Koncert zespołu Jackpot, klasyki muzyki poważnej w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra, oraz piąty szczeciński spacer miłośników mody retro - to wszystko odbyło się w piątek w ramach pierwszego "Lata na Alei", rozpoczynającego cykl wydarzeń artystycznych przy śródmiejskim odcinku alei Wojska Polskiego w Szczecinie.
Piąty Szczeciński Spacer Pań i Panów Retro Szlakiem Ludzi z Pasją zaczął się - jak zwykle - w pracowni Andrzeja "Graby" Grabowieckiego Altana 1893. Tam, jeszcze przed wymarszem, uczestnicy w dawnych strojach z XVIII i XIX wieku oraz goście wysłuchali dwóch prelekcji na temat historii mody, które wygłosiły Olga Dąbkiewicz, organizatorka spaceru oraz Małgorzata Zakrzewska, rekonstruktorka i autorka strony "Z modą przez wieki".
Prelegentki nie tylko zaprezentowały stroje inspirowane modą dawnych epok, ale pokazały również ciekawe, historyczne artefakty (np. binokle). Następnie uczestnicy wyruszyli ulicami Szczecina, odwiedzając takie miejsca, jak pracownię artystyczną "Kamienica", zakład fotograficzny "Minifot", kawiarnie Alternatywnie, Lili by Dutkiewicz i DeVibez. W Minifocie na uczestników czekała niespodzianka - na wystawie znajdowały się portrety wykonane podczas trzeciego spaceru retro. Każdy, kto rozpoznał siebie na zdjęciu, mógł je zabrać na pamiątkę. Potem spacerowicze zatrzymali się przy dawnej „ścianie płaczu”, gdzie trwały wydarzenia w ramach "Lata na Alei". Zagrali Jackpot z utworami Osieckiej i Młynarskiego oraz Baltic Neopolis Orchestra. Po ostatnim koncercie na scenę zaproszono organizatorów spaceru retro - Olgę Dąbkiewicz i Andrzeja "Grabę" Grabowieckiego.
- Uważamy, że historia mody jest równie ważna, co historia Szczecina - mówiła Olga Dąbkiewicz. - Taki mamy cel: propagowanie dawnej mody, ale również integracja. Nie tylko artystów, fotografów i modelek! Moimi modelkami są normalne kobiety, mieszkanki Pomorza Zachodniego, które prężnie działają. Integrujemy się, współpracujemy i przede wszystkim wspieramy się w tej pięknej pasji.
W spacerze retro wzięło udział kilkadziesiąt osób, a wydarzenia przy „ścianie płaczu” zgromadziły wielu mieszkańców Śródmieścia. ©℗
(aj)