piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Lekarstwo jest w nas. Pomóż Basi, Izie i Innym...

Lekarstwo jest w nas. Pomóż Basi, Izie i Innym...

Lekarstwo jest w nas. Pomóż Basi, Izie i Innym...
Data publikacji: 2018-03-23 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:37
Wywietleń: 1204 319811

W polskiej bazie Fundacji DKMS figuruje ponad 1,25 mln potencjalnych dawców szpiku. 5 tysięcy z nich oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, aby uratować życie pacjentom w kraju i na świecie. W Koszalinie trwa akcja pn. „Pomóż Basi, Izie i Innym”. Zgłosić się można już w ten weekend.

Fundacja DKMS chce znaleźć szczęśliwe zakończenie dla dwóch mieszkanek regionu koszalińskiego. Panie Basia i Iza nigdy wcześniej się nie znały, a połączył je pobyt w szczecińskim szpitalu, gdzie zdiagnozowano u obu białaczkę. Chcą wrócić do normalnego życia. O pomoc apelują najbliżsi pacjentek. Bogusław Adamów, mąż Barbary Sak-Adamów, podkreśla, że dla żony, która poddaje się chemioterapii, ważne jest już choćby wsparcie psychiczne na portalu społecznościowym FB.

Leszek Lewandowski z Fundacji przypomniał, że 9 lat temu w polskiej bazie widniało jedynie 40 tysięcy potencjalnych dawców dla swego bliźniaka genetycznego. Dzisiaj jest ich milion i 250 tysięcy.

- Rejestracja i potencjalny zabieg nie są bolesne i szkodliwe dla zdrowia, a mogą ofiarować komuś nowe życie - twierdzi aktywista.

O tym, że zabieg pobrania krwi nie stwarza zagrożenia dla dawcy mówiła pani Aneta. Trwał on ponad 4 godziny, ale był przyjazny. Biorcą jej komórek macierzystych była 31-letnia mieszkanka USA.

Zdrowie i sens życia odzyskują też chorzy w Polsce. Przykładem tego, że „Lekarstwo jest w nas”, jak mówił Leszek Lewandowski, jest Tomasz Czarnecki. Po pięciu latach chemioterapii jedynym ratunkiem dla niego był przeszczep komórek macierzystych od własnego brata, który okazał się bliźniakiem genetycznym. Doszło do tego w listopadzie 2014 roku w Gliwicach. Po roku rekonwalescencji chory powrócił w pełni do zdrowia i życia zawodowego.

Fundacja DKMS wspólnie z Urzędem Miejskim w Koszalinie przygotowuje rejestrację osób w wieku 18–55 lat i ważących minimum 50 kg, w dniach 24–25 bm. w centrach handlowych (Atrium, Emka) i Parku Wodnym Koszalin. Akcja będzie prowadzona także w Będzinie, Tymieniu, Białogardzie, Biesiekierzu i Nowych Bielicach (biblioteki), Darłowie (Centrum Wolontariatu), Dygowie (świetlica), Karlinie (tylko 25 bm. w salce przykościelnej), Mielnie (Informacja Turystyczna), Połczynie Zdroju (kino Goplana), Sianowie (Inkubator Organizacji Pozarządowych) i Świeszynie (Multimedialne Centrum Kultury). ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Bogusław Adamów (drugi z prawej), mąż chorej na białaczkę szpikową pani Barbary, zachęcał do rejestracji. Po lewej siedzą: Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS, prezydent Piotr Jedliński i Tomasz Czarnecki, pacjent żyjący dzięki przeszczepowi, a z prawej - Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy