Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Lekarstwo jest w nas. Pomóż Basi, Izie i Innym...

Data publikacji: 2018-03-23 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:06
Lekarstwo jest w nas. Pomóż Basi, Izie i Innym...
 

W polskiej bazie Fundacji DKMS figuruje ponad 1,25 mln potencjalnych dawców szpiku. 5 tysięcy z nich oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, aby uratować życie pacjentom w kraju i na świecie. W Koszalinie trwa akcja pn. „Pomóż Basi, Izie i Innym”. Zgłosić się można już w ten weekend.

Fundacja DKMS chce znaleźć szczęśliwe zakończenie dla dwóch mieszkanek regionu koszalińskiego. Panie Basia i Iza nigdy wcześniej się nie znały, a połączył je pobyt w szczecińskim szpitalu, gdzie zdiagnozowano u obu białaczkę. Chcą wrócić do normalnego życia. O pomoc apelują najbliżsi pacjentek. Bogusław Adamów, mąż Barbary Sak-Adamów, podkreśla, że dla żony, która poddaje się chemioterapii, ważne jest już choćby wsparcie psychiczne na portalu społecznościowym FB.

Leszek Lewandowski z Fundacji przypomniał, że 9 lat temu w polskiej bazie widniało jedynie 40 tysięcy potencjalnych dawców dla swego bliźniaka genetycznego. Dzisiaj jest ich milion i 250 tysięcy.

- Rejestracja i potencjalny zabieg nie są bolesne i szkodliwe dla zdrowia, a mogą ofiarować komuś nowe życie - twierdzi aktywista.

O tym, że zabieg pobrania krwi nie stwarza zagrożenia dla dawcy mówiła pani Aneta. Trwał on ponad 4 godziny, ale był przyjazny. Biorcą jej komórek macierzystych była 31-letnia mieszkanka USA.

Zdrowie i sens życia odzyskują też chorzy w Polsce. Przykładem tego, że „Lekarstwo jest w nas”, jak mówił Leszek Lewandowski, jest Tomasz Czarnecki. Po pięciu latach chemioterapii jedynym ratunkiem dla niego był przeszczep komórek macierzystych od własnego brata, który okazał się bliźniakiem genetycznym. Doszło do tego w listopadzie 2014 roku w Gliwicach. Po roku rekonwalescencji chory powrócił w pełni do zdrowia i życia zawodowego.

Fundacja DKMS wspólnie z Urzędem Miejskim w Koszalinie przygotowuje rejestrację osób w wieku 18–55 lat i ważących minimum 50 kg, w dniach 24–25 bm. w centrach handlowych (Atrium, Emka) i Parku Wodnym Koszalin. Akcja będzie prowadzona także w Będzinie, Tymieniu, Białogardzie, Biesiekierzu i Nowych Bielicach (biblioteki), Darłowie (Centrum Wolontariatu), Dygowie (świetlica), Karlinie (tylko 25 bm. w salce przykościelnej), Mielnie (Informacja Turystyczna), Połczynie Zdroju (kino Goplana), Sianowie (Inkubator Organizacji Pozarządowych) i Świeszynie (Multimedialne Centrum Kultury). ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Bogusław Adamów (drugi z prawej), mąż chorej na białaczkę szpikową pani Barbary, zachęcał do rejestracji. Po lewej siedzą: Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS, prezydent Piotr Jedliński i Tomasz Czarnecki, pacjent żyjący dzięki przeszczepowi, a z prawej - Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA