Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Lekarz, który wystawił zwolnienie za łapówkę, wpłacił kaucję

Data publikacji: 18 kwietnia 2019 r. 20:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Lekarz, który wystawił zwolnienie za łapówkę, wpłacił kaucję
 

Lekarz, który miał wystawić fałszywe zwolnienie w zamian za obietnicę łapówki, usłyszał zarzuty. W czwartek sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu, jednak niemal natychmiast wpłacona została kaucja.

- Sąd, uwzględniając wniosek prokuratora, zastosował w czwartek wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy, ale dopuścił uchylenie go po wpłaceniu poręczenia majątkowego - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Jak powiedziała rzeczniczka prokuratury Joanna Biranowska-Sochalska, poręczenie zostało wpłacone niemal natychmiast po tej decyzji sądu. Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę wynika, że zostanie złożone zażalenie w związku z decyzją sądu o warunkowym aresztowaniu.

Policjanci zatrzymali lekarza i trzy inne osoby we wtorek. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Alicja Śledziona, nad sprawą przez rok pracowali funkcjonariusze z Wydziału ds. Walki z Korupcją KWP.

Według informacji przekazanych przez prokuraturę, lekarz usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że "działając wspólnie i w porozumieniu z inną ustaloną osobą w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjął od innej ustalonej osoby obietnicę korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa". Mężczyzna miał poświadczyć nieprawdziwe okoliczności niezdolności do pracy w zwolnieniu lekarskim, "pomimo iż w rzeczywistości nie przeprowadził badania lekarskiego i w ten sposób udzielił pomocy innej ustalonej osobie w doprowadzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, tj. wyłudzenia świadczenia w postaci zasiłku chorobowego". Lekarzowi zarzucono też popełnienie 54 innych przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów - chodzi o wystawianie fałszywych zwolnień. 

Kolejna zatrzymana osoba usłyszała zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentacji, a pozostałe dwie - zarzuty popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy w dokumentacji i doprowadzenia ZUS do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Miały przedłożyć fałszywe zwolnienia lekarskie, aby pobrać zasiłek chorobowy. Prokurator zastosował wobec tych osób dozór policji, zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami, zakaz opuszczania kraju, a także poręczenie majątkowe. Nie są wykluczone kolejne zatrzymania. 

Według nieoficjalnych informacji, chodzi o lekarza z Gryfic, który miał przyjmować pacjentów w placówce mającej kontrakt z NFZ i w swoim prywatnym gabinecie. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A.B
2019-05-10 20:09:42
Nie rozumiem tylko jednego . Skoro lekarz nie został złapany na "gorącym uczynku " dlaczego zostal oskarżony?! Jestem pacjentka doktora A raczej byłam!. W tym momencie nie mam fachowej opieki !!!Mało tego nie mam lekarza,który zna moją historię pacjenta! Nigdy w zyciu nie spotkalam sie z tym zeby doktor czegos oczekiwal w zamian za to że mnie leczy. Wręcz przeciwnie pomógł nie tylko w kwestii swojej specjalizacji ! Wykrył problemy zdrowotne,w których kierunku teraz się lecze , pomijając to że reszta lekarzy mówiło "proszę Pani u Pani jest wszystko okej . " nie ma potrzeby leczenia A teraz lecze się w dalszym mieście w innej specjalizacji i to wszystko dzięki temu lekarzowi!!! Dzięki temu lekarzowi nie biorę sterydów , I innych niepotrzebnych leków ,które zniwelowaly ból A nie problem zdrowotny ! Mimo wszystko mam nadzieję ze będzie wszystko dobrze . ! Odpowiedni lekarz wróci na odpowiednie miejsce i dalej będzie mógł pomagać ludziom którzy tego specjalisty potrzebują!!!! Nie wyobrażam sobie innego zakończenia sprawy ! Tym bardziej że nie znajdę lekarza który ze swoim poświęceniem i pomocą będzie mnie leczył. A nie tylko wyganial z jednych drzwi do drugich !!!! Trzymam kciuki za to całym sercem ! Trzymam kciuki za doktora który dał wiarę w to że mogę być zdrowa ! I spełniać się fizycznie. !!!
Przemcio
2019-05-09 19:45:01
Fajny gościu z niego jest ale skoro bierze w łapę a bierze to niech ponosi konsekwencje z nawiązką, szkoda mi go ale cóż nie bronię go
pit
2019-04-25 11:47:00
Dajcie spokój dobremu człowiekowi który pomaga ludzią, a wezcie sie za prawdziwych oszustów którzy siedzą na wysokich stołkach .
M.J
2019-04-22 23:07:10
Lekarz który został zatrzymany a uważam że nie słusznie jest wspaniałym człowiekiem i cudownym lekarzem...jestem jego pacjętką i nigdy nie spotkałam się żeby te pomówienia się potwierdziły, wręcz odwrotnie bardzo mi pomógł i zna się na swoim fachu... a ZUS to dopiero firma na którą trzeba zwrócić uwagę bo oni nie są dla ludzi tylko przeciwko ludziom.Jestem rozgoryczona tym faktem i mam nadzieję że mój lekarz nadal będzie moim lekarzem bo jemu ufam...jest bardzo dużo pacjentów którzy bardzo cęnią naszego dobrego lekarza a zawsze się znajdzie ktoś kto zazdrości...trzymam kciuki i czekam na swojego cudownego uzdrowiciela.
Bardzo śmieszne
2019-04-19 13:45:12
A co z prokuratorami stawiającymi zarzuty na fałszywych dowodach i opierającymi się na doświadczeniu życiowym? Kiedy oni pójdą siedzieć?
jeszcze tylko
2019-04-19 11:01:35
sprawdzić zwolnienia lekarskie strajkujących nauczycieli i będzie "git".
EURB
2019-04-19 01:38:40
A co z zwolnieniem Pana Mecenasa Sochańskiego, Wybitnego Patrioty?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA