYKI W POLSCE. mozna przywiesc lekarzy z Kuby ci sa najlepsi na swiecie, mimo Embarga USA Kuba ma najlepsza medycyne na swiecie - mozna jak sie chce...
2018-02-02 07:43:46
@ksa
Masz nieaktualne dane. Dziś niemal każdy zawód daje gwarancje pracy, nawet brak zawodu je daje. A takiej pracy, żeby mało zarabiać, a pracować ponad siły jest pełno. Jeśli lekarze są tacy biedni, jak udają - proszę bardzo. Wprowadźmy obowiązek jawności oświadczeń majątkowych wszystkich lekarzy. Skoro biedę klepią, na pewno chętnie się zgodzą, by wszystkim Polakom pokazać jak bardzo im ciężko.
2018-02-02 07:36:22
Bożena
Córka jest rezydentem w Angli,i dopóki się nie nauczy będzie zarabiać najniższą krajową,a za studia jej płaciliśmy my nie podatnicy.Zarobki przyjdą wraz z doświadczeniem bo trudno żeby ktoś kto ma wiedzę teretyczną zarabiał jak prawdziwy fachowiec.
2018-02-02 07:32:47
ksa
Mam kilka uwag do obecnych tu komentarzy: -kolejki na studia sa bo na dzis to jeden z nielicznych zawodow dajacych GEARANCJE pracy -srodki na wynagrodzenia nie wzrosly, wzrost jest "na papierze" zreszta jak w wiekszosci zawodow, warto policzyc SILE NABYWCZA nie "ile zlotowek" -grupa lekarzy z wieloletnia praktyka I prywatnymi gabinetami zarabia dobrze, ale rezydenci maja juz znacznie mniej, czy chcialby ktokolwiek isc na wizyte do lekarza ktory jest na 5tym etacie w danym dniu? Zapewne bedzie super wypoczety -co powie zwiazek zawodowy na ilosc godzin pracy i prace w niedziele dla tej grupy? Chyba wszyscy pracownicy powinni miec rowne prawa, nie tylko zakaz chandlu w niedziele, ale i zakaz chorowania przez... weekend. Chyba p. Duda (ten of solidarnosci) sie zgodzi. -koncowa konkluzja: rezydent powinien jezdzic na rozne sympozja (finansowane przez NFZ oraz czesciowo prywatnie) i sie szkolic, a u nas ma za....
2018-02-02 04:41:35
Choroba genetyczna?
Najdziwniejsze jest to, że praca jest straszna, za głodowe pieniądze, z nadgodzinami, bez czasu dla rodziny i osobistych przyjemności, a na medycynę tłok, pchają się na potęgę. I to często dzieci lekarzy. Nie widzą, że rodzice biedę klepią, przymierają głodem i są wykończeni? Czemu idą w ich ślady?
2018-02-01 22:30:00
normalka
nareszcie sobie odpoczną.
2018-02-01 21:54:18
@ Stanisława
Przecież środki na wynagrodzenie lekarzy i służbę zdrowia zostały zwiększone i jest ona lepiej finansowana niż za PO.
2018-02-01 21:44:19
Adam
PiS ogranicza handel w niedziele bo ludzie się przepracowują a lekarzom rezydentom każą pracować ponad stan nawet po 300 godzin w miesiącu, obłuda polityczna i tyle
2018-02-01 21:34:02
IFMS
@Stanisłąwa-Powiedz to tym ktorzy co tydzien daja swoje ciezko zarobione pieniadze nierobom w sukienkach ktorzy przez ostatnie 200 lat nie przyczynili sie do rozwoju medycyny i sluzby zdrowia w ani jednym procencie,sprzedaz bajek dla ciemnego luda jest wciaz w cenie,na wsiach w latach 80 jak przyjechal lekarz szczepic np przeciw gruzlicy ,odrze,itd. to ciemny lud uciekal do lasu ,tak bylo.
2018-02-01 21:29:53
:)
Dobra zmiana, a ciemny lud niech sie leczy u antyszczepiokowcow,altmedów,uzdrowicieli duchowych,wróżek i innych pseudo szarlatanow medycznych buhahhahaha ,zreszta wiekszosc ciemnego elektoratu nienawidzi lekarzy, taka jest prawda, tacy grzeczni na badaniu a przed wejsciem do przychodni wylew szamba, dobrze ze 80% wyborcow liberalno-demokratycznych popiera lekarzy, pamietajcie o tym, bez znieczulenia dla ciemnego luda buhaha.
2018-02-01 20:38:57
Stanisława
Żądamy zwiększenia finansowania opieki zdrowotnej w naszym kraju. Popieram postulaty tych młodych lekarzy o ograniczenie czasu pracy i podwyżki płac! Lekarze ratują nasze życie i muszą zarabiać godnie oraz mieć czas na dokształcanie się i odpoczynek z rodziną!
2018-02-01 20:27:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy